• Croațiacro
    2
  • Nigerianga
    0

Croația – Nigeria 2-0. Victorie facilă a croaților într-un meci lipsit de spectaculozitate

David Petre
16 iunie 2018

Croația a câștigat cu 2-0 meciul cu Nigeria în care a beneficiat de un autogol și un penalty. Primul șut pe poartă a fost expediat abia în minutul 59.

Uzoho

După egalul surprinzător dintre Argentina și Islanda, Croația a preluat controlul în Grupa D a Campionatului Mondial 2018 printr-o victorie simplă dar lipsită de strălucire în fața Nigeriei. Nu a fost nimic convingător în jocul europenilor, însă nici nu a fost nevoie de risipă de energie în fața echipei cu cea mai scăzută medie de vârstă dintre toate participantele la turneul final, mai degrabă în construcție pentru edițiile următoare decât capabile să facă vreo minune în Rusia. Nigeria lasă să se întrevadă calitate pentru viitor, dar deocamdată este o echipă neîngrijită, cu probleme în a menține posesia balonului și lipsită de creativitate în avanposturi, amănunte de care unde adversar experimentat nu avea cum să nu profite.

La ceea ce ar putea fi ultimul Mondial pentru jucători precum Modrid (33 de ani), Mandzukic (32) sau Rakitic (30), Croația nu s-a ridicat la înălțimea așteptărilor în meciul său de debut, dar va trebui să așteptăm adevăratele teste cu Argentina și Islanda pentru a ne face o părere pertinentă despre potențialul acestei echipe. Gestionarea energiei pentru o competiție întinsă pe mai bine de o lună și două continente este un aspect esențial, iar trupa lui Zlatko Dalic a părut să obțină maximul posibil cu un minim de efort, mulțumindu-se să profite de inexactitățile unui adversar dezordonat, care cu 18 debutanți la Cupa Mondială în lot nu a reușit să reproducă forma impresionantă din preliminarii. Un autogol al lui Etebo și un penalty transformat de Modric au fost suficiente pentru a oferi Croației un avantaj confortabil pe tabelă, apărat fără emoții pe teren printr-un joc simplu de pase în care Modric și Rakitic au jucat rolurile esențiale.

Nu au fost consemnate șuturi pe poartă în prima repriză, totuși scorul pauzei a fost 1-0 pentru europeni. După două bune ocazii irosite de Ivan Perisic și Mario Mandzukic, Modric a executat bine un corner de pe partea dreaptă, Ante Rebic a prelungit în fața porții pentru Mandzukic iar mingea trimisă de acesta cu capul a fost deviată de Etebo în propria poartă. Avantaj întâmplător dar meritat luat de Croația, care după câteva minute și-a mai creat o bună ocazie la lovitura de cap a lui Kramaric după o centrare a lui Rakitic.

Nigeria a avut primul șut pe poartă abia în minutul 59, totuși înaintea adversarei din Europa care a făcut acest lucru după alte 12 minute de la punctul cu var, după ce William Troost-Ekong l-a doborât inutil în careu pe Mandzukic. Modric a executat sigur și a urcat scorul la 2-0, așa cum avea să rămână până la final.