• Belgiabel
    5
  • Tunisiatun
    2

Belgia – Tunisia 5-2. Dublele lui Hazard și Lukalu propulsează Belgia spre faza eliminatorie a CM 2018

David Petre
23 iunie 2018

Meciul Belgia - Tunisia a oferit un festival de goluri și fotbal ofensiv, cu câte o dublă pentru Eden Hazard și Romelu Lukaku.

Mustapha

N-o fi întâlnit Belgia adeversari de prim rang până acum, însă dovezi ale calității acestei echipe și argumente în favoarea unui drum lung la actualul Campionat Mondial am văzut deja suficiente în primele două meciuri, cu condiția să nu apară un moment de blackout precum cel din sfertul de finală al EURO 2016, surprinzătorul 1-3 cu Țara Galilor. Cu Romelu Lukaku letal în fața porții și cu oameni precum Hazard, De Bruyne și Meunier capabili printr-o pasă isteață să desfacă orice apărare, Belgia arată bine înainte de meciurile importante de la Turneul Final.

Tunisia s-a dovedit o pradă ușoară pentru tehnicii și experimentații belgieni, însă propriul apetit pentru fotbal ofensiv – dublat de nevoia de a scoate măcar un punct din acest joc pentru a spera la optimi – a deschis calea spre unul din cele mai spectaculoase meciuri ale verii. Probabil că mulți se așteptau la o replică mai vânjoasă a trupei africane după ce pierduse cu un gol în minutul 90 meciul de debut cu Anglia, însă belgienii au fost pur și simplu mai buni.

Pentru echipa lui Roberto Martinez nu sunt doar zâmbete și felicitări după acest joc. Atacantul Romelu Lukaku a fost schimbat în minutul 59 după ceea ce pare a fi o problemă la ligamente, la scurt timp a fost urmat în afara terenului de Eden Hazard, iar Belgia va tremura serios în așteptarea veștilor dinspre stafful medical. De altfel selecționerul a anunțat deja schimbări masive în primul unsprezece în vederea meciului cu Anglia, motivând că „dacă aș avea la dispoziție șapte zile de pregătire acestui joc și apoi încă șapte pentru următorul atunci aș opta pentru continuitate, însă la un turneul de lungă durată precum Campionatul Mondial trebuie să gestioneză inteligent resursele”.

Belgia nu este calificată matematic în faza optimilor de finală, însă o victorie a Angliei duminică în jocul cu Panama ar asigura accesul ambelor formații în runda eliminatorie. Deocamdată echipa lui Roberto Martinez și-a asigurat un golaveraj confortabil după 5-2 cu Tunisia, însă la cum au stat lucrurile pe teren diferența de pe tabelă putea fi și mai mare.

0

Planul defensiv al africanilor a fost rapid dat peste cap, după ce Syam Ben Youssef a avut o intrare imprudentă la Gazard în propriul careu iar centralul a arătat punctul cu var. Au fost câteva momente de incertitudine până când VAR-ul a confirmat infracțiunea, dar Hazard și-a păstrat cumpătul și a transformat impecabil lovitura de pedeapsă pentru primul gol al meciului. Într-o fracțiune de secundă s-a făcut 2-0: Mertens și Lukaku au scăpat pe contraatac, din câteva schimbări de direcție vârful lui ManUnited a scăpat de adversarul direct și a rămas singur cu portarul, iar șutul de la 13 metri a fost de neoprit.

Tunisia a avut șansa unui gol rapid, după mai puțin de două minute. A primit o lovitură liberă din partea stângă, Khazri a centrat în centrul careului, Bronn a luat fața apărării belgiene și a plasat o bună lovitură de cap în stânga lui Curtois. Jocul s-a deschis și ambele echipe s-au apropiat periculos de poarta adversă, însă în cele din urmă câștig de cauză au avut europenii, cu un gol marcat de Lukaku în minutele de prelungire ale primei reprize, pus în poziție de gol de o ingeniozitate a lui Meunier.

La scurt timp de la reluare Toby Alderweireld a aruncat inteligent o minge în față pentru sprintul lui Hazard, iar vedeta lui Chelsea a semnat și el dubla după ce a trecut elegent cu un dribling scurt de nefericitul portar Farouk Ben Mustapha. Ce a urmat a fost un festival de ratări ale belgienilor, curmat de golul marcat de rezerva Batshuayi în minutul 90. Spre cinstea lor tunisienii au mai avut forța să zvâcnească o dată în atac și au marcat încă un gol prin Khazri, uitat singur în mijlocul careului advers.

Belgia – Tunisia, curiozități statistice

• Belgia este la șasea victorie consecutivă în grupe la Campionatul Mondial, după ce a câștigat ultimul meci din 2002, toate cele trei jocuri din 2014 și primele două din actuala campanie.
  • Tunisia este fără victorie în 13 meciuri la Cupa Mondială (4 remize, 9 înfrângeri), pierzându-le pe ultimele patru.
  • Lukaku este deja golgheterul Belgiei la turneele finale majore (EURO și Cupa Mondială) cu un total de 7 goluri.
  • Lukaku a marcat 17 goluri în ultimele sale 11 meciuri pentru Belgia. Singura dată când nu a marcat în această serie a fost într-un amical cu Portugalia.
  • Lukaku este primul jucător care marchează cel puțin două goluri în meciuri consecutive de la Campionatul Mondial după Diego Maradona în 1986.
  • Belgia a câștigat 11 din cele 12 meciuri de când pe banca tehnică a fost numit Roberto Martinez, având în această serie un golaveraj 51-8. Celălalt meci s-a încheiat la egalitate.