• Braziliabra
    1
  • Belgiabel
    2

Brazilia – Belgia 1-2. Tactica lui Roberto Martinez elimină Brazilia în sferturile de finală ale Mondialului 2018

David Petre
7 iulie 2018

Brazilia - Belgia a fost probabil cel mai bun meci de la Campionatul Mondial 2018, un duel tactic între doi antrenori de valoare din care belgienii au ieșit învingători.

Courtois

„Intepretarea tacticii a fost impecabilă. În doar două zile am schimbat dispunerea tactică și nu aș putea fi mai fericit și mai mândru de acești băieți și de ce au reușit”, a explicat Roberto Martinez la finalul meciului în care Belgia a trimis acasă încă din sferturile de finală principala favorită a Campionatului Mondial, Brazilia.

Apărarea Belgiei era principalul semn de întrebare înaintea duelului de la Kazan. Primise ușor goluri de la Tunisia și Japonia și era de așteptat ca valoroșii atacanți brazilieni să speculeze și mai bine vulberabilitățile unui sistem 3-4-3 în care jucătorii de bandă nu excelau pe faza defensivă. Roberto Martinez a schimbat însă sistemul, iar Belgia s-a prezentat cu o linie de patru fundași, cu Fellaini titular pus să vegheze în fața apărării și cu Witsel atent să-i corecteze orice scăpare, iar în față De Bruyne a fost folosit nouă fals, cu Hazard în stânga și cu Lukaku într-o neobișnuită poziție laterală în dreapta, pus să speculeze spațiile dintre Miranda și Marcelo și să creeze la rândul său spații pentru De Bruyne. Cu acest modul tactic Belgia a controlat prima repriză, iar apoi a reușit să reziste în a doua.

Încă înainte de startul turneului mulți speciaști (dar și casele de pariuri) vedeau Brazilia drept principala favorită la câștigarea trofeului, lucru deloc de mirare în condițiile în care de la venirea lui Tite această echipă pierduse un singur meci. Este nevoie de șansă ca să bați Brazilia, iar Belgia a avut-o în startul jocului: a scăpat cu bine la două faze fixe, una dintre ele încheiată cu o minge în bara porții lui Courtois, apoi a beneficiat de un autogol pentru a lua avantajul pe tabelă, la un corner la care Fernandinho și-a trimis mingea în propria poartă. Era scenariul ideal pentru belgieni, care puteau specula acum de mijlocul vulnerabil al Brazilie pe contraatac. S-a întâmplat în minutul 31, când Lukaku a condus bine mingea în axul central, a predat-o la momentul potrivit lui De Bruyne și mijlocașul lui City a trimis-o perfect la colțul lung de pe linia careului mare. Courtois cu o intervenție excelentă la Coutinho a păstrat evantajul până la pauză.

La cabine a fost rândul lui Tite să își probeze inspirația tactică. Brazilia a revenit într-un 4-4-2, cu Firmino aruncat în față alături de Gabriel Jesus, iar Selecao a preluat controlul unui meci care în prima parte îi fusese defavorabil. Ocaziile au apărut imediat: Firmino a semnat o primă mare situație la o centrare a lui Marcelo, Paulinho a ajuns cu mingea până în fața lui Curtois, apoi Gabriel Jesus a solicitat un penalty după un moment de fantezie în care i-a dat mingea printre picioare experimentatului Vertonghen la trei metri de poarta belgiană.

0

Jocul Braziliei a crescut și mai mult odată cu intrarea rapidului Douglas Costa în banda dreaptă. După un contraatac belgian irosit de Hazard cu un șut din unghi în locul unei centrări spre Lukaku, Costa a avut trei acțiuni promițătoare ce au prefigurat golul de 1-2. L-a reușit Renato Augusto la doar trei minute de la intrarea pe teren, cu o imparabilă lovitură de cap la o minge săltată inteligent de Coutinho peste apărarea belgiană.

Un alt contraatac promițător al belgienilor a fost irosit de Hazard cu o pasă slabă spre stânga, iar acest lucru putea să îi coste la faza următoare când Renato Augusto a găsit un spațiu generos în axul central și a șutat din marginea careului, la o palmă de poartă. Următoarea mare situație a Braziliei a venit la o pătrundere a lui Neymar în partea stângă încheiată cu o minge scoasă inteligent pentru urcarea lui Coutinho, dar mijlocașul Barcelonei a ratat șutul din poziție avantajoasă. A venit rândul lui Martinez să mute: Vermaelen în locul lui Chadli și apoi Tielemans în locul lui Lukaku au adus mai multă siguranță defensivă Belgiei, totuși Brazilia a mai avut o mare ocazie de egalare la o minge trimisă superb de Neymar din marginea careului, dar scoasă de sub transversală de Courtois.

S-a încheiat 2-1, iar ultima reprezentantă a Americii de Sud părăsește Campionatul Mondial 2018 încă din sferturile de finală. Vom avea două semifinale europene din care o cunoaștem deja pe prima, Franța – Belgia, un duel în care va trebui să urmărim din nou modulul tactic propus de Roberto Martinez, în fața unui adversar care joacă un alt fel de fotbal.

Într-un Mondial al surprizelor, despre Brazilia nu se poate spune că a fost o dezamăgire. A făcut o repriză secundă mai mult decât bună în acest joc și probabil că ar fi meritat un gol egalizator, însă a avut neșansa să aibă în față un adversar de aceeași valoare, bine așezat pe teren și foarte motivat.

Brazilia – Belgia, curiozități statistice

• Belgia s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal doar pentru a doua oară, după ediția 1986 în care avea să piardă penultimul act în fața viitoarei câștigătoare Argentina.
  • Brazilia a fost eliminată de echipe din Europa la fiecare din ultimele patru ediții ale Campionatului Mondial (Franța în 2006, Olanda în 2010, Germania în 2014 și Belgia în 2018).
  • Este pentru prima oară după 30 de meciuri când Brazilia încasează mai mult de un gol într-un meci, de la un 2-2 cu Paraguay în martie 2006.
  • Belgia este neînvinsă în 24 de meciuri în toate competițiile (19 victorii, 5 remize).
  • Kevin de Bruyne a devenit al 100-lea jucător care marchează la Campionatul Mondial de Fotbal 2018 (excluzând autogolurile).
  • Fernandinho este doar al doilea brazilian care marchează în propria poartă la Campionatul Mondial de Fotbal după Marcelo într-un meci cu Croația în 2014.