• Iranirn
    1
  • Portugaliapor
    1

Iran – Portugalia 1-1. Lusitanii, calificaţi de pe locul al doilea în optimile Campionatului Mondial 2018

Răzvan
25 iunie 2018

Iran şi Portugalia au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci contând pentru grupa B de la Campionatul Mondial 2018

Patrício

Misiune îndeplinită, însă doar pe jumătate pentru Portugalia, care nu a profitat de surprinzătorul pas fals înregistrat de Spania cu Maroc şi nu a reuşit să încheie pe prima poziţie a grupei B. Campioana europeană a părut avea partida cu Iran sub control, însă un penalty în prelungiri a complicat situaţia pentru portughezi, care s-au văzut egalaţi şi au irosit astfel şansa de a câştiga grupa, implicit de a evolua cu Rusia în optimi, urmând a înfrunta mult mai puternica naţională a statului Uruguay.

Deloc surprinzător, campioana europeană s-a aflat la iniţiativa jocului încă din start, în faţa unui adversar conştient de faptul că singura posibilitate de a obţine ceva din acest meci este o aşezare cât mai eficientă în propria jumătate de teren şi un joc prin care să limiteze potenţialul ofensiv al oponentului, la fel precum în duelul contra Spaniei, când oamenii lui Carlos Queiroz s-au apărat foarte bine, iar Spania a avut nevoie de multă şansă pentru a deschide scorul şi a-şi adjudeca toate cele trei puncte.

Iran a fost aproape de a încheia la egalitate şi prima repriză a confruntării cu Portugalia, însă lusitanii şi-au făcut meciul mai uşor pe finalul primelor 45 de minute graţie lui Ricardo Quaresma, a cărui splendidă execuţie din afara careului l-a învins pe portarul Alireza Beiranvand şi a adus campioana europeană în avantaj la pauză. Portugalia a controlat autoritar prima repriză a partidei de pe Mordovia Arena, însă fără a reuşi să creeze numeroase situaţii de pericol la poarta adversă, astfel că execuţia de excepţie a talentatului mijlocaş ofensiv lusitan a venit la momentul oportun.

Debutul părţii a doua ar fi putut aduce definitiv liniştea în tabăra portugheză, după o pătrundere în careu a lui Cristiano Ronaldo şi intervenţia imprudentă a lui Saeid Ezzatollahi: centralul Enrique Caceres a lăsat iniţial jocul să continue, însă apoi a consultat proba video şi a decis acordarea unei lovituri de la 11 metri. Totuşi, într-o manieră necaracteristică, Cristiano Ronaldo a executat modest, permiţându-i portarului Alireza Beiranvand să pareze şutul şi să menţină astfel vii speranţele iranienilor.

0

Fără a avea capacitatea de a pune o presiune constantă la poarta lui Rui Patricio, iranieii au reuşit să producă totuşi câteva momente de panică în defensiva lusitană, în special ca urmare a unor baloane lungi aruncate în suprafaţa de pedeapsă adversă şi a unor dueluri aeriene câştigate: Saman Ghoddos s-a regăsit într-o poziţie ideală de şut de la marginea careului ca urmare a unui balon lung respins de fundaşii portughezi, însă execuţia atacantului celor de la Östersunds FK a trecut puţin pe lângă, la o fază la care portarul Rui Patricio nu părea să poată interveni salvator.

Pentru Portugalia cele mai mari emoţii au existat cu şapte minute înainte de final, când centralul Enrique Caceres a consultat proba video pentru un posibil gest nesportiv a lui Cristiano Ronaldo, care ar fi putut duce la eliminarea atacantului de la Real Madrid. În cele din urmă arbitrul din Paraguay a decis doar acordarea unui cartonaş galben, astfel că lusitanii se vor putea baza pe cel mai important om al lor în prima rundă din faza eliminatorie a Campionatului Mondial 2018.

Şi totuşi seara campioanei europene a fost stricată parţial de o singură clipă de neatenţie din prelungiri, când Cedric Soares a atins balonul cu mâna în propriul careu, iar arbitrul nu a ezitat să arate către punctul cu var: Karim Ansarifard a transformat cu siguranţă şi a adus astfel un punct de prestigiu pentru Iran, deşi insuficient pentru a produce o imensă surpriză în ceea ce priveşte soarta calificării.

Iran – Portugalia, curiozități statistice

• Confruntarea din această seară a reprezentat primul duel dintre Iran şi Portugalia la un turneu final de Campionat Mondial după 2006, când lusitanii s-au impus cu scorul de 2-0 graţie reuşitelor lui Deco şi Cristiano Ronaldo (pentru actualul atacant al celor de la Real Madrid a fost primul gol înscris la un Campionat Mondial).
  • Portugalia a câştigat trei dintre precedentele patru meciuri disputate la Campionatul Mondial împotriva unor adversari din Asia; singurul eşec datează din 2002, contra Coreei de Sud, naţională care a găzduit competiţia.
  • Iran nu a obţinut niciun succes în precedentele şapte partide disputate împotriva unui oponent din Europa la un turneu final de Campionat Mondial, cu un bilanţ general de şase înfrângeri şi o remiză (consemnată în 1978, contra Scoţiei).
  • Actualul selecţioner al naţionalei Iranului, Carlos Queiroz, a pregătit reprezentativa Portugaliei de două ori, în perioada 1991 – 1993 şi 2008 – 2010. Carlos Queiroz s-a aflat pe banca naţionalei la Campionatul Mondial din 2010, când Portugalia a obţinut cea mai clară victorie a sa în această competiţie, scor 7-0 împotriva Coreei de Nord.
  • Succesul înregistrat de Portugalia contra naţionalei statului Marcoc, scor 1-0 în meciul anterior, a reprezentat primul meci din 2010 în care lusitanii au încheiat fără gol primit la Campionatul Mondial, punând astfel capăt unei serii de cinci partide consecutive cu cel puţin un gol primit.
  • O victorie împotriva Portugaliei ar fi garantat Iranului calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei pentru prima dată în istoria sa, după patru eliminări de la Campionatul Mondial în faza grupelor.
  • Iran nu s-a impus niciodată în ultimul său meci din grupa unui Campionat Mondial, cu un bilanţ de trei eşecuri şi un rezultat de egalitate (trei goluri marcate şi zece primite).
  • Atacantul portughez Cristiano Ronaldo marcase înainte de acest meci ultimele cinci goluri ale naţionalei sale la Campionatul Mondial; ultimul jucător care reuşise o astfel de performanţă pentru propria naţională a fost Oleg Salenko cu Rusia, în 1994.
  • Împotriva reprezentativei statului Maroc, Cristiano Ronaldo a realizat golul său cu numărul 85 pentru Portugalia, devenind astfel jucătorul din Europa cu cele mai multe reuşite pentru naţionala sa. Ronaldo l-a depăşit pe Ferenc Puskas, autor a 84 de goluri pentru Ungaria şi Spania.
  • Mijlocaşul lui AS Monaco, Joao Moutinho, a disputat contra Iranului meciul său cu numărul 113 în tricoul echipei naţionale a Portugaliei, depăşindu-l astfel pe Nani (112), o performanţă graţie căreia a urcat pe poziţia a treia în clasamentul jucătorilor cu cele mai multe prezenţe pentru Portugalia, după Cristiano Ronaldo (ajuns acum la 153 de partide) şi Luis Figo (127).