• Coreea de Sudkor
    1
  • Mexicmex
    2

Coreea de Sud – Mexic 1-2. Victorie facilă a Mexicului, care se apropie de optimi

David Petre
23 iunie 2018

Mexic a câștigat meciul cu Coreea de Sud și are 6 puncte în Grupa F a Campionatului Mondial de Fotbal 2018 din care mai fac parte Germania și Suedia.

Ochoa

Câștigătoare în meciul de debut la actualul Campionat Mondial în fața Germaniei, frumoasa națională mexicană și-a respectat blazonul și a învins și Coreea de Sud, la capătul unui joc pe care l-a controlat în cea mai mare parte grație unei mai buni organizări colective și a valorii individuale superioare. Nu a fost nici cel mai frumos și nici cel mai bun meci al turneului final din Rusia, însă pentru naționala El Tri a fost misiune îndeplinită fără risipă inutilă de efort, rezultatul strâns datorându-se doar unei reușite individuale a vedetei coreene Son în minutele de prelungire ale întâlnirii.

Pe fondul unui joc mai articulat, Mexicul a avut nevoie de doar 26 de minute pentru a deschide scorul dintr-un penalty la care nu a fost nevoie de VAR, acordat după un henț al lui Jang Hyun-soo pe cât de clar pe atât de inutil. Carlos Vela l-a trimis din fentă pe portarul coreean în direcția greșită și a marcat simplu, onorându-și cu un gol la Campionatul Mondial cea de-a 70-a selecție în echipa națională.

Portarul Cho Hyun-woo s-a remarcat în debutul părții secunde la șutul frumos al lui Guardado din marginea careului, însă Coreea de Sud a încasat repede și golul doi, în minutul 66, după un contraatac ce l-a adus în postura de finalizator pe Chicharito Hernandez, aflat la golul 50 pentru naționala El Tri.

Asiaticii s-au zbătut în jumătatea adversă, însă lipsa de calitate și claritate i-a împiedicat să își creeze ocazii de a marca. Au făcut-o totuși printr-o reușită individuală, un șut senzațional al vedetei Son din afara careului în minutele de prelungire, prea puțin și prea târziu pentru a spera la ceva dintr-un meci în care diferența de valoare între cele două echipe a fost evidentă.

Coreea de Sud – Mexic, curiozități statistice

• Penalty-ul transformat de Carlos Vela a fost al 14-lea acordat la actuala ediție a Campionatului Mondial, deja mai mult decât în întregul turneu final din urmă cu patru ani. Tehnologia VAR a dus la acordarea a 6 dintre ele.
  • Javier Chicharito Hernandez a marcat al 50-lea său gol pentru Mexic, fiind primul în istoria acestei țări care atinge această cifră. Golul său cu numărul 50 a fost al patrulea pe care îl reușește la Cupa Mondială, egalând recordul deținut de Luis Hernandez.
  • Chicharito este al treilea jucător mexican care marchează la trei Cupe Mondiale diferite dup Cuauhtemoc Blanco (1998, 2002, 2010) și Rafael Marquez (2006, 2010, 2014).
  • Mexicul are nevoie de un punct în ultimul meci pentru a opține a șaptea calificare consecutivă în optimile de finală ale Campionatului Mondial. Este totuși o fază pe care a depășit-o doar de două ori, la edițiile pe care le-a găzduit în 1970 și 1986.
  • Mexic a marcat 10 goluri din penalty la Cupa Mondială, fiind depășită la acest capitol doar de Franța, Germania și Spania.