• Japoniajpn
    2
  • Senegalsen
    2

Japonia – Senegal 2-2. Remiză spectaculoasă ce menține ambele echipe în cursa pentru optimile de finală

David Petre
24 iunie 2018

Senegal a condus de două ori însă Japonia a revenit de fiecare dată într-un duel al stilurilor diferite din Grupa H a Campionatului Mondial 2018.

NDiaye

Meciul dintre Senegal și Japonia s-a încheiat 2-2, rezultat oarecum surprinzător într-un duel al stilurilor diferite în care africanii păreau să pornească cu prima șansă. S-a vorbit în prefața acestui joc despre forța superioară și viteza senegalezilor ca fiind un atu genetic la fel de important precum au avut suedezii contra coreenilor, însă de această dată stilul ordonat și mai tehnic al niponilor a echilibrat balanța, iar în final rezultatul egal poate că este chiar nedrept pentru ei după o evoluție apreciabilă.

„Avem regrete după acest joc, dar adevărul este că azi nu am văzut o mare echipă a Senegalului. La acest nivel al competiției, cu jucătorii pe care îi avem aici pentru a evolua la nivelul top class, am primit două goluri evitabile. Echipa mai bună azi a fost, trebuie să recunosc, Japonia”, a declarat cu fair-play la finalul întâlnirii tânărul selecționer al Senegalului, Aliou Cissé.

„Mare și puternic nu înseamnă mare lucru în fotbalul de azi”, a mai spus tehnicianul. Dacă e să vorbim despre viteză și șuturi, atunci japonezii au fost foarte buni. Personal n-am văzut vreo diferență la capitolul fizic, iar implicarea în joc a fost 50-50″.

Lucrurile nu au fost atât de clare de la început, iar jocul a debutat dezechilibrat, cu mai mult aplomb pentru Senegal și cu un gol picat repede, în minutul 11, după o fază la care apărarea niponă a părut naivă, oferindu-i mingea plocon lui Sabaly, al cărui șut din unghi a fost respins în față de goalkeeperului Eiji Kawashima direct în genunchiul oportunistului Sadio Mane din care a intrat în poartă.

0

Abia la 0-1 Japonia a început să își construiască fotbalul cu care învinsese Columbia, crescând progresiv ca exprimare odată cu trecerea minutelor. Golul egalizator a fost un exemplu de tehnică și precizie: pasă lungă de la centrul terenului pentru urcarea lui Yuto Nagatomo, preluare interesantă din care a scos din joc doi adversari, încrucișare cu Takashi Inui și șut perfect al acestuia la colțul lung.

1-1 nu era scor rău pentru niciuna din echipe deoarece le-ar fi ținut pe amândouă în lupta pentru calificare, însă repriza secundă a adus un fotbal deschis, prin care fiecare a încercat să își apropie victoria. Niponii au avut două ocazii uriașe după o oră de joc: Yuya Osako a fost servit ideal din partea dreaptă dar a luftat în fața porții când golul părea o simplă formalitate, apoi Inui a urcat bine în stânga la mingea jucată de Osako cu călcâiul însă lobul elegant a fost blocat de transversală.

Pe fondul dominării nipone, cei care au intrat în avantaj au fost africanii: Mane a așteptat urcarea lui Sabaly, omul lui Bordeaux a trimis în fața porții, iar fundașul stânga Moussa Wague a apărut surprinzător tocmai pe postul de aripă dreapta pentru a împinge mingea în poartă. Japonezii aveau totuși să revină din nou, de această dată după o mare gafă a erorii africane care i-a oferit mingea lui Inui și aceasta a plasat-o liniștit în fața porții pentru reluarea sigură a lui Keisuke Honda. S-a terminat 2-2, rezultat ce păstrează suspansul și în Grupa H, de unde echipele calificate se vor împerechea în optimile de finală cu Anglia și Belgia.

Japonia – Senegal, curiozități statistice

• Keisuke Honda este primul japonez care marchează la trei ediții diferite ale Campionatului Mondial (2010, 2014, 2018).
  • Senegal nu a pierdut niciunul din cele 15 meciuri internaționale în care Sadio Mane a marcat (9 victorii, 6 remize).