• Franțafra
    1
  • Belgiabel
    0

Franța – Belgia 1-0. Naţionala Franţei, prima finalistă la Campionatul Mondial 2018

Răzvan
10 iulie 2018

Un gol marcat de Samuel Umtiti a adus victoria pentru echipa naţională a Franţei în meciul cu Belgia contând pentru semifinalele Campionatului Mondial 2018

Courtois

Arena Saint Petersburg a găzduit în această seară primul meci contând pentru semifinalele Campionatului Mondial 2018, între două dintre naţionalele care au impresionat cel mai mult de-a lungul parcursului de la această ediţie. După ce a eliminat pe Brazilia în runda anterioară, Belgia a fost pregătită să îşi depăşească încă dată statutul de outsider, creat mai degrabă ca urmare a tradiţiei şi a rezultatelor precedente decât pe baza valorii lotului actual. De partea cealaltă, Franţa venea după două evoluţii excelente împotriva unor reprezentante ale Americii de Sud, Argentina, respectiv Uruguay, şi spera să îşi poată trece în cont prezenţa într-o nouă finală a unui turneu final major, după performanţa de la Campionatul European din 2016.

Selecţionerul Didier Deschamps a ales să efectueze o singură modificare faţă de primul 11 cu care a abordat partida contra naţionalei Uruguayului: mijlocaşul lui Juventus, Blaise Matuidi, a revenit ca titular după ce a fost suspendat în meciul anterior, înlocuindu-l pe Corentin Tolisso. Olivier Giroud a fost punctul de reper din compartimentul ofensiv al francezilor, susţinut de Kylian Mbappe şi Antoine Griezmann. De partea cealaltă, selecţionerul Roberto Martinez a efectuat la rândul său o singură modificare faţă de formula de start utilizată împotriva Braziliei, cu Mousa Dembele titularizat ca urmare a suspendării lui Thomas Meunier.

Oamenii lui Roberto Martinez au început meciul de pe Saint Petersburg Stadium cu o posesie sigură şi un joc de pase prin care au reuşit să destabilizeze defensiva franceză, în special prin Eden Hazard. Atacantul celor de la Chelsea a fost protagonistul primelor două şanse la poarta lui Hugo Lloris, prin două execuţii periculoase de la marginea careului. Însă cea mai mare ocazie a Belgiei a fost consemnată în minutul 23, când ca urmare a unui corner, Toby Alderweireld a reluat din interiorul careului: răspunsul colegului său de la Tottenham, Hugo Lloris, a fost unul pe măsură, şi a făcut ca Franţa să evite dezavantajul pe tabelă.

Treptat, oamenii lui Didier Deschamps au reuşit să echilibreze meciul şi au preluat chiar controlul în zona de mijloc a terenului, dovedindu-se periculoşi la poarta lui Thibaut Courtois în două rânduri: Olivier Giroud a finalizat imprecis de la 11 metri, după o pasă excelentă a lui Kylian Mbappe, pentru ca tânărul atacant al lui PSG să se afle şi la originea fazei din minutul 40, printr-un assist perfect pentru Benjamin Pavard, a cărui reluare a fost respinsă de Thibaut Courtois.

0

Echilibrul din joc şi de pe tabelă s-a rupt în debutul părţii a doua, ca urmare a unei faze fixe: centrarea din corner a lui Antoine Griezmann din corner a fost reluată perfect de Samuel Umtiti, care l-a depăşit pe Marouane Fellaini în duelul aerian şi a oferit astfel Franţei prima şansă de a obţine calificarea în finala Campionatului Mondial 2018. A fost pentru prima dată din 1998 când trei fundaşi reuşesc să înscrie pentru Franţa la aceeaşi ediţie de Campionat Mondial (Pavard, Varane şi Umtiti, respectiv Lizarazu, Blanc şi Thuram în 1998). Dries Mertens în locul lui Mousa Dembele a fost modificarea prin care selecţionerul Roberto Martinez a încercat să schimbe aspectul jocului, iar belgienii au insistat mai ales prin faze de atac purtate pe cele două benzi ale terenului şi centrări repetate în careu, fără însă a reuşi să surprindă defensiva excelent organizată de Didier Deschamps.

Scor final 1-0 şi Franţa merge în finala de pe 15 iulie la capătul unei partide echilibrate, însă în care oamenii lui Didier Deschamps s-au dovedit mai pragmatici şi mai experimentaţi, în ciuda mediei de vârstă scăzute. Belgia părăseşte astfel competiţia în faza semifinalelor, în timp ce vicecampioana europeană aşteaptă acum deznodământul duelului dintre Anglia şi Croaţia pentru a afla numele adversarului pe care îl va înfrunta în ultimul act al competiţiei.

Franţa – Belgia, curiozități statistice

• Partida din această seară a reprezentat duelul cu numărul 74 dintre Franţa şi Belgia în toate competiţiile: bilanţul general este reprezentat de 24 de victorii pentru francezi, 30 de succese în contul „Diavolilor Roşii” şi 19 rezultate de egalitate.
  • Meciul a fost primul oficial dintre Franţa şi Belgia de la Campionatul Mondial 1986, când francezii s-au impus cu scorul de 4-2 în finala pentru locul al treilea.
  • Franţa a câştigat precedentele două partide disputate contra Belgiei în cadrul unui turneu final de Campionatul Mondial: 3-1 în 1938 şi 4-2 în 1986.
  • Belgia s-a impus cu scorul de 4-3 în cel mai recent meci disputat împotriva Franţei (partidă amicală, disputată la Paris, în 2015).
  • A fost doar pentru a doua oară când echipa naţională a Belgiei a participat la o semifinală de Campionat Mondial, după eşecul suferit contra Argentinei, în 1986.
  • De partea cealaltă, Franţa s-a aflat pentru a şasea oară în istorie în această fază a competiţiei: după ce a fost eliminată la primele trei apariţii (1958, 1982, respectiv 1986), Franţa a obţinut calificarea în ultimele două rânduri (1998 şi 2006).
  • Belgia se prezenta la acest meci după o serie de 24 de partide fără eşec în toate competiţiile, cu un bilanţ general de 19 victorii şi cinci remize în respectivul interval.
  • Cele 14 goluri marcate de Belgia înainte de faza semifinalelor reprezintă un record pentru o naţională în această fază a unui turneu final de Campionat Mondial din 2002, când Brazilia a înscris 15.
  • Belgia a marcat cu nouă jucători diferiţi la Campionatul Mondial 2018 (excluzând autogolurile): doar Italia în 2006 şi Franţa la ediţia din 1982 au înscris cu mai mulţi jucători (10) la un singur turneu final de CM.
  • Atacantul francez Antoine Griezmann a marcat şapte goluri de-a lungul ultimelor şase prezenţe în meciuri contând pentru fazele eliminatorii ale unor turnee finale majore (Mondiale şi Europene).
  • Romelu Lukaku a participat direct la 20 de goluri în ultimele 13 meciuri disputate pentru Belgia în toate competiţiile, prin 17 reuşite şi trei pase de gol.
  • Kylian Mbappe este jucătorul de până în 20 de ani care a înscris cele mai multe goluri (trei) la un turneu final de Campionat Mondial de pe vremea lui Pelé (şase goluri, în 1958). La acea ediţie, Pelé reuşea o triplă contra Franţei în semifinale, devenind ultimul jucător de până în 20 de ani care înscrie în această fază a competiţei.
  • Eden Hazard a participat direct la 14 goluri (opt reuşite şi şase assist-uri) în ultimele 14 meciuri disputate pentru Belgia.