• Braziliabra
    1
  • Elvețiasui
    1

Brazilia – Elveția 1-1. Doar remiză la debut pentru favorita Campionatului Mondial 2018

David Petre
18 iunie 2018

Brazilia și Elveția au remizat 1-1 la Rostov, după un gol superb al lui Coutinho și o execuție cu capul a lui Zuber în urma unui corner.

Sommer

Considerată principala favorită la câștigarea trofeului, Brazilia nu a rupt gura târgului la debutul la Campionatul Mondial 2018. A început bine meciul cu Elveția, a luat rapid conducerea după o execuție fenomenală a lui Coutinho, însă apoi a preferat un joc pragmatic care avea să o coste: a primit un gol ușor dintr-o fază fixă, după care a avut probleme în a lega pasele în ultima treime până spre final, când și-a creat într-adevăr câteva ocazii dar nu a reușit să marcheze golul victoriei.

Brazilia și-a pus în Neymar marile speranțele pentru acest turneu final, însă elvețienii au știut să-l anihileze pe starul lui PSG, aplicându-i un marcaj strict și punându-l la pământ cu fiecare ocazie. Cu 10 faulturi suferite, Neymar este deja cel mai faultat jucător la Campionatul Mondial 2018, iar influența sa asupra jocului combinativ al Selecao a fost neglijabilă. S-a remarcat totuși prin execuții bune la fazele fixe, însă oamenii din fața porții nu au reușit să profite.

Brazilia a început bine meciul de la Rostov, cu o bună viteză a paselor și verticalizări care au adus-o ușor în zona careului lui Sommer și cu două bune ocazii irosite de Paulinho și Gabriel Jesus. Golul a picat firesc în minutul 20 din dreptul de aur al lui Coutinho care a imprimat un efect superb mingii trimise din afara careului pentru cel mai frumos gol al turneului. Prin scor și prin exprimare Brazilia părea să își confirme statutul de favorită, însă la 1-0 a preferat să facă pasul înapoi și să apeleze la pragmatism, cu opt oameni în propria jumătate pe fondul posesiei fără dinți a Elveției.

Siguranța defensivă imprimată de selecționerul Tite a fost unul din elementele cheie ale modului în care naționala Selecao a defilat în preliminariile sud-americane și unul din motivele pentru care această echipă este considerată principala favorită la câștigarea Campionatului Mondial 2018. Probabil ar fi fost și după acest meci subiect de laudă dacă Brazilia ar fi câștigat cu 1-0, însă jocul avea să decurgă într-un mod neașteptat. Elveția a marcat prin Zuber după un corner în minutul 50, iar golul i-a deturnat serios pe sud-americani de la planul initial.

0

Pentru elvețieni golul a fost norocos, cu atât mai mult cu cât aparițiile lor în atac fuseseră sporadice și fără periculozitate. Omul lor de atac Haris Seferovic a avut 18 atingeri de minge de-a lungul celor 80 de minute petrecute pe teren însă nici una dintre ele în careul brazilian, de unde lipsa de ocazii la poarta lui Alisson. La 1-1 totuși îndoiala s-a strecurat în sufletele sud-americanilor și o uriașă prăpastie s-a căscat între defensivă și ofensivă, de unde și suferința jocului de atac.

În fapt, de la golul din minutul 20 al lui Coutinho și până în minutul 77, Selecao nu a mai avut șut pe spațiul porții și a avut oportunitatea golului doar la două cornere bătute bine de Neymar din partea stângă dar irosite de Gabriel Jesus (33) și Thiago Silva (45) și un nou șut în diagonală al lui Coutinho (70), trecut de această dată la o palmă de poarta lui Sommer. Abia din minutul 77 Brazilia și-a găsit întrucâtva consistența ofensivă, însă marile ocazii au venit în secundele de prelungire, irosite de noul intrat Firmino cu capul, Miranda cu un șut imprecis pe o respingere greșită a apărării elvețiene și o schemă interesantă la o lovitură liberă la care Neymar a preferat în mod neașteptat să paseze în locul unui șut direct.

Brazilia – Elveția s-a terminat 1-1, rezultat oarecum surprinzător dacă ținem cont de statutul de favorită al sud-americanilor dar echitabil în ceea ce privește șansele celor două formații de a se califica împreună în faza eliminatorie a Mondialului.

Brazilia – Elveția, curiozități statistice

• Elveția a pierdut doar unul din ultimele sale 23 de meciuri internaționale, 0-2 cu Portugalia în deplasare în ultimul meci din preliminariile Campionatului Mondial. Bilanțul este completat de 16 victorii și 6 remize.
  • Elveția nu a pierdut primul său meci la nici una din ultimele cinci participări la Campionatului Mondial.
  • 5 din cele 11 goluri marcate de Philippe Coutinho pentru naționala Braziliei au fost din afara careului de 16 metri.
  • Steven Zuber a fost implicat în sașe goluri la ultimele sale șase meciuri la naționala Elveției (4 goluri, 2 pase decisive).
  • Valon Behrami a devenit primul jucător elvețian care evoluează la patru ediții diferite ale Campionatului Mondial de Fotbal după edițiile 2006, 2010 și 2014.
  • Dintre titularii Braziliei contra Elveției, Marcelo este singurul care a prins unsprezecele de start al jocului cu Germania, scor 1-7 de la Mondialul 2014.