• Belgiabel
    3
  • Panamapan
    0

Belgia – Panama 3-0. Belgia câștigă după pauză meciul de debut la Campionatul Mondial 2018

David Petre
18 iunie 2018

Belgia a fost blocată timp de o repriză de bravul portar Jaime Penedo, dar a rezolvat meciul după pauză prin golul lui Mertens și dubla lui Romelu Lukaku.

Penedo

În ceea ce se anunța una dintre cele mai dezechilibrate întâlniri din prima etapă a grupelor Campionatului Mondial de Fotbal 2018, Belgia și-a respectat statutul de favorită și a învins cu 3-0 debutanta Panama, însă nu a fost scutită de emoții. Într-o primă repriză unidirecțională formația europeană nu a reușit să îl învingă pe bravul portar al lui Dinamo București Jaime Penedo, apoi panamezii au avut o mare ocazie de egalare la puțin timp după ce Dries Mertens deschisese scorul. În cele din urmă diferența de valoare și experiența net superioară și-au spus cuvântul, iar dubla lui Romelu Lukaku a dus la cotele firești victoria confortabilă a uneia dintre candidatele la coroana mondială.

Obținerea în premieră a calificării la Turneul Final a fost onorată în Panama printr-o zi de sărbătoare națională, iar pentru fanii națiunii din America Centrală sosiți în număr apreciabil în Rusia sărbătoarea a continuat pe străzile și pe cocheta arenă din Sochi chiar dacă mari speranțe privind o bună performanță contra Belgiei nu existau. Într-o atmosferă caldă și prietenoasă cele două echipe au pus în scenă un spectacol agreabil, una prin tehnică și experiență, cealaltă printr-un joc curajos în care a pus tot sufletul. Lacrimile căpitanului Roman Torres (jucător la Seattle Sounders) din momentul intonării imnului vorbesc de la sine despre emoția pe care debutul la Cupa Mondială l-a produs în rândurile echipei și națiunii panameze, deși nu trebuie trecut cu vederea modul chestionabil în care a fost obținută calificarea, un 2-1 cu Costa Rica în care la primul gol (marcat chiar de Roman Torres) mingea nu trecuse linia porții.

În mod surprinzător, nu a trecut nici la poarta lui Penedo în prima repriză a jocului cu Belgia. Defensiva panameză a fost depășită în mai multe rânduri, însă portarul care activează în Liga 1 din România a avut intervenții fantastice la șuturile lui Yannick Carrasco, Mertens, Hazard și Lukaku. Nu a mai avut însă ce face la lobul superb al lui Mertens la două minute de la reluare, în ceea ce părea a fi golul descătușării pentru belgieni.

La 1-0 Panama a avut totuși în minutul 55 șansa uriașă a unui nesperat gol egalizator prin Michael Murillo, plecat excelent de la limita ofsaidului și ajuns în fața lui Courtois pe care l-a luat însă la țintă cu mingea trimisă în diagonală spre poartă. Scăpată cu bine din această fază, Belgia a făcut 2-0 prin Lukaku bine servit de De Bruyne, apoi vârful lui Manchester United și-a trecut în cont dubla dupa un contraatac școală din patru pase verticale, ultima dată oportun de vedete Eden Hazard.

0

„Nu este un rezultat pozitiv, dar putea fi chiar mai rău și nu puțini au fost cei care au prezis că vom lua șapte goluri de la Belgia. Nimănui nu-i place să piardă, dar dacă ținem cont de echipa pe care am avut-o în față și de istoria noastră fotbalistică trebuie să recunoaștem că este un rezultat normal”, a fost declarația plină de modestie oferită la final de selecționerul panamez Hernan Dario Gomez.

Belgia – Panama, curiozități statistice

• Belgia este neînvinsă de 20 de meciuri (15 victorii, 5 remize) de la un 0-2 cu Spania în 2006.
  • Belgia este neînvinsă în ultimele sale 10 meciuri din grupele Campionatului Mondial de Fotbal și are 5 victorii consecutive.
  • În meciul Belgia – Panama au fost acordat opt cartonașe galbene, mai multe decât în oricare alt meci de la actuala ediție a Campionatului Mondial și decât în orice joc de la turneul final din 2014.
  • Playmaker-ul belgian Kevin De Bruyne nu a reușit nicio pasă bună pentru atacantul Romelu Lukaku în prima repriză. Prima a fost abia în minutul 50, iar a doua a fost un assist pentru golul de 2-0.
  • Eden Hazard a fost implicat în 16 goluri în ultimele sale 15 meciuri pentru Belgia (8 goluri, 8 pase decisive).
  • Panama a primit în acest meci 5 cartonașe galbene. Precedenta echipă care încasase mai multe la un turneu final mondial a fost Olanda în finala din 2010 (7).
  • Ultimele 11 goluri ale Belgiei la Campionatul Mondial au fost marcate după pauză.