• Columbiacol
    1
  • Japoniajpn
    2

Columbia – Japonia 1-2. Niponii profită de omul în plus pentru a câștiga meciul de debut la CM 2018

David Petre
19 iunie 2018

Cu un om în plus și avantaj de un gol încă din minutul 4, Japonia a învins Columbia și speră la ieșirea din grupe la Campionatul Mondial de Fotbal 2018.

Kawashima

Cu avantaj de un gol și un om în plus pe teren încă din minutul 4, Japonia a obținut prima sa victorie în fața unei echipe sud-americane la un Campionat Mondial de Fotbal, învingând Columbia cu 2-1 în ceea ce poate fi considerată una din surprizele actualului turneu final. A fost cea mai dulce răzbunare pentru niponi, care pierduseră în fața aceleiași echipe cu un dur 1-4 în grupele turneului final din Brazilia în urmă cu patru ani. Columbia pleca și acum ca favorită, însă eliminarea lui Carlos Sanchez în debutul întâlnirii avea să cântărească decisiv în stabilirea câștigătoarei.

Sud-americanii nici n-au avut vreme să se așeze bine în teren până la acțiunea șocantă: era doar minutul 3 când Davinson Sanchez l-a pierdut din marcaj pe vârful Osako care s-a dus glonț spre poartă, Ospina a respins în primă fază mingea până la Kagawa, iar Carlos Sanchez a respins cu mâna șutul acestuia. Penalty indubitabil, eliminare – a doua cea mai rapidă din istoria Campionatului Mondial – și 1-0 pentru Japonia.

Columbia nu întorsese niciodată la Mondial un meci în care a avut dezavantaj pe tabelă și inferioritate numerică, însă numele din teren lăsau să se întrevadă o primă reușită de acest gen, mai ales în lipsa unui plan coerent al niponilor. Diferența numerică nu s-a simțit decât la un contraatac în superioritate numerică al Japoniei în minutul 15 încheiat cu un șut al lui Takashi Inui pe lângă poartă, în rest Columbia a încercat să își profite de tehnica și experiența superioară. Falcao în două rânduri cu devieri interesante și-a încercat șansa după mingi aruncate în față, însă golul egalizator a venit dintr-o lovitură liberă impecabil executată pe jos de Quinteros, devenit primul columbian care marchează la două ediții diferite ale Campionatului Mondial.

Ar fi fost de așteptat ca formația sud-americană să forțeze victoria în partea secundă, însă naponii au revenit de la cabine mult mai bine pregătiți pentru realitatea din teren, dispuși să profite de omul în plus, să domine și să își creeze ocazii. Osako s-a înșurubat bine lângă Davinson Sanchez și a rămas încă o dată singur cu Ospina dar i-a prilejuit acestuia încă o intervenție de zile mari, apoi goalkeeperul lui Arsenal s-a arcuit și a respins de lângă bară și șutul în diagonală al lui Takashi Inui.

0

Vedeta James Rodriguez și-a făcut apariția în echipa Columbiei în minutul 50 în locul lui Quintero, omul cu cele mai multe pase cheie de pe teren, însă cei care au marcat au fost japonezii la lovitura de cap a lui Osako, rezultată după o altă mare ocazie de gol. Columbia s-a năpustit în atac dar a avut o singură ocazie clară la șutul lui James deviat în corner de Osako, iar meciul s-a terminat cu 2-1 în favoarea niponilor, rezultat care complică lupta pentru calificare în Grupa H.

Columbia – Japonia, curiozități statistice

• Japonia este prima echipă din Asia care învinge un adversar din America de Sud în 18 meciuri la Campionatele Mondiale. Echipele asiatice reușiseră până acum doar 3 remize contra rivalelor din zona Conmebol.
  • Este pentru prima oară din 1974 când patru echipe din America de Sud nu reușesc să câștige primele lor meciuri de la Campionatul Mondial.
  • Niciodată la turneele finale un meci al Columbiei nu s-a încheiat 0-0. Formația sud-americană are 19 la activ, însă este depășită la acest capitol de Statele United (33) și Austria (29).
  • După reușita lui Quintero, la Mondialul 2018 s-au marcat deja mai mult goluri direct din lovitură liberă (4) decât la întreaga ediție din 2014.
  • Carlos Sanchez este primul jucător eliminat la Mondialul 2018 și al doilea cel mai rapid eliminat jucător din istoria competiției după uruguayanul Jose Alberto Batista (după 54 de secunde) la ediția din 1986. Totodată este pentru prima oară în istorie când o echipă a rămas în inferioritate numerică după primul său fault.
  • Japonia a marcat pentru prima oară după un corner în întreaga sa istorie a participării la Campionatul Mondial (18 meciuri).