• Braziliabra
    2
  • Costa Ricacrc
    0

Brazilia – Costa Rica 2-0. Brazilia câștigă în prelungiri prin golurile lui Coutinho și Neymar

David Petre
22 iunie 2018

Brazilia a suferit în meciul cu Costa Rica, dar s-a impus meritat după reușitele lui Coutinho și Neymar, ambele după minutul 90.

Navas

Era deja primul din cele 6 minute de prelungiri când Coutinho a marcat golul eliberării pentru Brazilia pe fondul unei frustrări generale, atît pe teren cât și în tribune. La reușita jucătorului Barcelonei selecționerul Tito a avut o explozie de bucurie ca și cum naționala sa câștigase deja Campionatul Mondial, dovadă clară a tensiunii acumulate la capătul unui joc care cursese împotriva echipei sale. Totul a fost frustrant pentru brazilieni, de la jocul machiavelic al costaricanilor la huiduielile fanilor din tribune după o primă repriză ștearsă, de la numeroasele șuturi în blocaj la VAR-ul care a anulat penalty-ul acordat inițial pe teren la o intervenție asupra lui Neymar.

Golul lui Coutinho s-ar putea dovedi esențial pentru Brazilia la actualul turneu final. Semnele de întrebare ridicate după 1-1 cu Elveția ar fi căpătat dimensiune gigantice după încă o remiză cu micuța Costa Rica, iar tensiunea ar fi explodat probabil în jurul fanilor, ajunși în Rusia nu doar cu mari speranțe la câștigarea titlului dar și cu memoria proaspătă a umilinței suferite în urmă cu patru ani în semifinala cu Germania. Un 0-0 cu Costa Rica nu ar fi fost dezastruos în economia grupei dar ar fi atacat până la rădăcină moralul destul de firav al formației Selecao, însă golul lui Coutinho poate acum să întoarcă la 180 de grade lucrurile pentru Brazilia, completând ceea ce lipsea acestei echipe pentru a reveni în vârful fotbalului mondial.

Semne au apărut deja. În precedentul joc Brazilia făcuse pasul înapoi după ce luase conducerea contra Elveției, însă acum s-a dus ca un tăvălug peste adeversară deși meciul era aproape de final. Neymar a marcat pentru 2-0, apoi a izbucnit în lacrimi și a rămas momente bune pe gazon lăsând să se reverse tot șiroiul de frustrări. De acum totul depinde de caracterul acestor băieți, care dacă vor găsi la nivel mental resursele necesare pentru a-și confirma valoarea fotbalistică ar putea deveni într-adevăr de neoprit.

Până la descătușare, Brazilia a trebuit să treacă prin purgatoriul îndoielilor. A început meciul cu pase laterale, căutând în zadar breșa în fața defensivei pragmatice a Costa Ricăi care s-a aglomerat în zona propriului careu și nu s-a dat în lături nici de la faulturi repetate cu Neymar drept țintă predilectă, nici de la așteptatele trageri de timp. Contraatacuri ale echipei din zona Concacaf au fost puține, doar unul periculos în minutul 13 când Celso Borges a apărut singur în careu la o minge întoarsă bine dinspre linia de fund, în rest jocul s-a desfășurat doar în jumătatea costaricană dar însă lipsit de orizont și cu un singur șut pe poarta lui Keylor Navas, taxat la pauză de publicul brazilian printr-un cor de huiduieli.

0

Tite a făcut ordine la cabine, de unde formația Selecao a ieșit mult mai bine pentru partea a doua. Repriza a început cu o bară a lui Gabriel Jesus după o centrare din dreapta și cu un șut al lui Neymar deviat norocos de ultimul fundaș în corner după ce Paulinho controlase ca un mare artist mingea în careu. Neymar și-a mai văzut un șut bun respins din fața porții, apoi a avut o ocazie clară în minutul 72 când a văzut bine culoarul de șut după o eroare defensivă a lui Gamboa dar a ratat de puțin mingea trimisă peste Keylor Navas.

Chinul ofensiv al Braziliei părea să ia sfârșit în minutul 78 când centralul a acordat penalty după ce Neymar a fost împins în careu, însă tehnologia VAR a făcut lumină și a întors faza, oferind mingea costaricanilor. Vizibil frustrat, atacantul lui PSG a încasat rapid un galben pentru o acțiune nesportivă, iar timpul trecea neîndurător pentru formația sa, periculoasă doar la un șut bun al lui Casemiro din afara careului, reținut însă de coechipierul Navas ce părea de netrecut.

Desele fragmentări de joc l-au determinat pe central să acorde șase minute de prelungiri, însă a fost nevoie de unul singur pentru ca Brazilia să deschidă scorul prin Coutinho, apărut oportun în fața porții la o minge lucrată de Gabriel Jesus, apoi sud-americanii au marcat și golul doi prin Neymar, servit ideal în fața porții de Douglas Costa.

Curiozități statistice ale meciului Brazilia – Costa Rica

• Este pentru prima oară când Brazilia câștigă un meci de la Campionatul Mondial printr-un gol marcat în minutul 90.
  • Brazilia a câștigat 10 din cele 11 meciuri cu Costa Rica, singura excepție fiind un amical din 1960.
  • Deși a ajuns până în sferturile Mondialului 2014, Costa Rica este la al cincilea meci consecutiv fără victorie (trei remize, două înfrângeri).
  • Golul doi al Braziliei a fost marcat în minutul 96:49, cel mai târziu gol marcat într-un meci fără prelungiri de la ediția din 1966.
  • Brazilia a ajuns la 13 meciuri consecutive fără înfrângere (9 victorii, 4 remize), primit doar 3 goluri în acestă serie.
  • Neymar a fost implicat în 18 goluri ale Braziliei în ultimele sale 17 meciuri (10 goluri marcate, 8 pase decisive).
  • Coutinho a fost implicat în patru goluri ale Braziliei în ultimele patru meciuri (3 goluri, 1 assist), tot atâtea ca în precedentele sale 14 meciuri pentru echipa națională.