• Japoniajpn
    0
  • Poloniapol
    1

Japonia – Polonia 0-1. Japonia beneficiază de rezultatul meciului Senegal – Columbia pentru a se califica în optimi

David Petre
28 iunie 2018

Japonia a pierdut meciul cu Polonia dar s-a calificat în optimile CM 2018 pe baza criteriului fair-play, având mai puține galbene încasate decât Senegal.

Fabiański

Meciul Japonia – Polonia a avut un final ciudat. Niponii știau rezultatul din celălalt meci al grupei și erau virtual calificați cât timp Senegalul nu marca în poarta Columbiei. Să fi riscat ceva și să fi primit ei din greșeală un gol, ar fi fost eliminați, așa că s-au mulțumit să paseze mingea minute bune de la unul la altul în zona de mijloc a terenului, în fața unori jucători polonezi care stăteau liniștiți în propria jumătate, fără vreo intenție agresivă, mulțumiți și ei de a părăsi Mondialul cu o victorie.

Fluierul final a dus calificarea Japoniei în optimile de finală, prin prisma criteriului fair-play. Egalitate de puncte, 2-2 în meciul direct și exact același golaveraj ca și Senegal, însă africanii au primit două cartonașe galbene în plus și acest lucru i-a trimis acasă. Acest criteriu numit „fair-play” are sens în teorie, însă orice logică dispare în momentul în care urmărești ce s-a întâmplat în finalul meciului Japoniei cu Polonia. De la aflarea veștii că naționala Senegalul este condusă în celălalt meci, timp de 15 minute niponii nu au depășit nici măcar o dată cu mingea un spațiu de 10 metri în jumătatea adversă. Planul a venit chiar de la selecționerul Akira Nishino, după cum avea să recunoască la finalul jocului: „Nu am căutat victoria ci doar ne-am bazat pe rezultatul din celălalt meci. Nu sunt fericit de cum am jucat, dar voiam să trecem de grupe și asta am făcut. Este singura mea scuză”.

În acel ultim sfert de oră, Japonia a făcut o schimbare. Makoto Hasebe de la Frankfurt a fost trimis pe teren cu o misiune clară: „Când a intrat i-am spus ce vreau de la el. Fără riscuri, fără cartonașe galbene, într-un 4-1-4-1 defensiv. I-am spus să transmită celorlalți să stea retrași. Și ne-am calificat. Probabil a fost decizia cea mai bună pentru mine și pentru echipă”, a explicat selecționerul.

Se întâmplă adeseori în fotbal ca, după un gol marcat, o echipă să se închidă în așteptarea atacurilor adverse și să încerce să replice pe contraatac. În meciul de la Volgograd, golul de 1-0 marcat de Bednarek le-a făcut pe ambele echipe să se închidă, lucru neobișnuit. Se jucase într-un ritm destul de scăzut și până atunci, dar măcar se jucase la ambele porți, cu ocazii decente. Japonia căutase chiar victoria în ciuda faptului că un egal îi era suficient, însă fusese inferioară ca joc chiar și unei naționale poloneze fără mult chef de fotbal. Realitatea este că niponii ajunseseră în această postură ingrată cu multă șansă, jucând 87 de minute în superioritate numerică în fața Columbiei și apoi reușind să smulgă o remiză Senegalului după o mare eroare de portar.

0

Japonia avusese primele două ocazii ale meciului, o lovitură de cap a lui Okazaki în minutul 12 și un șut bun al lui Yoshinori Muto din marginea careului trei minute mai târziu, însă ocazia primei reprize a aparținut polonezilor, la lovitura de cap a lui Kamil Grosicki scoasă de pe linia porții de Eiji Kawashami cu o intervenție senzațională, probabil cea mai spectaculoasă paradă a turneului.

Polonia a deschis scorul în minutul 59 dintr-o fază fixă: minge aruncată în careu de Kurzawa peste apărarea niponă și reluare simplă a lui Bednarek din fața porții. Putea fi și mai rău la o centrare a lui Grosicki la care Robert Lewandowski a ajuns primul în fața porții, însă atacantul lui Bayern – de nerecunoscut la acest turneu final după ce marcase de 16 ori în preliminarii – a reluat greșit, mult peste poartă. A fost ultima acțiune notabilă, fiindcă veștile venite dinspre celălalt meci a înghețat aici orice acțiune.

Japonia – Polonia, curiozități statistice

• Polonia a învins Japonia pentru prima oară, după ce pierduse predecentele meciuri cu 5-0 în februarie 1996 și cu 2-0 în martie 2002.
  • Japonia nu a reușit să marcheze în 5 din ultimele 6 meciuri de la Campionatul Mondial contra echipelor europene. Singura dată când a făcut-o a fost într-o victorie cu 3-1 în fața Danemarcei în 2010.
  • Polonia a câștigat toate cele 14 meciuri de la Campionatul Mondial în care a deschis scorul.
  • Polonia a terminat pe ultimul loc grupa de la Campionatul Mondial pentru prima oară din 2002.
  • Polonia a terminat fără gol primit un meci de la Campionatul Mondial pentru prima oară de la un 1-0 cu Portugalia în 1986!