• Coreea de Sudkor
    2
  • Germaniager
    0

Coreea de Sud – Germania 2-0. Germania părăsește Campionatul Mondial 2018 după faza grupelor!

David Petre
27 iunie 2018

Germania avea nevoie de victorie dar nu a găsi drumul spre gol în meciul cu Coreea de Sud, în care a primit două goluri în minutele de final.

Neuer

Scenariul cel mai fantezist la finalul Grupei F ar fi fost ca naționala Coreei de Sud să meargă mai departe, însă și a vorbi despre un posibil eșec al Germaniei părea o nebunie. Erau tot felul de calcule înaintea jocurilor decisive, însă în principiu nemții aveau nevoie de o victorie, chiar și cu 1-0, în fața unei echipe care se arătase modestă cu Suedia și Mexic și care în preliminarii reușise contraperformanța de a pierde cu China și Qatar(!), fără a mai pune la socoteală Iranul aflat aparent pe o treaptă superioară.

Ceea ce părea o formalitate s-a transformat într-un coșmar pentru Germania, care s-a zbătut ca peștele pe uscat în fața unei apărări aglemerate dar fără ceva impresionant. Au fost spații pentru pase, au fost culoare de pătrundere, au fost și multe mingi în careul asiaticilor, însă nemții nu au putut să concretizeze niciuna dintre ele. În schimb au fost mai expuși ca niciodată în apărare, iar în cele din urmă au fost pedepsiți într-un final dramatic în care au primit două goluri, deși numai lipsa de experiență și luciditate a coreenilor în atac i-a ținut în viață până atunci. Coreea de avut marile ocazii ale primei reprize, apoi a avut mai multe șanse să profite de găurile din defensiva Germaniei după pauză, însă și-a marcat golurile victoriei abia în minutele 93 și 96. La capătul unui meci bizar, campioana mondială en-titre părăsește actualul turneu final încă din faza grupelor, așa cum se întâmplase și cu Spania în 2014 și cu Italia în 2010.

Pentru nemți nu se poate spune că a fost o întâmplare nefericită. Meciul cu Mexic le evidențiase multe defecte, apoi fusese nevoie de execuția magnifică a lui Kroos pentru a întoarce meciul cu Suedia, el însuși unul de mare suferință. Incapacitatea de a desface apărarea Coreei vine doar să confirme lucrurile văzute la echipa lui Joachim Low la acest Mondial, ce par astăzi incredibile la doar un an distanță de la triumful spectaculos la Cupa Confederațiilor. Germania jucase atunci cu „echipa B”, iar modul în care a dominat turneul a adus puzderie de laude școlii germane de fotbal ce produce talente la scară industrială, însă doar un an mai târziu Germania a apelat pentru Mondial tot la „prima echipă”, în linii mari cam aceeași cu care învinsese cu 7-1 Brazilia și apoi și pe Argentina în finala de acum patru ani.

Cam aceeași… și nu prea. De la nemți s-au retras trei piese de bază, iar Low a încercat doar să umple golurile, fără să se adapteze nici la noua situație și nici la fotbalul anului 2018. Germaniei i-a lipsit organizarea metodică a jocului pe care o aducea Philipp Lahm, capacitatea incredibilă a lui Schweinsteiger de a tăia jocul adversarilor dar și de a porni atacul și simțul de killer al lui Klose în atac. În schimb s-a prezentat în Rusia cu un Ozil lent și apatic, cu un Khedira prizonier al unor vremuri trecute, cu un Thomas Muller care deja de vreo doi ani este în cădere liberă și cu Manuel Neuer în poartă după un întreg sezon pierdut din motive medicale. Neconvocarea lui Leroy Sane, „Young Player of the Year” în Premier League, va bântui pentru totdeauna amintirea tristă a participării Germaniei la Campionatul Mondial 2018.

0

Îl lăudasem pe Jogi Low după meciul cu Suedia pentru curajul de a zdruncina unsprezecele de start după eșecul cu Mexic, în special pentru lăsarea pe banca de rezerve a lui Ozil si Khedira. Surprinzător, ambii au revenit printre titulari contra Coreei de Sud, iar Germania a fost o dată în plus o echipă ruptă în două, cu prea mulți oameni în atac și cu o apărare de-a dreptul hilară. Goretzka a apărut în dreapta în locul lui Muller, însă Werner a rămas referința în avanposturi chiar dacă se arătase mai util contra Suediei venind din stânga în sprijinul altui vârf. Cu o echipă asemănătoare celei din meciul cu Mexic, Germania a jucat cam ca în acel meci. Coreea nici măcar nu se ridică la valoarea Mexicului, dar a avut șansele primei reprize la o bâlbâială a lui Neuer la o lovitură liberă în minutul 18, apoi la un șut din prima expediat de Heung-Min Son la o palmă de vinclu după ce nemții respinseseră aiurea un balon.

Abia în startul reprizei secunde s-au văzut colții Germaniei, dar și inspirația bravului Cho, ajuns în Rusia ca a treia opțiune pentru postul de portar dar titularizat în ultima clipă pentru simplul motiv că era cel mai înalt și deci cel mai capabil să se bată cu înalții suedezi în primul meci. Cho a făcut minuni și în acest meci, începând cu lovitura de cap a lui Goretzka în minutul 48, la care s-a arcuit superb pentru a respinge în corner. A venit apoi marea ocazie a lui Werner găsit liber în poziție centrală în care de unde nu a prins însă poarta, apoi un șir disperat de schimbări ofensive și noi ocazii din partea lui Kroos (69) și mai ales Reus (71, 83, 87).

Incapabilă să marcheze, Germania a fost capabilă să ia gol. Se intrase deja în prelungiri când Kim Young-Gwon a primit mingea în fața porții și a lobat-o simplu pentru Neuer, însă a fost nevoie de două minute pentru ca VAR-ul să certifice faptul că mingea venise de la Kroos și să valideze golul care în prima fază fusese anulat pentru ofsaid. Nemții aveau acum nevoie de două goluri pentru calificare și l-au trimis și pe Neuer în jumătatea adversă, însă Coreea a lovit din nou prin vedeta Son pentru un 2-0 istoric.

Coreea de Sud – Germania, curiozități statistice

• Germania este a patra campioană monedială în ultimele cinci ediții care părăsește ediția următoare după faza grupelor (Franța 2002, Italia 2010, Spania 2014).
  • Este doar a doua oară când Germania este eliminată în primul tur. S-a mai întâmplat în 1938, însă atunci a fost vorba de o dublă manșă eliminatorie. Este așadar prima oară când nemții părăsesc Mondialul după faza grupelor.
  • Doar Franța în 2002 (zero goluri) a marcat mai puține goluri din postura de campioană mondială la ediția următoare a competiției.
  • Pentru Germania a fost prima înfrângere în fața unei echipe din Asia la un Campionat Mondial (șase meciuri).
  • Pentru Coreea de Sud a fost primul meci fără gol primit la Campionatul Mondial de la un 2-0 cu Grecia în 2010. De atunci asiaticii au disputat opt meciuri.
  • Începând cu ediția 2010, Germania a pierdut ambele meciuri de la Campionatul Mondial în care Thomas Muller nu a fost titular, 0-1 cu Spania în semifinala din 2010 și 0-2 cu Coreea de Sud astăzi. În jocurile cu Muller titular are un bilanț de 12 victorii în 15 meciuri.