• Angliaeng
    6
  • Panamapan
    1

Anglia – Panama 6-1. Anglia defilează spre optimi, cu un hattrick al lui Harry Kane

David Petre
24 iunie 2018

Anglia s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2018 după ce a marcat de 6 ori din 7 șuturi pe poartă în meciul cu Panama.

Penedo

A fost mare sărbătoare în rândurile fanilor panamezi în minutul 78, când rezerva de 37 de ani Boloy a speculat defensiva deficitară a englezilor la o fază fixă și a marcat primul gol al naționalei sale la Campionatul Mondial de Fotbal. Era 6-0 pentru englezi, scor firesc pentru prăpastia valorică între cele două formații, însă golul a produs mare entuziasm și pe teren, și pe banca de rezerve și mai ales în tribune, constituindu-se în elementul de senzație al unei participări miraculoase la un turneu final mondial pentru o țară în care fotbalul nici măcar nu este un sport popular, fiind mult în urma baseball-ului și baschetului. Probabil că naționala panameză ar fi preferat să piardă cu 10-1 decât cu 3-0 cum o făcuse în meciul de debut cu Belgia, iar reușita lui Boloy schimbă în sărbătoare ceea ce altfel ar fi fost o umilință.

În urmă cu patru ani, Anglia juca în grupele Campionatului Mondial cu vecina din vest a statului Panama, Costa Rica, iar la finalul unui meci trist încheiat cu 0-0 presa engleza deplângea faptul că naționala de la care se așteaptă mereu lucrurile mari reușise în patru turnee finale consecutive să marcheze doar 17 goluri, cu 2 mai multe decât golgheterul germanilor Miroslav Klose. Astăzi lucrurile sunt fundamental diferite pentru englezi, care cu o generație tânără și frumoasă a marcat deja de 8 ori în două jocuri și este calificată în optimile de finală ale Mondialului din Rusia.

Evident, într-o grupă cu Panama și Tunisia simpla accedere în runda eliminatorie nu este o performanță în sine, iar meciurile englezilor contra acestor adversari au avut mai mult tentă de pregătire pentru ce va urma, de punere la punct a detaliilor unui sistem de joc nou în care nu toate piesele sunt deocamdată rodate. Adevăratul Mondial de abia acum va începe pentru englezi, odată cu jocul de joia viitoare cu Belgia, echipă cel puțin la fel de valoroasă ca lot, cu mai multe valori individuale de rangul lui Harry Kane și cu o experiență superioară.

În ciuda diferenței uriașe de valoare, Anglia nu a fost perfectă cu Panama. A avut probleme la fazele fixe, a și primit gol la una dintre ele, iar între oamenii de picior stâng Maguire – Young coordonarea poate fi îmbunătățită. În schimb englezii au gestionat admirabil propriile faxe fixe și au fost letali în ultima treime, cu un Harry Kane capabil să câștige titlul de golgheter al competiției și cu un Jesse Lingard bun și activ la construcție. Concentrați și inspirați, englezii au maximizat câștigul cu un minim de efort, transformând în gol șașe din cele șapte șuturi pe spațiul porții, singura „ratare” fiind la o lovitură de cap a lui Sterling ce a dus totuși și ea la gol.

0

Anglia a deschis scorul încă din minutul 8 prin Stones, apărut liber pentru o lovitură de cap la punctul de la 11 metri după un corner din dreapta. Panamezii s-au bucurat de momente de posesie și chiar au apărut în preajma porții lui Pickford impulsionați de remarcabilul Barcenas, însă în apărare au comis o eroare gravă la prima incursiune a englezilor și au provocat un prim penalty transformat cu siguranță de Kane în minutul 22.

Golul de 3-0 a venit în minutul 36 marcat de Lingard cu un superb șut din marginea careului ce l-a lăsat fără replică pe dinamovistul Penedo. Următorul gol a fost urmarea unei excelente scheme la o lovitură liberă în care englezii au evitat în trei rânduri ofsaidul înainte ca Stones să împingă mingea în poartă din apropiere, după ce Penedo respinsese în prima fază reluarea lui Sterling. A mai fost un penalty până la pauză după ce panamezii nu au reușit decât printr-un procedeu de lupte să își blocheze adversarii la o nouă lovitură de colț, iar Kane a transformat din nou impecabil.

După două goluri de la punctul cu var, starul lui Tottenham a avut și noroc în minutul 62, când a fost lovit de mingea șutată din afara careului de Loftus-Cheek și a redirecționat-o involuntar în poartă pentru un hattrick ce îl aduce pe prima poziție în clasamentul golgheterilor turneului final, cu 5 reușite în 2 meciuri. A fost golul al șaselea pentru englezi din șapte șuturi pe poartă, iar trupa lui Southgate avea să se oprească aici cu reușitele, chiar dacă Henderson a avut și el un șut bun de pe linia careului mare, trecut la o palmă de poarta lui Penedo.

Finalul a aparținut panamezilor, care au ratat o mare ocazie prin căpitanul Torres apărut fără marcaj la o lovitură de colț dar imprecis la reluarea din doi metri, apoi au marcat golul de onoare prin Baloy și au mai avut o acțiune interesantă în prelungiri încheiată cu o spectaculoasă încercare de foarfecă, din păcate eșuată.

Anglia – Panama, curiozități statistice

• Anglia a câștigat primele două meciuri la un Campionat Mondial doar pentru a treia oară în istorie, după edițiile 1982 și 2006.
  • 6-1 este diferența cea mai mare de scor înregistrată de Anglia într-un meci câștigat la un turneu major.
  • Anglia a marcat în acest meci tot atâtea goluri câte marcase în precedentele sale șapte meciuri de la Campionatul Mondial.
  • Panama a primit 9 goluri în primele sale două meciuri de la Campionatul Mondial. Ultima oară când o echipă a încasat mai multe a fost la ediția 1974, 11 pentru Zair și 10 pentru Haiti.
  • Doar doi jucători erau mai în vârstă decât panamezul Baloy (37 de ani și 120 de zile) când au marcat primul lor gol la Campionatul Mondial: camerunezul Roger Mila (38 de ani și 25 de zile) și suedezul Gunnar Gren (37 de ani și 236 de zile).
  • Stones a devenit primul fundaș englez care reușește o dublă într-un meci de la Campionatul Mondial.
  • Harry Kane este al treilea jucător englez cu un hattrick la Campionatul Mondial după Geoff Hurst în 1966 și Gary Lineker în 1986.
  • Kane a preluat șefia în clasamentul golgheterilor la Campionatul Mondial 2018, cu cinci goluri marcate din cinci șuturi pe poartă.