• Danemarcaden
    0
  • Franțafra
    0

Danemarca – Franța 0-0. Prima remiză albă de la Campionatul Mondial 2018 califică ambele echipe în optimi

David Petre
26 iunie 2018

Danemarca - Franța s-a terminat cu o echitabilă remiză albă la capătul unui joc slab, în care niciun din echipe nu a căutat victoria.

Mandanda

Neșansa a făcut ca tocmai cel mai mare stadion al Mondialului 2018 să găzduiască meciul Danemarca – Franța în care o remiză asigura accesul ambelor echipe în optimile de finală. Aproape 80.000 de spectatori care plătiseră bani buni pentru a fi prezenți în tribune nu au ținut cont de scopul care scuza mijloacele pe teren și au fluierat copios lipsa de ambiție a jucătorilor în primul 0-0 al acestui turneu final. Imaginea sugestivă pentru acest joc a fost cea de la fluierul final, cu îmbrățișările prietenești între jucătorii francezi și danezi, însoțite de un neîntrerupt cor de huiduieli din tribune.

Poate că ceva din acest meci ar fi fost salvat dacă centralul ar fi acordat măcar unul din penalty-urile solicitate de cele două echipe în prima repriză, însă fără o astfel de șansă a fost imposibil să se deblocheze tabela. Chiar și cu mai mult de jumătate de echipă schimbată Franța și-a făcut jocul a la Atletico Madrid cu care ne-a obișnuit deja la acest mondial, în timp ce danezii nu au riscat nimic inutil în apărare și nici nu au avut forța de a face ceva în atac, deși victoria le-ar fi garantat primul loc la finalul grupei. Au fost puține de consemnat de la un capăt la altul al acestui meci, însă ultimele zece minute au fost de-a dreptul penibile, cu mingi jucate în lateral sau înapoi în așteptarea finalul izbăvitor.

Deja calificați înainte de acest joc chiar dacă nu arătaseră prea mult în victoriile cu Australia și Peru, francezii au păstrat doar cinci oameni în garnitura de start: Raphael Varane, Lucas Hernandez, N’Golo Kante, Antoine Griezmann și Olivier Giroud. Au intrat ca jucători de câmp Raphael Sidibe, Presnely Kimpembe, Ousmane Dembele, Steven Nzonzi și Thomas Lemar, în timp ce postul de titular în poartă i-a fost oferit lui Steve Mandanda, care la 33 de ani și 89 de zile a devenit cel mai în vârstă jucător francez care debutează la un turneu final de Campionat Mondial. Și a fost un debut liniștit, fiindcă danezii au avut un singur șut pe spațiul porții, expediat de Eriksen în debutul părții secunde, nici acela prea convingător.

Lucrurile interesante ale primei reprize au fost solicitările de penalty, două pentru francezi la o intervenție asupra lui Lucas Hernandez și la un presupus henț al lui Zanka, una pentru danezi după ce Christian Eriksen a fost prins între Mandanda și Hernandez. În rest doar un șut al lui Dembele și o bună pătrundere a lui în partea dreaptă finalizată cu o centrare spre nimeni au fost singurele acțiuni notabile în prima repriză.

0

Cum în meciul celălalt Peru era la conducere și Danemarca era sigură de calificare chiar și în caz de înfrângere aici, s-a născut speranța că repriza secundă ar putea aduce ceva mai mult fotbal. Danezii au părut ceva mai activi cu lovitura liberă bătuta de Eriksen în careu în minutul 54 la care Mandanda a prins mingea în doi timpi, apoi mijlocașul lui Tottenham a trimis un șut promițător din marginea careului, însă la o palmă de poarta franceză. Jocul a intrat din nou în anonimat și doar intrarea pe teren a lui Fakir a adus puțin entuziasm, la un șut al acestuia în plasa laterală la prima atingere de minge. Francezii au mizat în final și pe Mbappe, însă ideea de 0-0 era de mult solidificată și nimeni nu a îndrăznit să vină cu o părere contrară, spre insatisfacția oamenilor din tribune care voiau să vadă fotbal.

După primul 0-0 la actualul turneu final consemnat în meciul cu numărul 37, Franța își câștigă fără strălucire grupa și este pe partea aparent mai dificilă de tablou, în timp ce Danemarca face pasul spre optimi pentru prima oară după 2002 și va juca cel mai probabil cu Croașia în primul tur eliminatoriu.

Danemarca – Franța, curiozități statistice

• Este prima oară când Franța reușește să termine grupa neînvinsă în două ediții ale Campionatului Mondial de Fotbal.
  • De la finala EURO 2016 pierdută în fața Portugalia, Franța a mai pierdut unul singur din cele 13 meciuri jucate, 2-3 într-un amical cu Columbia în care a condus cu 2-0.
  • Danemarca și Franța remizaseră o singură dată înainte de acest meci, 1-1 într-un meci din septembrie 1976, deși au jucat între ele de 16 ori.
  • A fost meciul cu numărul 79 pentru Didier Deschamps pe banca Franței, ocazie cu care egalează recordul deținut de Raymond Domenech.
  • Până în minutul 68 când a fost înlocuit, Antoine Griezmann nu a dat nicio pasă corectă colegului său din atac, Olivier Giroud.
  • Au fost doar patru șuturi (incluzându-le pe cele în blocaj) din interiorul careului în acest joc (4 pentru Franța, 0 pentru Danemarca), cele mai puține într-un meci de la Campionatul Mondial 2018.