2

Islanda – Croația 1-2. Croaţia câştigă grupa D cu maximum de puncte

Răzvan
27 iunie 2018

Golurile marcate de Milan Badelj şi Ivan Perisic au adus victoria pentru Croaţia în meciul cu Islanda contând pentru grupa D de la Campionatul Mondial 2018

L. Kalinić

Visul frumos al Islandei a ajuns la final, însă naţionala pregătită de Heimir Hallgrimsson părăseşte Campionatul Mondial 2018 cu fruntea sus, deşi încheie grupa D pe ultima poziţie, cu un singur punct adunat la capătul celor trei meciuri. De partea cealaltă, Croaţia a confirmat jocul bun demonstrat în primele două partide ale turneului final din Rusia şi se pregăteşte deja de confruntarea cu Danemarca din cadrul optimilor de finală ale competiţiei.

Fără o serie de jucători importanţi precum Mario Mandzukic, Ante Rebic, Marcelo Brozovic, Ivan Rakitic sau Sime Vrsaljko, odihniţi având în vedere faptul că oamenii lui Zlatko Dalic aveau deja asigurată prezenţa în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial 2018, Croaţia a evidenţiat acelaşi joc solid şi sigur din punct de vedere defensiv. Islanda poate fi extrem de mulţumită de modul în care s-a prezentat la prestigiosul turneu din Rusia şi pentru puţin nu a reuşit să deschidă scorul în prima repriză, când s-a dovedit periculoasă mai ales ca urmare a fazelor fixe şi a aruncărilor lungi de la marginea terenului.

Totuşi, Croaţia a deschis scorul în minutul 53, prin Milan Badelj, după un assist al lui Josip Pivaric, iar Islanda avea de acum nevoie de cel puţin două reuşite pentru a mai spera la clasarea pe locul al doilea în grupă. Insistenţele ofensive ale islandezilor au fost răsplătite meritat cu aproximativ un sfert de oră înainte de finalul partidei disputate pe Rostov Arena, când Dejan Lovren a atins balonul cu mâna în propriul careu, iar centralul spaniol Antonio Mateu nu a ezitat să acorde lovitură de la 11 metri: Gylfi Sigurdsson a transformat şi a păstrat vii speranţele impresionantului public islandez.

Oamenii lui Heimir Hallgrimsson s-au aruncat inevitabil în atac, în căutarea unui gol care ar fi putut aduce calificarea în optimile de finală, însă contraatacurile rapide ale croaţilor s-au dovedit decisive în prelungiri, când Ivan Perisic a profitat de spaţiile din defensiva adversă şi a adus un nou succes pentru Croaţia. Rezultatul de pe Rostov Arena ajută inclusiv pe Argentina, care după ce a fost surclasată într-o manieră categorică de echipa antrenată de Zlatko Dalic, a beneficiat de succesul Croaţiei contra Islandei şi a obţinut la rândul său prezenţa în fazele eliminatorii.

0

Aplauze şi felicitări pentru determinarea şi aspectul general al jocului practicat de reprezentativa Islandei, care s-a aflat la prima participare la un turneu final de Campionat Mondial şi a demonstrat că parcursul impresionant de la Euro 2016 nu a fost nici pe departe întâmplător. Croaţia şi-a confirmat statutul de favorită şi a arătat că poate reprezenta cu adevărat o echipă care poate aspira la o performanţă de excepţie la Campionatul Mondial 2018.

Islanda – Croaţia, curiozități statistice

• Duelul din această seară a reprezentat cea de-a şaptea confruntare directă dintre Islanda şi Croaţia, însă prima disputată la un turneu final major: precedentele şase meciuri au avut loc în cadrul grupelor de calificare la Campionatul Mondial.
  • Islanda şi Croaţia s-au înfruntat de altfel chiar în preliminariile pentru Campionatul Mondial 2018: ambele meciuri au fost câştigate de echipa gazdă (2-0 Croaţia, 1-0 Islanda).
  • Singura victorie obţinută de Islanda împotriva Croaţiei a fost consemnată în campania de calificare la turneul final din Rusia: precedentele meciuri au adus în prim plan patru succese ale croaţilor şi un rezultat de egalitate.
  • Croaţia a câştigat două meciuri la rând în cadrul unui turneu final de Campionat Mondial pentru prima dată din 1998, iar înainte de această partidă nu obţinuse niciodată trei victorii consecutive la un Campionat Mondial.
  • Croaţia nu a primit gol în trei dintre precedentele patru partide jucate la Campionatul Mondial, la fel de multe ori precum în anterioarele 12 dueluri jucate în această competiţie.
  • Croaţia avea deja garantată prezenţa în fazele eliminatorii ale turneului, unde participă pentru a doua oară. Totuşi, Croaţia nu încheiase niciodată grupa pe prima poziţie.
  • Islanda venea după opt meciuri la rând fără succes, cu un bilanţ general de trei eşecuri şi cinci remize, cea mai lungă serie fără victorie din septembrie 2011 (nouă partide).
  • Islanda ar fi putut deveni prima echipă debutantă care obţine calificarea în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial de la performanţa reuşită de Slovacia în 2010.
  • Mijlocaşul Luka Modric a înscris în precedentele meciuri de la CM 2018 la ambele şuturi pe spaţiul porţi.
  • Mijlocaşul islandez Gylfi Sigurdsson a trimis trei şuturi spre poarta adversă în partida precedentă, contra Nigeriei: primele două, ambele pe poartă, au fost consemnate în primele şase minute de joc, în timp ce ultimul a fost lovitura de la 11 metri trimisă peste în minutul 83.