• Australiaaus
    0
  • Peruper
    2

Australia – Peru 0-2. Peru câștigă după 40 de ani un meci la Campionatul Mondial de Fotbal

David Petre
26 iunie 2018

Peru a învins Australia cu 2-0 în ultima etapă a grupelor, însă ambele echipe părăsesc Campionatul Mondial de Fotbal 2018.

Gallese

Dilemă morală pentru selecționerul Ricardo Gareca înaintea ultimului meci al naționalei statului Peru la Campionatul Mondial de Fotbal 2018: joci cu oamenii pe bază căutând o victorie onorifică sau acorzi minute oamenilor pe care ai contat mai puțin sau chiar deloc în primele jocuri? Nu e ca și cum pentru fotbaliștii din Peru sunt multe șanse la acest nivel, în definitiv această echipă nu s-a mai calificat la un turneu final mondial de 36 de ani! Profesionistul Gareca a ales performanța, probabil și rănit în amorul propriu după ce echipa sa pierduse cu 1-0 două jocuri în care evoluase admirabil. A ales să folosească unsprezecele de gală, mai puțin pe Farfan care se accidentase la un antrenament, iar decizia sa avea să fie încununată de izbândă, Peru reușind prima sa victorie la Cupa Mondială după o pauză de 40 de ani, de la 4-1 cu Iran în Argentina 78.

Australia încă păstra speranțe de calificare, dar trebuia să câștige acest joc și să spere într-o victorie a Franței contra Danemarcei. Veștile dinspre celălalt meci nu erau bune, dar australienii nu au putut face nici ce țineau de ei: au început cu o presiune bună însă s-au văzut conduși repede după un gol primit pe contraatac la o centrare a lui Guerrero la care Carrillo a sosit prompt pentru un voleu fantastic la colțul lung. O serie frumoasă de driblinguri ale lui Tom Rogic finalizată cu un șut în portar și o centrare bună a lui Kruse pentru Leckie respinsă în corner de apărarea peruană au fost singurele tentative de egalare ale formației de la antipozi până la pauză.

Sud-americanii au făcut 2-0 la cinci minute de la reluare. O bună pătrundere a lui Flores în banda stângă părea să se îndrepte spre eșec, dar omul lui Aalborg a beneficiat de o deviere pentru a-i transmite mingea lui Guerrero și acesta a găsit o altă finalizare de manual.

Australia marcase doar din penalty la actualul turneu final, altfel avusese reale dificultăți în a-și construi un joc fantezist în fața porții adverse, iar acest trend a continuat. Două ocazii venite după lovituri de colț și încheiate una cu un șut pe lângă poartă și cealaltă cu un șut în blocaj au fost singurele șanse de a reduce din diferență, iar fluierul final nu a făcut decât să certifice eliminarea firească a acestei echipe de la Campionatul Mondial 2018.

Australia – Peru, curiozități statistice

• Este pentru a treia oară din cinci participări când Australia nu obține nicio victorie în faza grupelor la un Campionat Mondial după edițiile 1974 și 2014.
  • 14.625 de zile trecuseră de la precedenta victoriei a naționalei Peru, 4-1 cu Iran la Mondialul din 1978.
  • La 34 de ani și 176 de zile, Pablo Guerrero a devenit al treilea cel mai în vârstă sud-american care marchează la Campionatul Mondial, depășit doar de argentinianul Martin Palermo (36 de ani și 227 de zile) și uruguayanul Obdulio Jacinto Varela.
  • Primul gol al naționalei Peru la acest Mondial a fost marcat din al 28-lea șut.
  • Primele două schimbări ale Australiei în acest meci, Tim Cahill (38 de ani) și Daniel Arzani (19 ani) sunt separați ca vârstă de 19 ani și 29 de zile.
  • Tim Cahill a devenit primul jucător al Australiei care evoluează la patru Campionate Mondiale diferite (2006, 2010, 2014, 2018). La precedentele trei ediții a și reușit să marcheze.
  • Australia nu a terminat fără gol primit niciunul din cele 13 jocuri disputate la ultimele patru Campionate Mondiale între 2006 și 2018.