• Braziliabra
    2
  • Mexicmex
    0

Brazilia – Mexic 2-0. Neymar și Firmino trimit Brazilia în sferturile de finală ale Mondialului 2018

David Petre
2 iulie 2018

Brazilia - Mexic a fost un meci deschis, cu acțiune la ambele porți, însă Selecao și-a valorificat potențialul superior și a învins meritat cu 2-0.

Ochoa

Un moment de sclipire a lui Neymar a deschis calea Braziliei spre sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2018. Era minutul 51 când starul lui PSG a călcat o minge în marginea careului mexican, Willian și-a surprins adversarii pe contre-pied și a pătruns în viteză spre stânga, a scos simplu în fața porții și Neymar a sosit prompt la întânirea cu mingea pentru golul de 1-0. O fază pe cât de simplă pe atât de eficientă, ce încheie parcursul Mexicului în faza optimilor de finală pentru a șaptea oară la rând.

Ultimul meci găzduit de Samara la actulul turneul final nu a surprins cu nimic: Brazilia a avut mingea și momentele de spectacol ale oamenilor din față, însă și un mijloc șubred de care mexicanii au profitat din plin, ducând cu multă ușurință baloane în zona careului lui Alisson. Nord-americanii au suferit însă cumplit la finalizare, preferând șuturi de la distanță, majoritatea în blocaj sau în afara porții, chiar și atunci când aveau oameni liberi în zonele latere ce ar fi putut oferi soluții mai bune. Timp de o repriză a părut că meciul poate fi al oricui fiindcă ambele echipe aveau arme letale dau și găuri în armură, însă momentul de inspirație al lui Neymar a stabilit traiectoria clară a întâlnirii. Brazilia a terminat cu 10-1 raportul șuturilor spre poartă, a mai marcat o dată în final deși o putea face chiar de mai multe ori dacă nu s-ar fi lovit de rezistnța bravă a portarului Ochoa, iar în final este câștigătoarea pe merit a unei frumoase optimi de finală.

Era de așteptat ca meciul Brazilia – Mexic să semene cu Germania – Mexic, iar această predicție a fost confirmată. Brazilia și-a dorit și a avut mingea, însă Mexicul a acoperit mai bine terenul în primele 20 de minute, făcând ca mingi amenințătoare să treacă prin careul lui Alisson. Abia în minutul 26 Brazilia a construit o primă acțiune periculoasă prin Neymar, care l-a depășit din fentă pe Edson Alvarez, un tânăr de 20 de ani de la Club America care altfel a avut momente de mare calitate în duelul cu unul din cel mai buni fotbaliști ai planetei și care este o recomandare de calitate pentru fotbalul următorilor ani. Coutinho și Gabriel Neymar au avut alte două momente bune la poarta lui Ochoa, însă prima repriză s-a încheiat 0-0 după un joc alert în care ambii tehnicieni aveau de ce să fie mulțumiți.

De la cabine a ieșit însă o altă echipă a Braziliei, mult mai concentrată să își exploateze potențialul superior, iar Coutinho a avut o bună acțiune în minutul 48 încheiată însă cu un șut exact pe direcția lui Ochoa. Mexicul a replicat cu un contraatac ucigător purtat de Gallardo, însă egoismul său la finalizare avea să fie taxat imediat, Brazilia marcând chiar la faza următoare golul de 1-0 după momentul de inspirație al lui Neymar.

0

Selecționerul mexican a făcut rapid o schimbare cu caracter ofensiv, iar Selecao a găsit spații generoase în jumătatea adversă. Willian a fost omul cel mai incisiv cu trei acțiuni încheiate cu ocazii de gol, însă Neymar a ținut să fie din nou în centrul atenției, de această dată cu o zvârcolire teatrală pe gazon după ce fusese atins ușor – dar totuși nesportiv – de Layun. Mexicul a încercat să își creeze golul egalizator dar în cele din urmă tot brazilienii au fost cei care au marcat prin noul intrat Firmino, iar Selecao merge fără mari emoții în sferturile de finală ale Campionatului Mondial unde va da piept cu învingătoarea dintre Belgia și Japonia.

Brazilia – Mexic, curiozități statistice

• Brazilia a câștigat opt din cele nouă meciuri jucate la Campionatul Mondial cu echipe din zona CONCACAF, primind gol doar într-unul dintre ele (5-2 cu Costa Rica în 2002). Singurul meci fără victorie a fost un 0-0 cu Mexic acum patru ani în faza grupelor.
  • Brazilia a devenit lider în ceea ce privește golurile marcate la Campionatul Mondial, 228, cu două peste Germania.
  • Brazilia este neînvinsă în ultimele 15 meciuri în toate competițiile, primind doar 3 goluri în această serie (11 victorii, 4 remize).
  • Neymar a fost implicat direct în 20 de goluri ale Braziliei în ultimele 19 meciuri jucate de el pentru Selecao, marcând 11 și ofering 9 pase decisive.
  • Neymar este cel mai faultat jucător de la Campionatul Mondial de Fotbal (23 de faulturi suferite).
  • Firmino a marcat șapte goluri pentru naționala Braziliei și în fiecare caz a fost ultimul gol al meciului.
  • Neymar are cele mai multe șuturi la poartă (23), șuturi pe poartă (12) și cele mai multe ocazii de gol (16) dintre toți jucătorii de la Campionatul Mondial 2018.