1

Iran – Spania 0-1. Golul marcat cu şansă de Diego Costa, decisiv pe Kazan Arena

Răzvan
20 iunie 2018

Un gol marcat de Diego Costa a fost suficient pentru ca Spania să se impună împotriva reprezentativei statului Iran, într-un meci din cadrul grupei B

De Gea

Spania a răspuns succesului înregistrat de Portugalia în runda a doua a meciurilor din grupa B, impunându-se la limită, scor 1-0, în duelul cu Iran, care a reprezentat prima victorie pentru naţionala iberică la Campionatul Mondial 2018 din Rusia. Trei puncte extrem de importante pentru tripla campioană europeană, care nu concepea niciun alt rezultat în afara unui succes după remiza spectaculoasă (3-3) consemnată cu Portugalia la debut.

Fernando Hierro a ales să evolueze cu Diego Costa în centrul liniei de atac, vârful lui Atletico Madrid fiind susţinut de un trident ofensiv format din Lucas Vazquez, Isco şi David Silva. De partea cealaltă, selecţionerul Carlos Queiroz a trimis pe teren o formaţie aliniată într-un teoretic 4-2-3-1, însă care în cea mai mare parte a timpului s-a transformat într-un foarte defensiv sistem 5-4-1, cu Sardar Azmoun aflat solitar în ofensiva reprezentativei statului Iran.

Deloc surprinzător, Spania a controlat autoritar jocul încă din startul meciului, în timp ce adversarul său s-a limitat la o aşezare organizată în propria jumătate de teren, conştient de imensa diferenţă de valoare faţă de fosta campioană europeană şi mondială. Posesia de 76% la finalul primei reprize ilustrează cât se poate de clar dominarea oamenilor lui Fernando Hierro, care însă au întâmpinat numeroase dificultăţi în tentativa de a deschide apărarea iranienilor. Două execuţii din lovitură liberă de la distanţă au fost singurele momente de pericol la poarta lui Alireza Beiranvand în primele 40 de minute ale confruntării de pe Kazan Arena, pentru ca Spania să aibă cea mai mare oportunitate de gol în chiar ultimele momente ale primei reprize, când David Silva s-a regăsit într-o situaţie bună de a şuta de la marginea careului, însă execuţia sa a trecut puţin pe lângă.

În debutul reprizei a doua, Iran a fost aproape de a da lovitura la prima iniţiativă ofensivă, după o lungă aruncare de la margine şi o reluare puternică a lui Karim Ansarifard: David de Gea nu a avut nicio reacţie, însă şutul atacantului celor de la Olympiacos nu a prins pentru puţin spaţiul porţii. Scăpată de momentul de pericol, Spania a deschis scorul în minutul 54, la o fază la care Diego Costa a avut de partea sa multă şansă, mingea degajată de fundaşul Ramin Rezaeian lovindu-l involuntar pe atacantul spaniol, care astfel a ajuns la a treia reuşită la Campionatul Mondial 2018.

0

A fost golul ce ar fi trebuit să aducă liniştea în tabăra iberică, însă oamenii lui Fernando Hierro au trecut din nou prin momente dificile la doar opt minute distanţă, când la capătul unei centrări din lovitură liberă, Mehdi Taremi a marcat pentru 1-1. Bucuria jucătorului celor de la Al-Gharafa a fost însă de scurtă durată deoarece arbitrul Andres Cunha a anulat golul ca urmare a unei poziţii de offside, decizie confirmată şi de reluările video.

Fără a-şi pune adversarul sub o presiune constantă, Iran a continuat să creadă în şansa sa, iar minutul 81 a adus o nouă imensă oportunitate pentru oamenii lui Carlos Queiroz: acelaşi Mehdi Taremi a fost aproape de a restabili egalitatea, de această dată printr-o reluare imprecisă cu capul, după o excelentă centrare a lui Vahid Amiri. Insuficient totuşi pentru ca Iran să producă o imensă surpriză pe Kazan Arena, în faţa unui oponent net superior, însă care nu a avut garantată victoria în niciun moment al jocului.

Iran – Spania, curiozități statistice:

• Partida din această seară a reprezentat primul duel oficial între cele două naţionale.
  • Iran nu s-a impus niciodată împotriva unui adversar din Europa la o ediţie a turneului final de Campionat Mondial, pierzând cinci dintre precedentele şase meciuri.
  • Spania rămâne neînvinsă împotriva unor oponenţi din Asia la Campionatul Mondial, cu un bilanţ general de două victorii şi două rezultate de egalitate, deşi a fost apoi eliminată la penalty-uri în meciul contra Coreei de Sud la ediţia din 2002.
  • Spania a fost eliminată în faza grupelor la două dintre precedentele trei Campionate Mondiale la care nu a câştigat prima partidă (1998 şi 2014) – totuşi, reprezentativa iberică şi-a adjudecat trofeul în al treilea caz, la ediţia din 2010, după eşecul cu Elveţia din duelul de debut.
  • Spania a primit zece goluri în ultimele patru meciuri disputate la Campionatul Mondial, la fel de multe precum în precedentele 15 confruntări disputate în această competiţie.
  • În victoria obţinută cu scorul de 1-0 împotriva reprezentativei statului Maroc, Iran a devenit prima echipă din 1966 care a marcat un gol fără a avea niciun şut pe poartă: reuşita a venit ca urmare a unui autogol al lui Aziz Bouhaddouz.
  • Golul victoriei Iranului contra reprezentativei marocane a venit după 94 de minute şi şapte secunde: a fost reuşita care a decis un meci în cel mai târziu moment al jocului din 2006, când Francesco Totti a transformat un penalty contra Australiei şi a adus victoria Italiei cu scorul de 1-0 (94:24).
  • Înainte de meciul cu Spania, ultimele trei goluri ale Iranului la un Campionat Mondial au fost reuşite în ultimele 15 minute ale meciurilor.
  • Printr-un succes contra Spaniei, Iran ar fi devenit prima naţională asiatică învingătoare în două partide consecutive la un turneu final de Campionat Mondial din 2002, când Coreea de Sud a reuşit această performanţă.