• Belgiabel
    2
  • Angliaeng
    0

Belgia – Anglia 2-0. Belgia obține o victorie facilă și termină Campionatul Mondial 2018 pe locul 3

David Petre
15 iulie 2018

Un gol marcat în minutul 4 a deschis drumul Belgiei spre victorie în fața Angliei în finala mică a Campionatului Mondial de Fotbal 2018.

Pickford

Nu de puține ori finala mică a Campionatului Mondial de Fotbal a propus un meci dezechilibrat și de aceea mulți spun că ar trebui să nu se mai dispute, însă nu a fost cazul în 2018, când Belgia și Anglia și-au onorat printr-o evoluție ambițioasă parcursul lăudabil de la turneul final. A avut câștig de cauză Belgia, formația mai proaspătă, mai valoroasă și mai matură, însă ambele echipe trebuie apreciate deopotrivă pentru ceea ce au arătat în această vară în Rusia.

Anglia termină pe locul 4 și nu depășește performanța echipei lui Bobby Robson din 1990, însă semnale pozitive vin din toată presa britanică și mai ales din rândul fanilor săi. „Mulțumim că ne-ați făcut să credem” este mesajul unanim, venit chiar și după două înfrângeri consecutive, dovadă a aprecierii de care se bucură astăzi Southgate și grupul creat de el. Presa de la Londra vorbește deja despre EURO 2020, cu atât mai mult cu cât finala se va juca pe Wembley, iar jurnaliștii sportivi preconizează puține schimbări în lotul cu care naționala lor ar trebui să abordeze preliminariile și turneul final, ceea ce denotă o reușită a muncii depuse în ultimii doi ani. Anglia încă are lacune în joc ce au fost expuse și de Belgia, însă sistemul său tactic și modul în care jucătorii au răspuns cerințelor selecționerului promit în viitorul apropiat o continuă evoluție ce va fi interesant de urmărit.

Belgia termină pe locul 3 și confirmă astfel multe așteptări. O generație incredibilă a avut șansa de a găsi și un selecționer pe măsură, iar angrenajul a funcționat aproape fără greșeală. Câștigătoare a finalei mici, Belgia este la cel mai bun parcurs al său la Campionatul Mondial de Fotbal și, chiar dacă va rămâne regretul că nu a prins finala mare, va rămâne în istorie drept una dintre cele mai bune și totodată frumoase echipe din 2018.

Anglia și Belgia se întâlniseră și în grupă, însă într-un context diferit. Erau atunci deja calificate în faza eliminatorie și au decis să își odihnească bună parte din jucătorii de bază pentru un meci al cărei singură miză era desemnarea părții de tablou de pe care vor aborda drumul sprea finală. Astăzi au fost în joc medaliile de bronz și cei doi selecționeri le-au căutat cu garniturile de bază, chiar dacă acest lucru a fost favorabil belgienilor. Ziua de odihnă în minus și prelungirile dramatice ale semifinalei cu Croația au afectat prospețimea Angliei, iar adversara sa a pus în scenă un joc suficient de matur și valoros pentru a nu lăsa urme de îndoială în privința câștigătoarei.

0

Belgia a dat gol încă din minutul 4, profitând în trei timpi de plusul de energie: Lukaku a coborât până la centrul terenulul de unde l-a lansat în stânga pe Chadli, cursa acestuia s-a încheiat cu o centrare în fața porții și Meunier a apărut mai repede decât Danny Rose la întâlnirea cu mingea. Cu 1-0 pe tabelă și cu De Bruyne și Hazard greu de marcat, belgienii au controlat autoritar repriza și și-ar fi putut majora avantajul dacă De Bruyne, Lukaku și Alderweireld ar fi tratat cu mai multă atenție bunele ocazii de a marca.

Anglia a jucat mai bine în partea a doua, odată cu modificarea sistemului de joc și intrările lui Marcus Rashford și Jesse Lingard. Și-a creat două bune situații de egalare, însă în final cei care au marcat au fost tot belgienii prin Hazard, pierdut din marcaj de Phil Jones așa cum se întâmplase și în finala FA Cup din urmă cu două luni.

Belgia – Anglia, curiozități statistice

• Belgia este la cea mai bună clasare la un Campionat Mondial de Fotbal, după ce terminase pe locul 4 în 1986.
  • Pentru Anglia a fost meciul cu numărul 100 la un turneu major: 69 la Campionatul Mondial, 31 la EURO. Bilanțul este de 39 victorii, 32 remize și 29 înfrângeri.
  • Thomas Meunier a fost al 10-lea jucător al Belgiei care marchează la acest turneu final, egalând performanțele Franței în 1982 și Italiei în 2006 care au avut tot câte 10 marcatori.
  • Harry Kane a încheiat turneul cu 6 goluri din 6 șuturi pe poartă, însă doar unul dintre ele a fost în ultimele 4 meciuri, penalty-ul transformat cu Columbia în optimi.