• Franțafra
    2
  • Australiaaus
    1

Franța – Australia 2-1. Franța câștigă norocos primul său meci de la Mondialul 2018

David Petre
16 iunie 2018

Un gol norocos marcat de Paul Pogba în minutul 81 a adus Franței o victorie chinuită la debutul la Campionatul Mondial de Fotbal 2018.

Ryan

Un gol norocos marcat de Paul Pogba în minutul 81 a adus Franței o victorie chinuită la debutul la Campionatul Mondial de Fotbal 2018. Pentru trupa lui Didier Deschamps nu a fost nici pe departe startul competițional visat, ci a părut mai degrabă un ușor regres față de EURO 2016 în care jucase finala. Franța a deplasat în Rusia o colecție impresionantă de vedete dar nu pare a avea încă o echipă pe măsură, lăsându-se prea ușor atrasă în jocul Australiei, echipă inferioară valoric dar foarte ordonată pe faza defensivă, ce a dictat ritmul jocului chiar dacă nu a avut posesia balonului.

Într-un așteptat sistem 4-4-3 în care oamenii din față au făcut în permanență schimb de locuri, Franța a început meciul ca din tun și a expediat patru șuturi pe spațiul porții lui Mat Ryan în primele opt minute. A fost însă doar un foc de paie, fiindcă odată cu trecerea timpului Australia a ocupat tot mai bine terenul și a constrâns jocul adversarului la o dominare ternă. Mai mult, australienii au fost cei care au avut cea mai importantă situație a primei reprize, la o lovitură liberă dintr-o poziție laterală încheiată cu o deviere nefericită a lui Tolisso spre propria poartă ce i-a prilejuit lui Hugo Lloris o intervenție spectaculoasă lângă bară.

Jocul a continuat încâlcit și după pauză, însă francezii au fost salvați de o intervenție imprudentă a lui Josh Risdon la Antoine Griezmann în propriul careu și centralul a acordat penalty după consultarea în premieră la acest turneu a tehnologiei video. La 1-0 Franța ar fi trebuit să fie sigură de victorie în fața unei echipe care doar circumstanțial ajunsese la poarta lui Lloris, însă un moment de nebunie a lui Samuel Umtiti a adus și Australiei un penalty la doar trei minute de la deschiderea scorului, iar Mile Jedinak a restabilit fără emoții egalitatea.

Jocul a revenit la coordonatele inițiale chiar dacă europenii au încercat ceva nou odată cu intrarea lui Giroud în locul lui Griezmann, însă Franța a avut din nou noroc în minutul 81: după o bună acțiune în flancul central, minge înțepată de Pogba din marginea careului a fost ușor deviată de Aziz Behich, a mușcat transversala și a căzut în spatele liniei porții lui Ryan. 2-1, rezultat poate nemeritat după cum a arătat jocul, însă care confirmă pronosticurile și propulsează Franța spre optimile de finală ale Mondialului 2018.

Franța – Australia, curiozități statistice

Australia a pierdut patru din cele cinci meciuri ale sale de debut la turneele finale ale Campionatului Mondial de Fotbal. Singura victorie a fost înregistrată în 2006.

Impresionantă în atac, Franța are totuși probleme în apărare, primind gol în șase din ultimele sale șapte meciuri internaționale. Excepție a făcut un amical cu Irlanda în luna mai.

Toate cele patru intervenții ale portarului Mat Ryan contra Franței au fost în primele opt minute ale meciului. Celelalte două acțiuni importante ale europenilor s-au încheiat cu gol.

Patru minute și șapte secunde între penalty-urile acordate Franței și Australiei este cea mai scurtă perioadă între două lovituri de la unsprezece metri pentru echipe diferite în istoria Campionatului Mondial de Fotbal.

Antoine Griezmann rămâne un talisman pentru echipa națională: a fost pentru a 18-a oară când Franța nu pierde după ce atacantul său marchează (16 victorii, 2 remize, 0 înfrângeri).

Franța a aliniat un unsprezece de start cu o medie de vârstă de 24 de ani și 196 zile, cel mai tânăr din istoria participării sale la un turneu final mondial după ediția din 1930.

La 19 ani și 163 de zile, Daniel Arzani a devenit cel mai tânăr jucător care reprezintă Australia la Campionatul Mondial de Fotbal.