• Argentinaarg
    0
  • Croațiacro
    3

Argentina – Croația 0-3. Argentina, aproape eliminată de la Campionatul Mondial 2018

Răzvan
22 iunie 2018

Croaţia s-a impus cu scorul de 3-0 contra reprezentativei Argentinei, într-un meci contând pentru grupa D de la Campionatul Mondial 2018

Subašić

Parcursul echipei naţionale a Argentinei la Campionatul Mondial 2018 se complică de acum foarte mult: Leo Messi şi colegii săi, după ce nu au reuşit decât un rezultat de egalitate împotriva reprezentativei Islandei, au pierdut într-o manieră categorică duelul contra Croaţiei, scor 3-0, şi riscă să fie eliminaţi cu adevărat încă din faza grupelor. Având în vedere rezultatul consemnat joi seara pe Nizhny Novgorod Stadium, Croaţia ajunge la şase puncte şi îşi asigură calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei de pe primul loc al grupei D, în timp ce Argentina se va agăţa de ultimele speranţe şi va trebui să aştepte acum un deznodământ favorabil în meciul dintre Nigeria şi Islanda: în caz contrar, un succes în ultima partidă, contra Nigeriei, ar putea să nu fie suficient pentru calificare.

Selecţionerul Jorge Sampaoli a decis încă o dată să înceapă meciul fără atacanţii Gonzalo Higuain şi Paulo Dybala, preferând un trident ofensiv format din Lionel Messi, Sergio Aguero, respectiv Maximiliano Meza. Prima repriză a confruntării de pe Nizhny Novgorod Stadium s-a dovedit a fi una echilibrată, cu o echipă a Argentinei care a încercat să îşi impună jocul şi o naţională a Croaţiei capabilă să blocheze orice iniţiativă ofensivă a adversarului. A rezultat astfel câte o singură mare ocazie pentru fiecare echipă de-a lungul primelor 45 de minute: după o jumătate de oră, Enzo Perez a ratat incredibil la capătul unei erori imense a defensivei croate, pentru ca apoi atacantul celor de la Juventus, Mario Mandzukic să reia imprecis cu capul dintr-o poziţie excelentă.

Argentina a întâmpinat numeroase dificultăţi în tentativa de a deschide o foarte bine organizată defensivă a adversarilor, însă pentru oamenii lui Jorge Sampaoli situaţia s-a complicat cu adevărat în minutul 53, ca urmare a unei greşeli comise de Wilfredo Caballero. Experimentatul portar al celor de la Chelsea a pierdut balonul după o pasă în spate a lui Mercado, oferindu-i lui Ante Rebic o neaşteptată şi imensă oportunitate de a deschide scorul. Selecţionerul Argentinei a reacţionat prin introducerile lui Gonzalo Higuain şi Cristian Pavon, urmate de trimiterea pe teren a lui Paulo Dybala. Talentatul jucător de la Juventus a încercat să aducă mai multă viteză şi idei în jocul echipei sale, însă cu zece minute înainte de final, Croaţia a dat lovitura decisivă graţie unui şut de la distanţă a lui Luka Modric. Seara tristă a Argentinei a fost completată în prelungiri, când oamenii lui Zlatko Dalic au dus scorul la 3-0 printr-un contraatac perfect, concretizat de Ivan Rakitic.

Dacă Nigeria învinge Islanda în meciul programat vineri pe Volgograd Arena, calculele grupei D se complică şi mai mult înaintea ultimei runde. Dacă duelul dintre Croaţia şi Islanda se va încheia cu o remiză, iar Argentina bate Nigeria, atunci departajarea între sud-americani şi europeni s-ar face la golaveraj. Dacă Islanda pierde cu Nigeria, Argentina bate Nigeria, iar Islanda nu obţine mai mult de un rezultat de egalitate din meciul cu Croaţia, trupa lui Jorge Sampaoli este eliminată de la Campionatul Mondial 2018.

Argentina – Croaţia, curiozități statistice:

• Partida de joi seara a reprezentat cea de-a cincea confruntare dintre Argentina şi Croaţia, cu un bilanţ precedent alcătuit din două victorii pentru reprezentativa Americii de Sud, un succes pentru Croaţia şi un rezultat de egalitate.
  • Doar un meci dintre cele patru anterioare disputate între cele două naţionale a avut loc la un turneu final de Campionat Mondial, cu Argentina care s-a impus în 1998, scor 1-0, graţie unui gol marcat de Mauricio Pineda.
  • Croaţia a fost învinsă în fiecare dintre precedentele patru partide disputate împotriva unui adversar din America de Sud la un Campionat Mondial, pierzând câte un meci la fiecare turneu final la care a participat până în prezent.
  • Lionel Messi a marcat în precedentele două partide jucate contra Croaţiei, inclusiv primul său gol pentru echipa naţională a Argentinei, reuşit în martie 2006.
  • Deşi nu a reuşit să înscrie în meciul de debut la Campionatul Mondial 2018, Lionel Messi a avut 11 şuturi la poarta Islandei, ceea ce reprezintă un record pentru un singur meci din cadrul unui turneu final de Campionat Mondial.
  • Argentina a început CM 2018, printr-un rezultat de egalitate, scor 1-1 cu Islanda: din 1974 nu s-a mai întâmplat ca Argentina să nu câştige cel puţin una dintre primele două partide de la un Campionat Mondial.
  • Croaţia s-a impus în primul său meci de la Campionatul Mondial, contra Nigeriei, însă nu a mai câştigase două partide consecutive de la Campionatul Mondial din 1998.
  • Croaţia a înscris cel puţin un gol în fiecare dintre ultimele şase meciuri de Campionat Mondial, ceea ce reprezintă seria cea mai lungă din istoria naţionalei în această competiţie.
  • Fundaşul Croaţiei, Vedran Corluka, a disputat contra Argentinei meciul său cu numărul 100 în tricoul echipei naţionale, devenind astfel al doilea jucător din lotul Croaţiei care atinge această bornă, după Luka Modric.