• Columbiacol
    1
  • Angliaeng
    1

Columbia – Anglia 1-1 (3-4 pen). Anglia își câștigă la penalty-uri locul în sferturile Campionatului Mondial 2018

David Petre
4 iulie 2018

Pentru prima oară în istoria participărilor sale la Campionatul Mondial de Fotbal, Anglia a câștigat un meci la loviturile de departajare, 4-3 cu Columbia.

Pickford

Pentru prima oară în istoria participărilor sale la Campionatul Mondial de Fotbal, Anglia a câștigat un meci la loviturile de departajare. Italia 90, Franța 98 și Germania 2006 fuseseră precedentele ocazii în care englezii trăseseră lozul necâștigător la loteria penalty-urilor, iar istoria era în linii mari aceeași și la EURO, cu excepția unei serii câștigate în fața Spaniei în 96 înainte să piardă în același mod meciul următor din semifinale, chiar cu o ratare a selecționerului de azi, Gareth Southgate. Astăzi blestemul pare să se fi rupt. După cum Southgate a repetat de mai multe ori cu plăcere, generația de azi a Angliei este complet eliberată de apăsarea trecutului, iar modul în care Harry Kane, Rashford, Trippier și Dier au tranformat plini de încredere de la punctul cu var în fața unor gălăgioși fani columbieni vine ca o confirmare a unui suflu proaspăt al fotbalului britanic. Anglia este în sferturile unui Campionat Mondial și va înfrunta sâmbătă Suedia, un adversar accesibil pe o parte de tablou ce îți permite să visezi la finală.

Probabil tocmai culoarul favorabil a făcut ca meciul Columbia – Anglia să aibă încărcătura unei finale. Puține ocazii de gol, mulți nervi, multe întreruperi, multe cartonașe galbene și mult dramatism într-o atmosferă de meci mare. Părea să fie jocul englezilor, care au condus dintr-un penalty transformat de Harry Kane, însă într-un final halucinant Columbia a marcat în minutul 93 un nesperat gol egalizator prin fundașul Yerry Mina, la primul ei corner din meci, la care inclusiv portarul Ospina venise în careul advers în căutarea miracolului. Într-o clipă toate speranțele englezilor au părut să se năruiască, fanii și analiștii au avut o senzație amară de deja-vu, însă echipa lui Southgate a trecut cu bine de cele două reprize de prelungiri și apoi și de emoția ratării primului penalty de către Jordan Henderson. Uribe a lovit imediat transversala, apoi portarul Pickford a pus o mână salvatoare la lovitura bătută pe centrul porții de Bacca, iar Dier a devenit erou național marcând golul calificării, deși probabil penalty-ul bătut de el a fost cel mai prost din toată seria englezilor.

Până la golul lui Yerry Mina nu se jucase mult fotbal, deși nu se poate spune că meciul fusese sărac în evenimente. Anglia a început bine cu presiune în atac, dar singura sa fază în prima repriză a fost o centrare a lui Trippier din dreapta pentru o lovitură impresisă de cap a lui Kane. Cu Yerry Mina și Davinson Sanchez două turnuri în centrul apărării și cu Wilmar Barrios și Carlos Sanchez patrulând în fața careului, Columbia nu a lăsat englezilor niciun spațiu de pătrundere, iar speranțele acestora s-au îndreptat doar spre loviturile libere bătute de Young spre Maguire. Sud-americanii au resimțit absența accidentatului James Rodriguez și au suferit la construcție, astfel că liniște a fost și la poarta cealaltă până în secvențele de final ale primei reprize când Quintero a trimis un șut decent de la distanță, dar fără emoții pentru Pickford.

În lipsa fotbalului, analiștii englezi s-au legat de pauză de o decizie arbitrală. Într-un moment în care jocul era întrerupt pentru o lovitură liberă, Barrios și-a sprijinit vârful capului de obrazul lui Henderson, iar centralul american Mark Geiger a acordat doar galben, urmând trendul de la acest Campionat Mondial spre stupefacția englezilor care s-au grăbit să strige „furt”.

0

Într-un joc tensionat și până atunci, tendința de agresivitate avea să escaleze. Englezii au primit un penalty după ce Kane a fost ținut în careu de Carlos Sanchez și a fost nevoie de vreo trei minute până să poată transforma de la punctul cu var. A urmat o serie de cartonașe galbene pentru intrări dure și proteste, însă fotbalul a rămas sărac. Kane transformase penalty-ul în minutul 57, dar acela avea să rămână și ultimul șut pe poartă al englezilor până la finalul timpului regulamentar, incluzând aici două reprize de prelungiri.

Chiar și așa, Anglia a părut în control. O primă situație a columbienilor a apărut întâmplător în minutul 81 după ce Walker a pierdut prostește mingea la mijlocul terenului și i-a pus pe sud-americani pe un contraatac nesperat, însă Cuadrado și-a bătut joc de fază cu un șut în afara spațiului porții. Falcao cu un șut slab pe centrul porții câteva minute mai târziu a confirmat senzația de neputință, iar englezii din tribune se gândeau deja la fericita deplasare spre Samara pentru meciul din sferturi cu Suedia. Fotbalul însă nu-și spusese ultimul cuvânt: intrat pe teren în minutul 81, Uribe a trimis un trasor fantastic de la mare distanță iar Pickford cu o invervenție pe măsură a acordat columbienilor primul corner în acest joc. Era deja minutul 93, portarul Ospina a urcat în careu, însă mingea s-a dus direct pe fruntea lui Yerry Mina care a marcat al treilea gol în trei meciuri la actualul turneu.

Ceea ce păruse improbabil pentru un jumătate de oră a devenit realitate: Anglia dăduse cu piciorul unei șanse uriașe iar acum trebuia să facă față prelungirilor în fața unei echipe renăscute. Paradoxal, golul a schimbat nu numai soarta, dar și desfășurarea jocului, iar în cele 30 de minute suplimentare chiar s-a jucat fotbal, cu o primă repriză ce a aparținut în întregime Columbiei și a doua în care a renăscut și Anglia, cu Vardy și Rashford în teren. S-a jucat frumos dar nu au fost șuturi pe poartă iar verdictul a fost lăsat pe seama loviturilor de departajare care au dat Anglia câștigătoare.

Un lucru este cert după acest meci: în finala de la Moscova vom avea cu siguranță cel puțin o reprezentantă a Europei, aleasă dintre câștigătoarele sferturilor Rusia – Croația și Suedia – Anglia. În partea cealaltă Uruguay – Franța și Brazilia – Belgia sunt meciurile care se vor disputa vineri, când acest Mondial plin de suspans se va relua după două zile de pauză.

Columbia – Anglia, curiozități statistice

• Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial pentru prima oară după ediția 2006.
  • Au fost trei meciuri decise la penalty-uri la această ediție a Campionatului Mondial și de fiecare dată echipa care a executat prima a pierdut.
  • Harry Kane a devenit primul jucător care marchează în 6 meciuri consecutive ale Angliei de la Tommy Lawton în 1939!
  • Harry Kane a marcat șase goluri în primele sale 3 meciuri la Campionatul Mondial. Doar trei jucători au marcat mai multe goluri în primele trei meciuri: ungurul Sandor Kocsis (9), germanul Gerd Muller (7) și argentinianul Guillermo Stabile.
  • Până la reușita lui Yerry Mina, Anglia nu primise niciodată un gol după minutul 90 al unui meci de la Campionatul Mondial (excluzând reprizele de prelungiri).
  • Anglia a început turneul final cu 15 șuturi pe poartă în primele două meciuri cu Tunisia și Panama, dar a reușit doar 4 în următoarele două jocuri cu Belgia și Columbia.