• Arabia Saudităksa
    2
  • Egiptegy
    1

Arabia Saudită – Egipt 2-1. Saudiții părăsesc Mondialul cu o victorie după un gol marcat în prelungiri

David Petre
25 iunie 2018

Egipt a deschis scorul dar Arabia Saudită a întors rezultatul și a câștigat cu 2-1 într-un meci în care a și ratat un penalty.

El-Hadary

Cu excepția primei sale participări în 1994, Arabia Saudită a fost mereu o victimă a prezențelor la Campionatul Mondial culminând cu incredibilul 0-8 în fața Germaniei din 2002, iar trendul părea să continue și în acest an, după 0-5 în meciul de debut cu Rusia și 0-1 cu Uruguay. Însă, spre cinstea lor, saudiții și-au onorat participarea la turneul final din 2018 cu o victorie în fața Egiptului, chinuită din cauza propriilor carențe dar meritată prin îndârjirea și ambiția de a lăsa o imagine frumoasă. Echipa condusă de pe margine de spaniolul Pizzi și-a arătat din nou limitele în atac și mai ales în apărare, a fost condusă cu 1-0 și foarte aproape de a primi și al doilea gol, însă încăpățânarea sa de a arunca în atac a fost răsplătită în cele din urmă printr-un gol în minutul 94 prin care înregistrează o neașteptată victorie și termină grupa pe locul 3, cu fruntea sus.

În opoziție cu îndârjirea saudiților a fost superficialitatea egiptenilor, pentru care ar fi fost suficient să exploateze marile lacune defensive ale adversarsilor pentru a-și apropia victoria, așa cum o făcuseră Rusia și Uruguay în meciurile anterioare. Mo Salah a deschis scorul în urma unei faze tipice pentru naționala din zona Golfului, o minge pierdută ușor la centrul terenului care a oferit pe tavă golul de 1-0, însă câteva minute mai târziu tot el a avut o ocazie și mai mare pe care a tratat-o superficial, trimițând mingea pe lângă poartă după ce scăpase singur cu goalkeeperul Yasser Almosailem. A fost imitat de Trezeguet, care a trimis în înaltul tribunei o altă minge utilă.

Imprecizia la finalizarea avea să îi coste pe egipteni, chiar dacă adversarul era inferior valoric. Saudiții începuseră bine jocul cu un apreciabil joc de pase ce îi dusese în apropierea careului advers, însă pe fondul lipsei de experiență și claritate nu reușiseră să creeze pericol real. Nici măcar de la punctul cu var nu au reușit să marcheze în minutul 41 când au primit un penalty după un henț în careu la care Fahad Almuwallad l-a făcut mare pe portarul egiptean El Hadary, însă aveau totuși să egaleze în minutele de prelungire ale primei reprizei, tot dintr-o lovitură de la 11 metri, transformată de Salmar.

Într-o repriză secundă jucată într-un ritm redus, El Hadary a avut o intervenție spectaculoasă în minutul 70 la lovitura de cap a lui Almoqahwi, însă saudiții aveau să marcheze golul victoriei în prelungiri prin Salem după o bună acțiune colectivă.

Arabia Saudită – Egipt, curiozități statistice

• Arabia Saudită a pus punct unei serii de 12 meciuri consecutive fără victorie la Campionatul Mondial, de la un 1-0 cu Belgia în 1994.
  • Pentru Egipt a fost al șaptelea meci fără victorie la Campionatul Mondial. Doar Honduras are mai multe prezențe la această competiție fără să câștige vreun meci (9).
  • Pentru Egipt a fost prima oară când a condus într-un meci de la Campionatul Mondial de Fotbal.
  • La 45 de ani și 161 zile, portarul egiptean Essam El-Hadary a devenit cel mai în vârstă jucător care a evolut vreodată la Campionatul Mondial, preluând această distincție de la columbianul Faryd Mondragon care în 2014 jucase la 43 de ani și 3 zile.
  • Mohamed Lasah a devenit primul jucător african ce marchează în primele sale două meciuri la Campionatul Mondial.
  • Golul marcat de Salman Al Faraj din penalty a fost cel mai târziu consemnat într-o primă repriză la Campionatul Mondial din 1966 încoace, fiind reușit în minutul 50 și 36 de secunde.
  • Între 1982 și 2014 nu s-a întâmplat niciodată ca o echipă să beneficieze de două penalty-uri în prima repriza a unui meci de la Cupa Mondială. În 2018 acest lucru s-a produs de două ori în zile consecutive în meciurile Anglia – Panama și Arabia Saudită – Egipt.
  • Mijlocașul saudit Abdullah Otayf a completat în acest meci 110 pase, cele mai multe pentru un jucător din Asia într-un meci de la Campionatul Mondial din 1966 încoace.