Lotul Croaţiei pentru debutul în preliminariile Campionatului Mondial 2018

Răzvan
31 august 2016

Croaţia începe preliminariile pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2018 împotriva Turciei, adversar pe care l-a întâlnit şi la EURO 2016.

Ante Cacic
Ante Cacic

Selecţionerul echipei naţionale a Croaţiei, Ante Cacic, a stabilit lotul de 23 de jucători pe cate se va baza în vederea primul meci din cadrul campaniei de calificare la Campionatul Mondial 2018. Pentru Croaţia preliminariile vor începe pe data de 5 septembrie, prin confruntarea împotriva unui adversar familiar, Turcia, reprezentativa pe care oamenii lui Ante Cacic au înfruntat-o şi la turneul final al Campionatului European 2016, când un gol marcat de mijlocaşul Luka Modric în ultimele minute ale primei reprize a fost suficient pentru a aduce victoria.

Partida de pe 5 septembrie, programată a se disputa pe stadionul Maksimir din Zagreb, cu începere de la ora 21:45, va conta pentru grupa I de calificare la Campionatul Mondial 2018 din Rusia, o grupa din care mai fac parte Finlanda, Islanda (revelaţia de la Euro 2016), alături de Kosovo şi Ucraina.

Lotul Croaţiei pentru meciul cu Turcia:

Portari: Danijel Subasic (AS Monaco), Lovre Kalinic (HNK Hajduk Split), Ivan Vargic (Lazio)

Fundaşi: Sime Vrsaljko (Atletico Madrid), Vedran Corluka (Lokomotiv Moscova), Domagoj Vida (Dinamo Kiev), Dejan Lovren (Liverpool), Ivan Strinic (Napoli), Josip Pivaric (GNK Dinamo Zagreb), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen)

Mijlocaşi: Luka Modric (Real Madrid), Ivan Rakitic (FC Barcelona), Ivan Perisic (Inter Milan), Milan Badelj (Fiorentina), Mateo Kovacic (Real Madrid), Marcelo Brozovic (Inter Milan), Marko Rog (GNK Dinamo Zagreb), Ante Coric (GNK Dinamo Zagreb)

Atacanţi: Marko Pjaca (FC Juventus), Duje Cop (Sporting Gijon), Mario Mandžukic (FC Juventus), Nikola Kalinic (Fiorentina), Andrej Kramaric (Hoffenheim).