• Danemarcaden
    1
  • Australiaaus
    1

Danemarca – Australia 1-1. Egal spectaculos ce menține ambele echipe în cărți pentru optimile CM 2018

David Petre
21 iunie 2018

Danemarca și Australia au remizat după un meci spectaculos în care australienii au revenit după un penalty acordat cu ajutorul arbitrajului video.

Ryan

Arbitrajul video a mai lămurit o fază la Campionatul Mondial: era minutul 34 când Australia a avut un corner de pe partea dreaptă, Leckie a lovit puternic cu capul și mingea a fost atinsă cu mâna de Poulsen, centralul spaniol Mateu Lahoz a făcut semne energice că jocul poate să continue, dar ulterior a întors faza după ce mingea ajunsese deja în apropierea careului advers, avertizat în cască despre posibila infracțiune.

A fost faza care avea să întoarcă un joc ce până atunci decursese destul de lin în favoarea Danemarcei, aflată deja și în avantaj pe tabelă. Europenii începuseră tare, impulsionați de valoarea individuală a oamenilor din față în frunte cu vedeta Eriksen, însă după golul egalizator din penalty Australia și-a regăsit entuziasmul ofensiv arătat și în meciul cu Franța și nu mult i-a lipsit pentru a se impune.

În ciuda raportului echilibrat al cifrelor statistice, meciul a avut un model destul de clar: construcție pentru mai tehnica formație europeană și contraatacuri zvelte ale Australiei, echipă probabil pe o treaptă inferioră ca valoare dar care aduce o pată de culoare și rezultate bune la fiecare participare la Campionatul Mondial. Echipa de la antipozi nu meritase să piardă meciul cu Franța și a găsit din nou resurse – la un moment dat nebănuite – pentru a mai bloca un adversar ce pornea ca favorit.

Meciul de la Samara începuse foarte bine pentru danezi, cu un gol rapid marcat de Eriksen în minutul 7 cu un superb șut din interiorul carerului după ce Jorgensen controlase admirabil mingea, apoi cu un șut bun al lui Pione Sisto din afara careului și o mare situație de 2-0 la lovitura de cap a lui Jorgensen la o centrare din partea dreaptă. Australia apăruse periculos doar la un șut în Christensen expediat de Kruse după o bună centrare a lui Leckie și părea că nu are posibilități pentru a obține ceva din acest joc, însă lucrurile aveau să se schimbe odată cu penalty-ul transformat de Jedinak în minutul 38.

0

Scăpați cu fața curată dintr-o fază confuză în care portarul Ryan a intervenit pe linia porții pentru a reține o minge defectuos deviată înapoi de Sainsbury și norocoși la un șut imprecis al lui Pione Sisto din interiorul careului, australienii au avut marile ocazii ale reprizei secunde. Danemarca a tremurat în minutul 68 la o ieșire nesigură a lui Schmeichel, apoi în doar două minute Mooy și Rogic s-au remarcat cu două bune șuturi de la distanță. Arzani a fost omul finalului de joc cu o superbă acțiune în partea dreaptă și apoi cu o apariție surprinzătoare din stânga încheiată cu un șut la colțul scurt, Leckie a trimis și el bine spre vinclu din interiorul careului, însă jocul s-a încheiat 1-1, rezultat ce păstrează ambele echipe în cărți pentru calificarea în optimile de finală.

Danemarca – Australia, curiozități statistice

• În ciuda jocului bun, Australia a bifat al cincilea meci consecutiv fără victorie la Campionatul Mondial, cea mai lungă serie de acest gen din istoria participărilor sale.
  • A fost al 12-lea meci consecutiv cu gol primit de Australia la turneele finale mondiale, cifră cu care egalează recordul deținut de Arabia Saudită.
  • Până la penalty-ul transformat de Jedinak, portarul Jasper Schmeichel nu mai primise gol la echipa națională de nouă ore și 31 de minute.
  • 31% dintre golurile marcate de Australia la Campionatul Mondial au fost din penalty (4 din 13), cel mai mare procentaj dintre echipele care au marcat cel puțin 10 goluri la turneele finale.