• Franțafra
    1
  • Peruper
    0

Franța – Peru 1-0. Golul lui Mbappe trimite Franța în faza eliminatorie a Campionatului Mondial 2018

David Petre
21 iunie 2018

Golul marcat de Mbappe a fost suficient pentru ca Franța să câștige al doilea meci în grupele Mondialului 2018, 1-0 cu Peru.

Gallese

Chiar dacă fusese criticată pentru evoluția lipsită de strălucire din meciul de debut cu Australia, Franța rămâne una din favoritele la atingerea fazelor finale ale Campionatului Mondial 2018 datorită modului pramatic în care abordează meciurile, pe fondul unei admirabile acoperiri ale terenului. Mulți analiști și suporteri se așteaptă din partea unei echipe care îi are în lot pe Griezmann, Mbappe, Dembele, Giroud, Fekir și Lemar să zburde în fața oricărui adversar, însă selecționerul Didier Deschamps pare să fi învățat ceva după eșecul de la EURO 2016 și încearcă să își construiască succesul pe baza unei defensive impenetrabile.

Să nu fi fost hențul stupid al lui Umtiti cu Australia, naționala din Hexagon ar fi terminat probabil fără gol primit și jocul de debut, însă a arătat și mai bine pe faza de apărare în meciul al doilea. Echipă tipic sud-americană cu plăcerea construcției, apetit ofensiv și mult suflet, Peru a dominat copios repriza secundă a jocului de la Ekaterinburg, însă impresia generală este că nici cinci zile dacă s-ar fi jucat echipa lui Ricardo Gareca nu ar fi putut marca. O singură dată defensiva franceză a fost desfăcută, la o bună demarcare a lui Farfan în partea dreaptă la o minge jucată inteligent de Carrillo, însă în rest jocul combinativ al sud-americanilor nu a putut fi concretizat decât prin șuturi de la mare distanță, unul singur cu grad real de periculozitate expediat de Aquino de la mare distanță în lateralul uneia dintre bare.

Pe fază ofensivă Franța a forțat doar atât cât a avut nevoie, până când a reușit golul victoriei. A fost avantajată de schimbarea sistemului de joc, trecerea la un 4-2-3-1 în care mai ales Giroud s-a dovedit eficient în postura de pivot, sistem pe care este de așteptat să îl vedem din partea lui Deschamps și în următoarele meciuri. Cu Mbappe energic în dreapta, Griezmann imprevizibil în zonă centrală și Lucas Hernandez activ pe întregul flanc stâng, Franța a părut capabilă să creeze pericol de câte ori a apăsat pe accelerație. Griezmann cu un șut în plasa laterală, Pogba cu o ghiulea de la mare distanță, Varane cu capul după un corner și din nou Griezmann după o minge întoarsă bine de pivotul Giroud au semnat ocaziile europenilor în primele 20 de minute, înainte de Mbappe să marcheze primul său gol la un Campionat Mondial după o recuperare a coechipierilor săi în trimea peruană. Putea fi chiar 2-0 la pauză după o fază fluentă care a dus mingea în stânga la Lucas Hernandez, dar mingea acestuia din unghi a fost blocată de goalkeeperul Pedro Gallese.

Cu avantaj la pauză, Franța nu și-a mai propus nimic pe plan ofensiv în a doua repriză, în care nu a expediat nici măcar un șut pe poarta adversă după ce o făcuse de 4 ori în primele 45 de minute. S-a blocat într-o defensivă aproape perfectă ce a limitat acțiunile adversarului la șuturi de la distanță, iar în final a sărbătorit o calificare facilă în optimile de finală ale Campionatului Mondial.

0

Fără punct și fără gol marcat în primele două meciuri, Peru este deja eliminată de la Turneul Final în ciuda unei evoluții lăudabile la construcție, mai ales în meciul anterior cu Danemarca în care a irosit și un penalty. Grupa rămâne însă deschisă, Danemarca putând pierde locul 2 în dauna Australiei în cazul în care va pierde meciul cu Franța din ultima etapă.

Franța – Peru, curiozități statistice

• Franța este neînvinsă în ultimele meciuri contra echipelor din America de Sud la Campionatul Mondial de Fotbal (4 victorii, 4 remize). Mai mult, nu a primit gol în ultimele șapte meciuri din această serie, de la un sfert de finală disputat cu Brazilia în 1986.
  • Franța a obținut calificare în runda eliminatorie a Campionatului Mondial pentru a șasea oară în ultimele opt participări, eșuând doar în 2002 și 2010.
  • Peru este doar a doua națională din America de Sud care nu se califică în faza eliminatorie a Mondialului la ultimele trei turnee finale. Cealaltă a fost Ecuador în 2014.
  • Peru a expediat 27 de șuturi la poartă fără să marcheze la actualul Mondial și este depășită doar de Marci (28).
  • La 19 ani și 183 de zile, Kylian Mbappe a devenit cel mai tânăr jucător care marchează pentru Franța la un turneu major. Totodată, el a fost implicat în opt goluri pentru Franța în ultimele nouă meciuri în care a jucat (patru goluri, pase assisturi).
  • Hugo Lloris a bifat meciul cu numărul 100 pentru naționala Franței.