• Elvețiasui
    2
  • Costa Ricacrc
    2

Elveția – Costa Rica 2-2. Un punct suficient pentru ca elveţienii să meargă în optimile Campionatului Mondial

Răzvan
27 iunie 2018

Elveţia şi Costa Rica au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci contând pentru grupa E de la Campionatul Mondial 2018

Navas

Stări de spirit diferite pentru Elveţia şi Costa Rica înainte de ultimul meci al celor două echipe în cadrul grupei E de la Campionatul Mondial 2018, care a avut loc în această seară pe Nizhny Novgorod Stadium. Naţionala pregătită de Vladimir Petkovic avea nevoie doar de un punct pentru a-şi asigura prezenţa în fazele eliminatorii ale competiţiei din Rusia, în timp pentru Costa Rica miza a fost reprezentată mai ales de ambiţia şi dorinţa de a nu încheia grupa E fără niciun punct.

Două modificări efectuate în tabăra elveţiană de către selecţionerul Vladimir Petkovic faţă de partida anterioară, cu Breel Embolo şi Mario Gavranovic titularizaţi în compartimentul ofensiv. De partea cealaltă, Oscar Ramírez a decis să efectueze trei schimbări în primul 11 faţă de formaţia care a fost învinsă cu dificultate de Brazilia în meciul precedent din grupă.

Fără a avea nimic de pierdut, reprezentativa costaricană a început partida într-o manieră entuziasmantă, cu un ritm de joc intens şi trei imense şase de a deschide scorul în primele zece minute. Portarul elveţian Yann Sommer şi-a salvat echipa în două rânduri, prima dată la şutul plasat din afara careului trimis de Joel Campbell, iar pe continuarea fazei la o excelentă lovitură de cap a lui Celso Borges, scăpat nepermis de uşor din marcajul defensivei adverse. Portarul celor de la Borussia Mönchengladbach nu ar mai fi putut face nimic în minutul 10, la splendida execuţie din afara careului a lui Daniel Colindres Solera, însă de această dată bara transversală a fost cea care a făcut ca Elveţia să nu se regăsească rapid în dezavantaj pe tabelă.

Scăpată de momentele dificile din startul partidei, Elveţia a reuşit treptat să echilibreze meciul şi a dat dovadă de pragmatism, deschizând scorul la prima şi singura mare ocazie creată de-a lungul primelor 45 de minute: cu aproximativ un sfert de oră înainte de pauză, centrarea de pe partea dreaptă a căpitanului Stephan Lichtsteiner a fost întoarsă excelent de Breel Embolo în centrul careului, de unde Blerim Dzemaili a putut relua puternic în poarta lui Keylor Navas, la o fază care a evidenţiat lipsa de siguranţă din defensiva costaricană.

0

Naţionala pregătită de Oscar Ramirez a ieşit de la cabine la fel de motivată şi a continuat să creadă în şansa ei, iar Costa Rica a obţinut o meritată egalare la zece minute după reluarea jocului, graţie unei faze fixe: centrarea din corner a lui Joel Campbell a fost reluată puternic cu capul de fundaşul Kendall Waston, iar de această dată portarul Yann Sommer nu a mai putut interveni salvator. Selecţionerul Vladimir Petkovic a apelat rapid la introducerile lui Denis Zakaria şi Josip Drmic în locul lui Valon Behrami, respectiv Mario Gavranovic, însă elveţianii nu au trecut cu adevărat prin emoţii având în vedere desfăşurarea evenimentelor din celălalt meci, unde avantajul de două goluri al Braziliei contra Serbiei asigura practic şi calificarea Elveţiei.

În cele din urmă oamenii lui Vladimir Petkovic nici nu au mai avut nevoie să urmărească rezultatul rivalelor, deoarece cu două minute înainte de final, o nouă combinaţie rapidă a dus la golul marcat de Josip Drmic, printr-o reluare simplă din interiorul careului, ca urmare a unui nou marcaj mult prea lejer din partea fundaşilor costaricani. Şi totuşi naţionala condusă de pe bancă de Oscar Ramirez a demonstrat că nu renunţă până la ultimul fluier şi a obţinut un punct de prestigiu graţie unui penalty transformat (cu multă şansă) de Bryan Ruiz în prelungiri.

Elveţia încheie astfel pe poziţia a doua a grupei E, cu cinci puncte, şi obţine calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2018, unde va înfrunta Suedia, într-un meci care va avea loc pe 3 iulie.

Elveţia – Costa Rica, curiozități statistice

• Meciul din această seară a reprezentat cea de-a treia confruntare directă dintre Elveţia şi Costa Rica, însă prima la un turneu final major: bilanţul anterior este de un succes pentru fiecare naţională.
  • Elveţia este neînvinsă de trei meciuri la Campionatul Mondial împotriva unor adversari reprezentând CONCACAF, cu un bilanţ general de două victorii şi două rezultate de egalitate – cel mai recent succes a fost înregistrat contra naţionalei statului Honduras, scor 3-0 la CM 2014.
  • Înainte de această partidă, reprezentativa statului Costa Rica nu se impusese de patru meciuri la Campionatul Mondial disputate în faţa unor echipe din Europa, cu un bilanţ general de trei eşecuri şi o remiză.
  • Naţionala costaricană nu a obţinut niciun succes de-a lungul ultimelor cinci partide disputate la Campionatul Mondial (trei înfrângeri şi două rezultate de egalitate), fără a reuşi să înscrie în patru dintre aceste meciuri.
  • Costa Rica era deja eliminată de la Campionatul Mondial 2018 ca urmare a eşecurilor din primele două partide, spre deosebire de situaţia din 2014, când se impusese în primele două meciuri din competiţie şi avea deja asigurată calificarea în fazele eliminatorii.
  • Prin remiza înregistrată astăzi, Costa Rica a evitat să încheie CM 2018 fără niciun punct, după cum s-a întâmplat la ediţia din 2006, care a avut loc în Germania.
  • Elveţia a primit gol în fiecare dintre precedentele trei meciuri jucate la un turneu final de Campionat Mondial, după ce primise doar trei goluri în anterioarele zece dueluri.
  • Xherdan Shaqiri a contribuit direct la cinci dintre ultimele şase goluri marcate de Elveţia la Campionatul Mondial, prin patru goluri şi un assist.
  • Doar Solo Josef Hügi (şase goluri) a marcat mai mult decât Xherdan Shaqiri (patru reuşite, la egalitate cu Robert Ballamann şi Andre Abegglen) pentru Elveţia la Campionatul Mondial.
  • Împotriva Serbiei, fundaşul dreapta Stephan Lichtsteiner a disputat cea de-a noua sa partidă la Campionatul Mondial, un record de prezenţe pentru un jucător elveţian în istoria competiţiei.