• Angliaeng
    0
  • Belgiabel
    1

Anglia – Belgia 0-1. Golul lui Adnan Januzaj stabileşte câştigătoarea grupei G de la Campionatul Mondial

Răzvan
28 iunie 2018

Adnan Januzaj a marcat singurul gol al meciului dintre Anglia şi Belgia, contând pentru grupa G de la Campionatul Mondial 2018

Courtois

Anglia şi Belgia, două dintre echipele care au impresionat în primele lor meciuri de la Campionatul Mondial 2018, s-au înfruntat joi seara pe Kaliningrad Stadium, într-o partidă care a decis configuraţia finală a grupei G. Panama şi Tunisia nu au putut încurca planurile mult mai titratelor naţionale europene, astfel că Anglia şi Belgia se prezentau la acest duel cu maximum de puncte. În cazul unui rezultat de egalitate, regula fair play-ului ar fi fost cea decisivă în privinţa câştigătoarei grupei, astfel că englezii porneau cu un uşor avantaj, având cu un cartonaş galben mai puţin.

Totuşi, faptul că ambele echipe aveau deja asigurată prezenţa în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial 2018 le-a oferit celor doi selecţioneri posibilitatea de a trimite pe teren o parte dintre oamenii care au evoluat mai puţin de-a lungul primelor două partide din Rusia. Selecţionerul Gareth Southgate a ales să efectueze opt modificări în formaţia de start faţă de duelul disputat contra reprezentativei statului Panama, cu Jamie Vardy şi Marcus Rashford în compartimentul ofensiv, respectiv Trent Alexander-Arnold şi Danny Rose pe cele două benzi. De partea cealaltă, Roberto Martinez a schimbat nouă oameni faţă de meciul cu Tunisia, astfel că Michy Batshuayi a fost titularizat în centrul liniei de atac, susţinut de Marouane Fellaini şi Adnan Januzaj, în timp ce jucători precum Eden Hazard, Dries Mertens, Romelu Lukaku sau Kevin De Bruyne au rămas pe banca de rezerve.

Fără presiunea de a obţine în mod obligatoriu un rezultat pozitiv şi graţie unui potenţial ofensiv remarcabil chiar şi în absenţa multor jucători consideraţi a fi titulari, cele două formaţii au exprimat un joc deschis, orientat direct pe poartă şi purtat în viteză, cel puţin în prima jumătate a primei reprize. Au rezultat astfel ocazii bune de gol la ambele porţi, cu Danny Rose şi Marcus Rashford care l-au întrebuinţat pe Thibaut Courtois de-a lungul primelor 45 de minute. De partea cealaltă, Belgia a răspuns prin Michy Batshuayi, aproape de gol în minutul 10 după o greşeală a portarului Jordan Pickford. Experimentatul fundaş Gary Cahill a respins balonul de pe linia porţii şi a menţinut astfel rezultatul de egalitate pe tabelă.

Harry Maguire în locul lui John Stones a fost singura modificare din debutul părţii a doua, însă protagoniştii startului reprizei au fost belgienii, care au deschis scorul în minutul 50 printr-o splendidă execuţie plasată la colţul lung din partea lui Adnan Januzaj. Mijlocaşul celor de la Real Sociedad, aflat la prima prezenţă la Campionatul Mondial 2018, oferea astfel Belgiei prima şansă la câştigarea grupei G. Replica Angliei a venit un sfert de oră mai târziu, când Jamie Vardy l-a lansat excelent pe Marcus Rashford, însă atacantul lui Manchester United nu l-a putut învinge pe portarul Thibaut Courtois din situaţie de unu la unu.  Danny Welbeck a fost trimis pe teren în ultimele zece minute ale partidei de pe Kaliningrad Stadium, iar jucătorul celor de la Arsenal a avut la rândul său o bună şansă de a restabili egalitatea, însă execuţia sa de la marginea careului a fost respinsă salvator de Marouane Fellaini.

0

Belgia se impune cu 1-0 şi câştigă astfel grupa G de la Campionatul Mondial 2018, o situaţie care însă nu premiază în mod deosebit meritele naţionalei pregătite de Roberto Martinez, deoarece belgienii vor înfrunta acum Japonia, dar în acelaşi timp sunt repartizaţi în jumătatea mai dificilă a tabloului competiţional, unde se mai află echipe precum Brazilia, Franţa, Argentina sau Portugalia. De partea cealaltă, Anglia va evolua împotriva Columbiei în optimile de finală, însă în cazul unui succes ar putea avea un adversar mult mai accesibil (Suedia sau Elveţia) în faza sferturilor de finală.

Anglia – Belgia, curiozități statistice

• Partida din această seară a reprezentat a treia confruntare între Anglia şi Belgia la un turneu final de Campionat Mondial. Englezii erau neînvinşi până acum, cu un bilanţ de un rezultat de egalitate (4-4 în 1954) şi o victorie (obţinută cu scorul de 1-0 în 1990, graţie unui gol marcat de David Platt).
  • Belgia a învins Anglia o singură dată în 21 de meciuri (cinci remize şi 15 eşecuri), succes care datează din mai 1936, scor 3-2.
  • Anglia era neînvinsă de 11 partide cu Belgia, (şapte victorii şi patru rezultate de egalitate) – cel mai recent duel a avut loc într-un meci amical disputat în iunie 2012, decis de primul gol marcat de Danny Welbeck în tricoul echipei naţionale (1-0).
  • Belgia s-a impus în primele două confruntări de la Campionatul Mondial 2018 la o diferenţă de trei goluri: nicio echipă nu a reuşit să câştige şi al treilea meci din faza grupelor la o diferenţa de trei goluri (sau mai mare).
  • Anglia a înscris deja opt goluri la această ediţie a Campionatului Mondial, egalându-şi astfel performanţa din 1954, respectiv 1990. Singura dată când a reuşit mai multe goluri la un turneu final de Campionat Mondial s-a întâmplat la ediţia din 1966 (11 goluri).
  • Doar în 1982 Anglia a reuşit să îşi câştige toate cele trei meciuri din faza grupelor la Campionatul Mondial.
  • Atacantul englez Harry Kane a ajuns deja la cinci goluri marcate la această ediţie a Campionatului Mondial. Ultimul jucător care a înscris mai mult în faza grupelor la o singură ediţie de Campionat Mondial este Oleg Salenko, care a marcat şase goluri pentru Rusia în 1994.
  • Vârful belgian Romelu Lukaku l-a înfruntat deja de trei ori pe portarul englez Jordan Pickford (de fiecare dată în Premier League), reuşind să înscrie cinci goluri, inclusiv un hattrick în septembrie 2016, într-un meci Everton – Sunderland. Singurul jucător care i-a marcat mai mult lui Pickford în Premier League este Harry Kane (şase goluri).
  • Cu Roberto Martinez pe banca Belgiei, Romelu Lukaku a înscris 23 de goluri în 20 de prezenţe pentru echipa naţională. La actuala ediţie a Campionatului Mondial, atacantul belgian a reuşit patru goluri din patru şuturi pe spaţiul porţii.
  • Înainte de acest meci, Harry Kane marcase cel puţin un gol în fiecare dintre ultimele sale cinci prezenţe pentru Anglia. Ultimul jucător care a înscris în şase partide consecutive pentru reprezentativa Angliei a fost Tommy Lawton în 1939.