• Germaniager
    0
  • Mexicmex
    1

Germania – Mexic 0-1. O superbă echipă a Mexicului învinge campioana mondială en-titre

David Petre
18 iunie 2018

Mexic a profitat de vulnerabilitățile Germaniei pentru o victorie istorică în meciul de debut al celor două echipe la Campionatul Mondial 2018.

Ochoa

După victoria chinuită a Franței și remiza neașteptată a Argentinei, Germania este prima dintre favorite care pierde un meci la Campionatul Mondial de Fotbal 2018. Este doar începutul competiței, dar motivele de îngrijorare pentru echipa lui Joachim Low sunt deja destule după jocul considerat a fi derby-ul Grupei F: campioana mondială en-titre a dublat impotența ofensivă cu o neașteptată vulnerabilitate în apărare, iar eșecul – foarte probabil acum – de a câștiga grupa o poate aduce față în față încă din prima rundă eliminatorie cu Brazilia, însetată de sânge după acel 1-7 din urmă cu patru ani.

Până să se gândească la Brazilia, Joachim Low trebuie deocamdată să identifice cauzele înfrângerii nescontate cu Mexic și să găsească soluții rapide. Germania a arătat rău în toate compartimentele, începând cu o apărare rarefiată, desfăcută ușor în axul central și depășită în viteză pe laturi, continuând cu o linie mediană în care Kroos și Khedira nu au oferit protecție defensivă iar Ozil a fost lent și predictibil și încheind cu o linie de atac ce nu a găsit drumul spre gol. Mai cu seamă flancul drept al nemților s-a dovedit a fi vulnerabil, Lozano și Chicharito Hernandez făcând uz de desele urcări ale lui Joshua Kimmich în atac pentru a pune în real pericol poarta lui Manuel Neuer.

Lucrurile au stat mai bine pentru nemți în partea a doua, odată cu pasul înapoi făcut de mexicani la adăpostul avantajului luat după golul lui Lozano în minutul 35, însă dominarea netă a echipei lui Joachim Low nu a avut efect și pe tabelă, fiind anihilată de o defensivă bravă a americanilor și de intervențiile sigure ale portarului Ochoa. Nemții au făcut schimbări ofensive și au aruncat tot mai mulți oameni în față, însă în locul golului egalizator au fost în pericol să fie ei taxați din nou pe contraatacurile rare dar incisive ale Mexicului.

Într-o atmosferă fierbinte pe un Luzhniki Stadium luat cu asalt de fanii mexicani, cele două echipe au oferit în prima repriză un spectacol electrizant, cu ocazii ce s-au succedat rapid la cele două porți. Balul a fost deschis încă din minutul 2 de apariția lui Lozano din stânga într-un spațiu liber care s-a soldat cu un șut respins în ultima clipă de Boateng, apoi Werner a apărut în careul celălalt la faza următoare dar a șutat din unghi peste poartă. Pe fondul unui joc activ între cele două careului, Chicharito a fost protagonistul unui bun moment în minutul 18 când a apărut tot din stânga într-o poziție de gol însă a întârziat reluarea spre poartă, apoi a venit rândul lui Layun să ia perfect startul dintre cei doi fundași centrali ai nemților și să ajungă în fața lui Neuer unde a ratat însă preluarea.

0

Mexicul a deschis totuși scorul în minutul 35 pe un contraatac, cu Chicharito în funcție de servant și Lozano la finalizare printr-un șut la colțul scurt după ce și-a permis și un dribling în fața apărătorului de conjunctură Ozil. Nemții au replicat printr-o lovitură liberă executată spre vinclu de Kroos, însă Ochoa s-a arcuit și a deviat mingea în transversală.

Jocul s-a schimbat după pauză, cu Germania mult mai hotărâtă în atac și Mexicul repliat în apărarea, situație favorizată și de înlocuirea cu iz defensiv a lui Carlos Vela cu Edson Alvarez. Draxler cu un șut deviat a deschis șirul ocaziilor germane, apoi Kimmich a reluat spectaculos din foarfecă, dar peste poarta lui Ochoa. Low a făcut o primă mutare ofensivă apelând la Reus în locul lui Khedira iar noul intrat și-a făcut curând simțită prezența cu două șuturi succesive din unghi, al doilea mult în afara spațiului porții. Kross, Draxler și Muller au apărut și ei în postură de finalizare, apoi Low a mutat din nou ofensiv, renunțând și la fundașul lateral Plattenhardt pentru a arunca în luptă încă un atacant, Mario Gomez. Mutarea nu a dat însă rezultate, iar meciul s-a încheiat 1-0, doar a doua victorie a Mexicului în unsprezece întâlniri cu Germania.

Germania – Mexic, curiozități statistice

• Mexic este neînvinsă în meciurile sale de deschidere la ultimele șase ediții ale Campionatului Mondial (cinci victorii, o remiză).
  • Este a treia Cupă Mondială la rând în care campioana en-titre nu reușește să câștige primul său meci, după ce Italia a remizat 1-1 cu Paraguay în 2010 iar Spania a pierdut cu 5-1 meciul cu Olanda în 2014.
  • Până la acest meci, Mexic câștigase o singură dată în fața Germaniei, într-un amical disputat în 1985! Ultimul meci direct se jucase anul trecut la Cupa Confederațiilor, 4-1 pentru Germania cu o echipă experimentală.
  • Se poate spune despre Mexic ca este o specialistă a meciurilor din grupele Campionatului Mondial, cu doar 2 înfrângeri în ultimele 18 jocuri (9 victorii, 7 remize).
  • Pentru Germania a fost prima înfrângere într-un meci oficial de la semifinala EURO 2016 cu Franța (0-2).
  • Intrat pe teren spre finalul meciului, Rafael Marquez a bifat prezența la cinci turnee finale ale Campionatului Mondial, performanță cu care se mândreau până acum doar doi fotbaliști: mexicanul Antonio Carbajal între 1950 și 1966 și germanul Lothar Matthaus între 1982 și 1988.