• Franțafra
    4
  • Argentinaarg
    3

Franța – Argentina 4-3. Franța lui Mbappe încheie drumul Argentinei lui Messi la Mondialul 2018

David Petre
30 iunie 2018

Kylian Mbappe a fost de neoprit în meciul Franța - Argentina, câștigat de 4-3 de europeni în prima optime de finală a Campionatului Mondial de Fotbal 2018.

Armani

„Nu ne judecați pentru prestația din grupe, adevăratul Mondial de abia acum începe” spuseseră francezii, iar meciul cu Argentina pare să le dea dreptate. Un gol marcat în prelungiri de Kun Aguero a adus un dram de incertitudine în final, însă altfel Franța a fost în control de la un capăt la altul al întâlnirii, chiar dacă nu a avut posesia mingii și chiar dacă, la un moment dat, rezultatul i-a fost defavorabil.

Există în legătură cu anumite meciuri o senzație de deja-vu, iar acesta a fost unul dintre ele. De vină este probabil antrenorul Argentinei – că o fi el Sampaoli sau Messi – care nu a făcut nimic la acest turneu final în sensul adaptării la jocul adversarului ci a încercat să își facă propriul joc, precum o mare echipă. Doar că Argentina nu este o mare echipă, ci o colecție de nume ce speră totul de la Messi, altfel o umbră a echipei de acum patru ani, nici aceea extraordinară, chiar dacă a jucat finala. Portari gafeuri, o linie de fund plină de găuri, un mijloc îmbătrânit ca și Mascherano și un atac în care oamenii au dezamăgit unul după altul – aceasta a fost Argentina la Campionatul Mondial 2018, condusă de pe margine de un om lipsit de curajul de a schimba ceva chiar și atunci când era evident pentru toată lumea că lucrurile nu funcționează.

La fel ca în meciurile din grupă, Argentina a încercat să construiască și să ducă mingea la Messi, însă acest lucru avea să îi fie fatal. Ordonată și matură, Franța a speculat din plin spațiul generos din jumătatea sud-americană, iar Mbappe a fost precum un avion de vânătoare, rapid și exploziv, într-un cuvânt ucigător. Fiecare incursiune a sa în prima repriză a adus mari emoții la poarta Argentinei, iar asta fusese înainte să înceapă să și marcheze. Încă un meci ca acesta pentru starul lui PSG dublat de un drum lung al Franței în această competiție și am putea avea un câștigător neașteptat al Balonului de Aur.

Sampaoli a încercat să facă o schimbare tactică jucând cu Messi nouă fals, însă omul de la care se așteptau atâtea lucruri la acest turnu a jucat cea mai mare parte a primei reprize tot în dreapta. Argentina a avut posesia, însă cu greu a ajuns la poarta lui Lloris, prima oară abia în minutul 28 la o cursă a lui Mercado finalizată cu o centrare spre nimeni.

0

În schimb Franța a avut în Mbappe o armă letală. Trei incursiuni a avut adolescentul lui PSG în primele 20 de minute și nu a fost alt chip de a-l opri decât prin fault, din care au rezultat două lovituri libere periculoase (una din ele executată de Griezmann în transversală) și un penalty din care același Griezmann a deschis scorul în minutul 13. Era scenariul perfect pentru Franța, care dacă impresionase cu ceva în precedentele meciuri fusese tocmai organizarea defensivă. Repriza părea să se îndrepte spre un liniștit 1-0, însă în minutul 41 Angel di Maria a avut o execuție magnifică din afara careului, iar singurul său moment notabil la acest mondial a readus egalitatea.

La doar trei minute de la reluare, Argentina a intrat cu mult noroc în avantaj. După o lovitură liberă mingea a ajuns la Messi care a găsit spațiu să se întoarcă și să tragă la poartă, mingea ce părea ușoară pentru Lloris a lovit piciorul lui Mercado și a intrat în poartă.

Egalarea a fost de această dată rapidă: apărarea sud-americană nu a putut degaja mingea la o centrare din stânga, tânărul Pavard a venit fără marcaj în marginea careului și cu un exterior fenomenal a prins vinclul. Nu a trecut mult și Franța a revenit în avantaj, din nou grație vitezei lui Mbappe care s-a eliberat în careu și a tras pe centru porții, unde Armani putea face mai mult.

Argentina a schimbat, Kun Aguero pentru Enzo Perez, dar golul a venit tot din partea lui Mbappe. În fața unei echipe debusolate pe fază defensivă, a fost nevoie de doar patru pase pentru ca
francezii să ducă mingea de la un careu la altul, Mbappe a venit liber din dreapta și șutul puternic a mărit diferența în favoarea europenilor.

La 4-2 Franța a mai avut două contraatacuri periculoase, dar finalul avea să aparțină Argentinei. Messi a avut o serie frumoasă de driblinguri dar a finalizat cu un șut slab, apoi a trimis două mingi pentru Kun Aguero care a fructificat-o pe a doua pentru ultimul gol al partidei, scăpat ușor din marcaj.

A fost o primă optime de finală spectaculoasă la Campionatul Mondial, mai ales prin prisma scorului, însă nu a fost loc de surprize. Argentina pleacă acasă și va trece probabil prin intense schimbări în următoarea perioadă, începând cu siguranță cu antrenorul și poate cu Leo Messi a cărui continuitate la echipa națională nu este o certitudine. Franța merge mai departe și își așteaptă adversarul pentru sferturi din duelul Uruguay – Portugalia.

Franța – Argentina, curiozități statistice

• Este pentru prima oară când Franța se califică în sferturile de finală ale Campionatului Mondial în două ediții consecutive.
  • Argentina este prima echipă după URSS în 1986 (3-4 cu Belgia) care pierde un meci în care a marcat de trei ori.
  • Franța a marcat în acest meci 4 goluri din 4 șuturi pe spațiul porții. A ajuns la un total de 6 goluri din 12 șuturi pe poartă la acest turneu final.
  • Lionel Messi este singurul jucător care a oferit cel puțin câte o pasă de gol la ultimele patru turnee finale ale Campionatului Mondial.