• Belgiabel
    3
  • Japoniajpn
    2

Belgia – Japonia 3-2. Belgia întoarce meciul și se califică în sferturile Campionatului Mondial 2018

David Petre
3 iulie 2018

Într-o repriză secundă electrică Japonia a condus cu 2-0 dar Belgia a întors rezultatul și a câștigat cu 3-2 meciul din optimile Campionatului Mondial 2018.

Kawashima

Într-un Campionat Mondial plin de neprevăzut, puțin a lipsit ca Belgia să urmeze exemplul Spaniei și să iasă pe ușa din dos din optimile de finală, în ciuda statutului de mare favorită. La 2-0 pentru Japonia gândurile au zburat inevitabil către sfertul de finală de la EURO 2016 în care Belgia era ca și acum mare favorită dar pe care avea să îl piardă în mod neașteptat în fața Țării Galilor cu 3-1. Scriam după acel meci despre „lipsă de claritate şi inspiraţie” pentru Dracii Roșii, lucruri cu care surpinseseră neplăcut și azi într-o primă repriză ștearsă. Diferența față de 2016 este însă selecționerul: Wilmots a fost dat afară atunci pentru modul deficitar în care gestionase ceea ce spune că ar fi cel mai valoros lot din istoria fotbalistică a Belgiei, pe când azi tehnicianul Roberto Martinez a făcut doar două schimbări, însă ele aveau să-i câștige meciul.

Fără îndoială, belgienii nu trebuie să facă nuntă după acest meci. Au motive să se felicite pentru spiritul de luptă de care au dat dovadă în întoarcerea rezultatului, dar trebuie să găsească rapid soluții pentru minusurile care puteau să-i elimine din competiție. Este greu de crezut că Martinez va schimba sistemul de joc 3-4-3, însă trebuie să opereze modificările necesare pentru a acoperi marile găuri din apărare înaintea sfertului de finală cu Brazilia, echipă care excelează la tehnică și viteză în compartimentul defensiv. Japonia nu se anunța o nucă tare și totuși a produs mari suferințe apărării belgiene, speculând mai ale zonele laterale unde cei trei fundași centrali – mai cu seamă Vertonghen care nu este înzestrat cu o viteză ieșită din comun – nu au putut compensa urcările aripilor. Nu este prima oară la acest turneu final când fragilitatea defensivă a Belgiei iese în evidență, însă Brazilia se anunță un adversar de alt calibru față de cei întâlniți până acum.

Pe Rostov Arena am văzut o primă repriză dezamăgitoare în care europenii au avut posesia superioară dar au fost dominați tactic, lăsându-se atrași în jocul ordonat al niponilor. Doar două momente au produs ceva emoții, o minge trimisă bine spre Lukaku și apoi o apariție inspirată a lui Kompany în careul japonez după un corner, însă 0-0 a fost rezultatul firesc la pauză. Părea să fie încă un meci în genul Rusia – Spania și poate încă o surpriză a Mondialului, însă repriza secundă avea să fie cu totul diferită, plină de spectacol, dramatism și… goluri.

Trecuseră doar trei minute de la reluare când Japonia a deschis scorul: Haraguchi a scăpat pe contraatac, a beneficiat de luftul lui Vertonghen și a intrat în careu, a părut să piardă momentul prielnic dar a găsit șutul perfect la colțul lung, fără speranțe pentru uriașul Curtois. Golul a părut să îi trezească pe belgieni și imediat a apărut ocazia egalării după o cursă rapidă în partea dreaptă încheiată cu o minge scoasă în poziție centrală de unde Hazard a făcut să tremure bara din stânga lui Kawashima, însă două minute mai târziu niponii și-au majorat avantajul printr-o bijuterie de șut al lui Takashi Inui din afara careului. Lukaku la o poartă și Osako la cealaltă au semnat următoarele șanse.

0

A fost momentul în care Roberto Martinez a făcut schimbările ce aveau să schimbe meciul: neinspirații Carrasco și Mertens au părăsit terenul și au intrat Chadli și Fellaini, cel din urmă trimis direct vârf în încercarea de a specula superioritatea în jocul aerian. Lucru deloc întâmplător, Belgia avea să egaleze în doar cinci minute prin două lovituri de cap, prima a lui Vertonghen dintr-un unghi imposibil grație erorii de interpretare a portarului Kawashima, a doua la saltul impunător al lui Fellaini peste Makoto Hasebe la o centrare a lui Hazard din partea stângă.

La 2-2 Belgia era echipa pe val, însă spectatorul neutru și-ar fi dorit un gol al Japoniei și acest scenariu nu a fost departe să se împlinească. Niponii au găsit resurse nebănuite de energie și și-au creat două ocazii prin Kagawa și Honda, apoi Witsel a deviat spre propria poartă o minge prinsă cu emoții de Curtois. Prelungirile păreau inevitabile la o lovitură liberă a japonezilor în jumătatea adversă din care au încercat să câștige cât mai multe secunde, însă meciul încă nu era decis: Curtois a prins mingea și l-a pus în cursă pe De Bruyne, acesta a alergat jumătatea de teren și i-a predat ștafeta lui Meunier în dreapta, Lukaku a sărit peste mingea centrată în mijlocul careului și Chadli a împins-o în poartă. Centralul a fluierat finalul și japonezii s-au prăbușit, însă ies de la Cupa Mondială cu capul sus după o evoluție admirabilă ce șterge impresia jalnică lăsată în meciul din grupă cu Polonia.

De semnalat în acest meci și decizia aparent neinspirată a FIFA de a folosi o brigadă de arbitri din Senegal, soluție cel puțin curioasă după povestea dramatică a calificării japonezilor tocmai în dauna acestei națiuni africane în faza eliminatorie. Spre cinstea lor, centralul Malang Diedhiou și cei doi adiționali au arbitrat fără greșeală.

Belgia – Japonia, curiozități statistice

• Este pentru prima oară în ultimii 48 de ani când o echipă condusă cu două goluri într-un meci eliminatoriu de la Campionatul Mondial reușește calificarea. Ultima oară s-a întâmplat la ediția 1970 într-un meci Germania – Anglia 3-2, decis totuși după prelungiri.
  • Întoarcerea unui deficit de minim 2 goluri într-un meci eliminatoriu decis în 90 de minute s-a produs ultima oară în 1966, la un Portugalia – Coreea de Sud 5-3 după ce asiaticii conduseseră cu 3-0.
  • Este pentru prima oară când Belgia se califică în sferturile de finală ale Campionatului Mondial la două ediții diferite.
  • Belgia are un serie de 12 meciuri consecutive cu gol primit în tururile eliminatorii ale Campionatului Mondial (28 de goluri).
  • Japonia a marcat 6 goluri la această ediție a Campionatului Mondial, mai multe decât în oricare din precedentele sale prezențe.
  • Au fost doar 4 minute și 16 secunde între cele două goluri ale Japoniei și doar 4 minute și 30 de secunde între primele două goluri ale Belgiei.
  • După golul lui Chadli, înregistrăm deja 9 goluri marcate după minutul 90 la meciurile de la Campionatul Mondial 2018, cu unul mai puțin decât la ultimele cinci turnee finale combinate.