1

Egipt – Uruguay 0-1. Golul lui Jimenez aduce victoria Uruguayului în minutul 90

David Petre
15 iunie 2018

Golul marcat în minutul 90 de Jose Gimenez a adus victoria meritată a Uruguayului, principala favorită la calificarea din Grupa A a CM2018.

Golul lui Jimenez a decis meciul Egipt - Uruguay 0-1 de la Campionatul Mondial de Fotbal 2018
    Muslera

Imprecizia lui Luis Suarez la finalizare ar fi putut să o coste pe Uruguay două puncte în duelul cu Egipt, însă golul marcat cu capul în minutul 90 de Jose Gimenez din centrarea lui Carlos Sanchez a adus victoria meritată a trupei sud-americane care își confirmă astfel statutul de favorită la calificarea din Grupa A.

În ziua în care a împlinit 26 de ani, Mohamed Salah a fost doar rezervă în naționala Egiptului după accidentarea suferită în finala Champions League, iar în lipsa sa formația africană a avut o exprimare modestă în atac la revenirea la un turneu final de Campionat Mondial după o pauză de 28 de ani. Cu un unsprezece mai puternic și mai experimentat, Uruguay a fost protanista jocului disputat în fața a doar 27.000 de spectatori pe Ekaterinburg Arena, însă lipsa de inspirație la finalizare a vârfurilor Luis Suarez și Edinson Cavani păreau să definească o după-amiază frustrantă pentru trupa lui Oscar Tabarez.

La primul meci la Campionatul Mondial după incidentul cu Giorgio Chiellini din urmă cu patru ani, Suarez a irosit trei ocazii imense pentru Uruguay. După două șuturi interesante ale lui Cavani din afara careului, vârful Barcelonei a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 24 după o lovitură de colț ce l-a găsit într-o poziție liberă în apropierea porții însă mingea lovită greșit a trecut la o palmă de bară pentru cea mai importantă situație a primei reprize.

Mai incisivă după pauză, formația sud-americană a fost din nou aproape de gol în minutul 47, când o minge înălțată bine de Cavani peste defensiva egipteană l-a lansat pe Suarez spre gol însă șutul dintr-un mic unghi l-a lovit pe portarul Mohamed El-Shenawy, apoi cei doi au ajuns din nou față în minutul 73, însă de această dată atacantul Barcelonei a ales să dribleze și a pierdut poziția favorabilă.

0

Mohamed El-Shenawy a avut o paradă spectaculoasă la șutul lui Cavani de pe linia careului mare, apoi a fost ocrotit de șansă când mingea catapultată de același Cavani din lovitură liberă în minutul 88 a izbit bara. Uruguay a dat totuși lovitura în minutul 90 când Gimenez s-a înălțat peste apărarea egipteană la o lovitură liberă bătută bine de Carlos Sanchez din partea dreaptă, iar golul meritat apropie formația sud-americană de optimile de finală ale Campionatului Mondial 2018.

Curiozități statistice ale meciului Egipt – Uruguay

• Dublă campioană mondială, naționala Uruguayului a câștigat pentru prima oară primul său meci la un turneu final de la ediția din 1970 în care învinsese Israelul.
  • Ultimele trei victorii ale Uruguayului în faza grupelor Campionatului Mondial au fost obținute prin goluri marcate în ultimele 10 minute.
  • La meciul cu numărul 16 la un turneu final de Campionat Mondial, Oscar Tabarez a devenit doar al cincilea selecționer prezent cu aceeași națională la patru ediții diferite ale competiției, după Walter Winterbottom (Anglia), Josef Herberger (Germania), Helmut Schon (Germania) și Lajos Bartori (Ungaria).