• Croațiacro
    1
  • Danemarcaden
    1

Croația – Danemarca 1-1 (3-2 pen). Naţionala croată, calificată în sferturi după loviturile de departajare

Răzvan
2 iulie 2018

Echpa naţională a Croaţiei şi-a asigurat un loc în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2018 după ce a eliminat Danemarca la penalty-uri

Schmeichel

Arena Nizhny Novgorod Stadium a găzduit al doilea meci al zilei de duminică din cadrul optimilor de finală de la Campionatul Mondial 2018, după ce în prima partidă Rusia a reuşit o mare surpriză prin eliminarea Spaniei la capătul loviturilor de departajare. Croaţia şi Danemarca s-au înfruntat în cursul serii pentru un loc în sferturile de finală ale competiţiei, într-un duel care s-a ridicat la nivelul aşteptărilor şi a oferit momente de calitate.

Debutul partidei a fost unul extrem de intens, cu echipa naţională a Croaţiei care s-a văzut în dezavantaj pe tabelă încă din primul minut de joc, după ce de-a lungul meciurilor din faza grupei, echipa pregătită de Zlatko Dalic nu primise decât un gol, şi acela din penalty, într-un moment în care îşi asigurase deja calificarea. Aruncarea lungă de la margine a danezilor a creat pericol în careul advers, iar Mathias Joergensen a găsit spaţiul necesar pentru a trimite balonul în poartă, fără ca portarul Danijel Subasic să poată interveni la execuţia din apropiere a fundaşului celor de la Huddersfield Town.

Totuşi, bucuria oamenilor lui Aage Hareide nu a durat decât trei minute, deoarece Croaţia a răspuns imediat şi a egalat prin Mario Mandzukic, atacantul lui Juventus profitând de o respingere greşită a defensivei adverse. Având de partea sa avantajul psihologic de a fi egalat rapid, dar şi o calitate tehnică superioară, naţionala croată a continuat să îşi impună ritmul şi a controlat meciul în cea mai mare parte a primei reprize, trecând în două situaţii pe lângă marcarea celui de-al doilea gol: execuţia de la distanţă a lui Ivan Rakitic a fost respinsă excelet de portarul Kasper Schmeichel, pentru ca în minutul 30 Ivan Perisic să aibă posibilitatea de a finaliza cu şut din interiorul careului, după un balon nereţinut de portarul danez, însă execuţia mijlocaşului ofensiv de la Inter a trecut peste.

După o primă repriză disputată într-un ritm rapid şi o manieră deschisă, prudenţa a fost mult mai evidentă în jocul ambelor echipe de-a lungul părţii secunde, cele două naţionale fiind conştiente că orice eroare poate fi de acum fatală în ceea ce priveşte şansele de calificare în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2018. Lasse Schoene şi Nicolai Joergensen au fost mutările selecţionerului Aage Hareide, în timp ce Zlatko Dalic a mizat pe introducerea mijlocaşului celor de la Real Madrid, Mateo Kovacic, cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, însă echilibrul a persistat până la capătul celor 90 de minute.

0

Danezii au părut mai proaspeţi din punct de vedere fizic şi mai lucizi de-a lungul reprizelor de prelungiri, reuşind în special în primele minute să creeze momente de pericol la poarta lui Danijel Subasic: un şut al lui Lasse Schoene puţin pe lângă şi o pătrundere pe partea stângă a lui Martin Braithwaite, finalizată cu o centrare respinsă, au adus în prim plan o naţională daneză care a arătat că nu este orientată către o simplă gestionareze a rezultatului, în tentativa de a decide calificarea la capătul loviturilor de departajare. Şi totuşi Croaţia a fost mai aproape de victorie în 114, când după o pasă perfectă a lui Luka Modric, Ante Rebic a scăpat singur spre poarta adversă, l-a depăşit pe portarul Kasper Schmeichel şi a fost faultat de Mathias Joergensen înainte de a putea împinge balonul în poarta goală. Luka Modric şi-a asumat responsabilitatea executării loviturii de la 11 metri care ar fi putut decide meciul, însă mijlocaşul lui Real Madrid a trimis previzibil, permiţându-i portarului Kasper Schmeichel să menţină vii speranţele danezilor.

A urmat astfel seria loviturilor de departajare, unde Croaţia s-a dovedit mai precisă, reuşind să transforme trei execuţii, prin Andrej Kramaric, Luka Modric şi Ivan Rakitic, în timp ce portarul Danijel Subasic a reuşit să pareze şuturile lui Christian Eriksen, Lasse Schoene, respectiv Nicolai Joergensen, astfel că oamenii lui Zlatko Dalic îşi asigură un loc în următoarea fază a competiţiei, unde vor înfrunta Croaţia.

Croaţia – Danemarca, curiozități statistice

• Croaţia şi Danemarca s-au înfruntat pentru a şaptea oară: bilanţul general anterior este unul perfect echilibrat, cu un rezultat de egalitate şi două victorii pentru fiecare naţională.
  • Totuşi, singurul meci disputat până acum între cele două reprezentative contând pentru un turneu internaţional datează de la Campionatul European din 1996, când naţionala croată s-a impus cu scorul de 3-0, graţie golurilor marcate de Davor Suker (dublă) şi Zvonimir Boban.
  • Croaţia a ajuns doar pentru a doua oară în fazele eliminatorii ale unui Campionat Mondial după 1998, când a încheiat pe poziţia a treia, ceea ce reprezintă cea mai bună clasare la un turneu internaţional.
  • Croaţia s-a impus în toate cele trei meciuri disputate la Campionatul Mondial 2018, aflându-se astfel la cea mai lungă serie de victorii consecutive în această competiţie. Naţionala pregătită de Zlatko Dalic a primit un singur gol de-a lungul partidelor din grupă, din penalty contra Islandei.
  • Şase dintre cele şapte goluri marcate de Croaţia la Campionatul Mondial 2018 înainte de această confruntare au fost realizate în repriza a doua. De asemenea, croaţii au înscris la cinci dintre ultimele şase şuturi pe spaţiul porţii adverse.
  • Danemarca s-a calificat în fazele eliminatorii de Campionat Mondial pentru a patra oară din cinci participări, după ediţiile din 1986, 1998 şi 2002. Totuşi, danezii au depăşit această fază o singură dată, în 1998, când au fost apoi eliminaţi de Brazilia în sferturi.
  • Danemarca a marcat doar două goluri în cele trei partide disputate de-a lungul grupei. Totuşi, precedentele patru meciuri jucate în fazele eliminatorii de la Campionatul Mondial au consemnat 19 goluri (şapte înscrise şi 12 primite), ceea ce reprezintă o medie de 4.75 goluri pe meci.
  • Toate cele 29 de goluri marcate de Danemarca la Campionatul Mondial de-a lungul timpului au fost realizate din interiorul suprafeţei de pedeapsă.
  • Mijlocaşul Luka Modric l-a egalat pe Darijo Srna ca jucătorul croat cu cel mai mare număr de prezenţe la un turneu internaţional (18, luând în considerare partidele de la Mondiale şi Europene). În precedentele 17 prezenţe, jucătorul celor de la Real Madrid a înscris patru goluri (inclusiv cele două de la CM 2018) şi a reuşit un singur assist (contra Turciei la Euro 2008).
  • Christian Eriksen este singurul jucător danez care a şutat mai mult de o dată pe spaţiul porţii adverse (4 astfel de execuţii) în meciurile disputate de-a lungul grupei. Mijlocaşul ofensiv al lui Tottenham a marcat 13 goluri şi a oferit cinci assist-uri în ultimele sale 16 partide jucate pentru echipa naţională.
  • Portarul Kasper Schmeichel a apărat 12 dintre cele 13 şuturi trimise pe spaţiul porţii daneze în confruntările din cadrul grupei, primind un singur gol, din penalty. Graţie acestei performanţe, portarul lui Leicester City a reuşit deja să încheie mai multe meciuri fără gol primit pentru Danemarca decât tatăl său, Peter Schmeichel.