• Costa Ricacrc
    0
  • Serbiasrb
    1

Costa Rica – Serbia 0-1. Golul lui Kolarov, decisiv pentru primele puncte ale Serbiei la CM 2018

Răzvan
17 iunie 2018

Fundaşul Aleksandar Kolarov a marcat singurul gol al meciului dintre Costa Rica şi Serbia, contând pentru grupa E de la Campionatul Mondial 2018

Stojković

După parcursul impresionant de la Campionatul Mondial din 2014, când a reuşit să ajungă în faza sferturilor de finală ale competiţiei, reprezentativa statului Costa Rica încearcă să surprindă pe toată lumea prin repetarea performanţei, de această dată într-o grupă cel puţin la fel de dificilă, din care mai fac parte Brazilia, Elveţia şi Serbia. Totuşi, oamenii lui Oscar Ramirez nu au avut parte de un debut pozitiv la turneul final din Rusia, fiind învinşi de o naţională a Serbiei care a meritat să obţină toate cele trei puncte, dovedindu-se superioară adversarului său.

Condusă de pe teren de mijlocaşul lui Lazio, Sergej Milinkovic-Savic, reprezentativa Serbiei s-a impus la capătul unui meci animat şi disputat într-un ritm intens, cu o serie de bune oportunităţi pentru oamenii lui Mladen Krstajic, care însă au avut nevoie de o execuţie de excepţie a fundaşului stânga al celor de la AS Roma, Aleksandar Kolarov. La aproximativ zece minute după reluarea meciului de pe Samara Arena, experimentatul apărător de bandă a decis soarta celor trei puncte graţie unui splendid şut din lovitură liberă, execuţie la care portarul Keylor Navas nu a avut niciun răspuns. Deşi şi-a trecut în cont multe alte şanse de a majora avantajul de-a lungul ultimelor 30 de minute, Serbia a fost nevoită să treacă prim emoţiile unui final în care ratările s-ar fi putut răzbuna, după cum se întâmplă des în fotbal.

Totuşi, schimbările efectuate de selecţionerul Oscar Ramirez (Christian Bolanos, Joel Campbell şi Daniel Colindres Solera au fost trimişi pe teren în locul lui Johan Venegas, Marco Urena, respectiv Daniel Colindres Solera) nu au avut efectul dorit şi nu au contribuit la îmbunătăţirea randamentului ofensiv pentru Costa Rica. Serbia obţine astfel trei puncte extrem de importante în contextul luptei pentru calificarea în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial 2018, într-o grupă în care Brazilia poate fi considerată favorită certă, în timp ce Serbia foarte probabil va lupta până la final cu Elveţia pentru un loc în optimile de finală ale competiţiei. De partea cealaltă, pentru Costa Rica o repetare a traseului de excepţie reuşit în urmă cu patru ani pare de acum cu adevărat improbabilă, având în vedere atât impresia generală a jocului din meciul de debut, cât şi valoarea superioară a adversarelor din cadrul grupei.

Costa Rica – Serbia, curiozități statistice

Partida de astăzi a prima dintre Costa Rica şi Serbia.

0

Costa Rica se află la a cincea sa prezenţă la un turneu final de Campionat Mondial. Din precedentele patru apariţii, a obţinut calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei de două ori (1990 şi 2014).

Excluzând deznodământul după loviturile de departajare, Costa Rica a fost una dintre cele trei echipe neînvinse la Campionatul Mondial 2014 (alături de Germania şi Olanda).

Costa Rica a încheiat fără gol primit în trei dintre ultimele sale patru meciuri jucate la Campionatul Mondial. În precedentele 11 confruntări, naţionala costaricană reuşise această performanţă doar de două ori.

Costa Rica s-a impus în trei dintre ultimele sale patru partide inaugurale disputate la Campionatul Mondial, fiind învinsă doar în 2006, când a înfruntat Germania (2-4). De partea cealaltă, Serbia a pierdut cu 1-0 cele mai recente sale două meciuri inaugurale la Campionatul Mondial.

Moştenind statisticile naţionalei Iugoslaviei, respectiv a Serbiei-Muntenegru, Serbia se află la a-12-a participare la Campionatul Mondial. Ca naţională independentă a participat doar la ediţia din 2010.

Serbia a fost eliminată în faza grupelor la ultimele sale două apariţii la Campionatul Mondial (2006 şi 2010), pierzând cinci din cele şase meciuri disputate în cadrul respectivelor turnee. Singura excepţie a fost succesul cu scorul de 1-0 contra Germaniei în 2010.

Cea mai bună clasare a Serbiei la Campionatul Mondial a fost locul al patrulea, la ediţiile din 1930 şi 1962. De atunci, Serbia nu a mai depăşit faza sferturilor de finală.

Doar Joshua Kimmich (nouă) a oferit mai multe pase de gol decât Dusan Tadic (şapte) în campania de calificare la turneul final din 2018.

Acesta este primul Campionat Mondial ca antrenor pentru Óscar Ramirez, protagonist ca jucător la prima participare a reprezentativei statului Costa Rica, în 1990, când a evoluat pe toată durata meciurilor ţării sale.

Slavoljub Muslin a pregătit echipa naţională a Serbiei pe toată durata campaniei de calificare la Campionatul Mondial, reuşind să câştige grupa din preliminarii, însă a fost înlocuit în octombrie 2017 de Mladen Krstajic.