• Mexicmex
    0
  • Suediaswe
    3

Mexic – Suedia 0-3. Suedia câștigă grupa, Mexic merge cu noroc în optimile Campionatului Mondial

David Petre
27 iunie 2018

Suedia a câștigat cu 3-0 meciul cu Mexic dar ambele echipe merg în optimile Campionatului Mondial 2018 după ce Germania nu a putut trece de Coreea de Sud.

Olsen

Nu doar că Suedia a obținut calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial, dar a făcut-o cu stil, câștigându-și grupa după o victorie fără dubii în fața inimoasei naționale a Mexicului. Pe multe echipe un gol precum cel al lui Kroos le-ar fi dărâmat, însă nu și pe Suedia, pe care mentalitatea corectă a ajutat-o să depășească rapid acel moment dramatic și să își vadă liniștită de propriu drum. Naționala care i-a interzis Italiei prezența la Mondial a mai făcut un meci matur în care nu i-a oferit Mexicului nicio șansă, iar în final este pe merit una din calificatele din Grupa F.

Mexic intră și ea și în optimi, dar pe ușa din dos. Îi era suficientă o remiză, dar la cum s-a desfășurat jocul de la Ekaterinburg nu a fost nici măcar aproape să o obțină. Ocazii pe contraatac a avut puține în fața unui adversar care nu obișnuiește să se deschidă, tehnica și viteza superioare nu i-au folosit la nimic în fața uriașului zid pe care suedezii l-au construit în fața propriului careu, dar în cele din urmă au avut marele noroc ca în celălalt joc Germania să nu poată trece de Coreea, într-una din cele mai surprize ale ultimelor ediții ale Campionatului Mondial.

Suedia trebuia să câștige acest joc și a ieșit decisă să își îndeplinească misiunea, înclinând terenul spre poarta mexicană și creându-și încă din start bune ocazii prin Forsberg dintr-o lovitură liberă și Berg după o lovitură de colț. Mexicanii au avut o singură ocazie în prima repriză, născută dintr-o recuperare în jumătatea adversă din care mingea a ajuns rapid la Carlos Vela, însă șutul bun din marginea careului a ratat de puțin poarta.

Revenită în atac în căutarea golului calificării, Suedia a avut o mare ocazie prin Berg care a apărut fără marcaj la o centrare din drepta la care a reluat din drop peste poartă, apoi europenii au solicitat penalty pentru un henț în careu dar au primit doar un corner din care Berg a mai avut o formidabilă șansă, refuzată de Ochoa cu o intervenție sublimă de sub transversală. Mexicul a echilibrat jocul în ultimul sfert de oră al primei reprize însă tot Suedia a avut o ocazie, tot prin omniprezentul Berg, care a șutat în plasa laterală pe contraatac.

0

Inevitabilul s-a produs la cinci minute de la reluare, la o centrare din dreapta care a dus mingea la Augustinsson într-o poziție de unde nu putea rata primul său gol la echipa națională. De aici meciul a devenit ușor pentru suedezi, care s-au grupat ordonați în fața propriului careu, cedând deliberat și benzile de unde centrările ar fi avut puține șanse de izbândă. Îi văzusem în meciul cu Germania de ce sunt în stare pe contraatac și nu au dezamăgit nici acum: Berg a fost doborât în careu în minutul 60 și Granqvist a trimis necruțător în vinclu de la punctul cu var, apoi a venit și golul trei, marcat cu mult ghinion în proprie poartă de Edson Alvarez.

La 3-0 lucrurile erau clare la Ekaterinburg. Chicharito și Vela au căutat golul de onoare, însă spectactorii erau deja conectați la celălalt meci al grupei, disputat la Kazan. A fost o explozie de bucurie când a venit vestea golului de 1-0 al Coreei, liniște când s-a aflat că golul a fost anulat pentru ofsaid, apoi adevăratul start al fiestei când știrile bune dinspre celălalt joc au fost confirmate. Suedia și Mexic merg împreună mai departe, iar Mondialul promite să ne încânte în continuare prin surprize și dramatism așa cum s-a întâmplat cu această grupă cu un final incredibil.

Mexic – Suedia, curiozități statistice

• Suedia s-a calificat în faza eliminatorie a Campionatului Mondial în fiecare din cele patru participări.
  • Aceasta a fost cea mai clară victorie a Suediei la un Campionat Mondial de la finala mică a ediției 1994, 4-0 cu Bulgaria.
  • Mexic s-a calificat în optimile de finală în fiecare din ultimele opt ediții la care a participat. A ratat prezența în Italia 90, fiind exclusă pentru folosirea unui jucător ineligibil în preliminarii.
  • Pentru Mexic este cea mai dură înfrângere la Campionatul Mondial de la un 0-6 cu Germania în 1978.
  • Autogolul lui Edson Alvarez a fost al șaptelea la acest turneu final, record absolut al competiției.
  • Ludwig Augustinsson a marcat primul său gol pentru echipa națională a Suediei, la primul său șut în acest turneu.
  • Mexicanul Jesus Gallardo a văzut un cartonaș galben în secunda 15, cel mai rapid advertisment din istoria Campionatului Mondial.