• Nigerianga
    1
  • Argentinaarg
    2

Nigeria – Argentina 1-2. Messi și Rojo califică dramatic Argentina în optimile Mondialului 2018

David Petre
27 iunie 2018

Nigeria - Argentina s-a terminat 1-2 după un gol dramatic marcat de Marcos Rojo în minutul 86 ce îi califică pe sud-americani în runda eliminatorie.

Armani

Un gol marcat în minutul 86 de fundașul central Rojo din centrarea fundașului dreapta Mercado a salvat pentru Argentina un meci plin de suferință și calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal. Vom avea Franța – Argentina în primul tur eliminatoriu, un duel cu un afiș spectaculos ținând cont de numele care se vor afla pe teren, dar totodată unul între două din decepțiile actualului turneu final. Nici în al doisprezecelea ceas Argentina nu a fost echipa pe care o așteptăm și o dorim, golul izbăvitor a fost marcat oarecum întâmplător pe fondul unui joc lipsit de orizont, iar asupra meciului din aceată seară va plana umbra unui penalty solicitat de nigerieni la o minge lovită cu mâna, dar neacordat de centralul turc Cuneyt Cakir nici după consultarea reluărilor video.

De la Argentina se aștepta mult mai mult din acest meci, în fața unei echipe căreia îi era suficient egalul dar care, cu cel mai tânăr lot dintre toate cele deplasate în Rusia, dovedise carențe în toate zonele terenului. Este adevărat că sud-americanii datorau fanteziei nigerianului Musa faptul că încă mai erau în competiție, dar nu trebuie uitat nici penalty-ul hilar produs de africani în finalul jocului cu Islanda, dovadă a lipsei de experiență a unei echipe aflată în plin proces de reconstrucție. O echipă mare, cu pretenții îndreptățite la coroana mondială, ar fi trebuit să câștige fără emoții meciul cu Nigeria.

Este de-a dreptul surprinzător cum Argentina nu este una din aceste echipe. Să îl ai pe Messi în lot, o arie de selecție atât de largă construită pe talentul nativ pentru fotbal și totuși să produci atât de puțin pe teren este de neiertat. Să îi ai în teren pe Di Maria și Higuain și totuși să nu poți produce vreun dezechilibru în treimea adversă într-un duel unu contra unu într-un meci cu Nigeria, nu cu Germania sau Italia, este strigător la cer. Argentina este în optimi, dar fotbalul său modest ar fi trebuit să o trimită acasă.

În ultimii ani, în lumea fotbalului s-a născut o vorbă despre această națională: „orice ar face bun Messi, colegii săi pot desface”. A fost cazul și astăzi, când Messi și-a pus echipa pe drumul cel bun spre calificare însă coechipierii din apărare au dat într-un mod cu totul caraghios cu bâta în baltă. Trei argentinieni s-au repezit spre o minge pe care nu o urmărea niciun adversar, iar din carambolul lor a ieșit un corner inutil ce avea să ducă la golul egalizator al Nigeriei. Este exemplul elocvent pentru lipsa de comunicare într-o echipă măcinată de neînțelegeri și fragmentată în bisericuțe, deși în patru ani a jucat o finală mondială și două continentale.

0

La 1-1 s-a văzut acea Argentină panicată cu care făcusem cunoștință și în primele meciuri: toate baloanele spre Messi, așteptând de la geniul său soluția salvatoare. Exact opusul a filozofiei de succes pe care o explicase fostul său coleg Xavi într-un interviu acordat în acest an: cheia este să cauți întotdeauna omul liber, ceea ce Messi nu poate fi într-un joc atât de previzibil în care tendința firească a oricărui adversar este să îl marcheze strict. Barcelona încearcă să își construiască echipa și să îl elibereze pe Messi aducând oameni dezechilibranți prin tehnică (Neymar, Coutinho) sau viteză (Dembele), în schimb Argentina are o singură mantră, „mingea la Messi”, pe termen lung o rețetă clară a eșecului.

Cât timp sud-americanii au încercat să joace ca o echipă, Messi și-a putut face treaba. Mingea a circulat bine dintr-o parte în alta a terenului în prima parte a meciului, iar Messi a avut spațiul și timpul necesare pentru a livra. Argentina a condus cu 1-0 și făcuse primul pas spre calificare după o fază care a avut elemente de perfecțiune: pasă a lui Ever Banega ce ar putea deveni assistul turneului, preluare pe genunchiul stâng, prelungire imediată cu șpițul din care și-a lăsat în urmă adversarul și șut necruțător cu dreptul la colțul lung. Absent în primele două meciuri, Messi apăruse în meciul decisiv pentru a-și salva echipa, așa cum o făcuse și cu Ecuador pentru a-și conduce echipa la Mondial.

Apoi Messi a apărut din nou. Întâi cu o pasă plină de viziune spre eterna deziluzie a naționalei argentiniene Higuain, ajuns și acum cu o secundă prea târziu pentru a transforma în gol ocazia creată, apoi cu un șut bun dintr-o lovitură liberă respins cu vârful degetelor de Uzoho în bară după ce o altă pasă magică a lui Ever Banega luminase încă o dată jocul sud-americanilor.

La 1-0 Argentina era în optimi ajutată și de rezultatul din celălalt meci, însă calificarea sa avea să fie pusă din nou sub semnul îndoielii. Dintr-un corner primit cadou Nigeria s-a ales cu un penalty pentru un fault al lui Mascherano asupra lui Balogun, iar Moses a transformat fără emoții pe lângă Armani, înlocuitorul gafeurului Caballero între buturile albiceleste. Lucrurile se puteau întoarce împotriva Argentinei în minutul 59: Musa a centrat prin partea stângă, Mascherano a ratat devierea decisivă, mingea a sărit din capul în mâna lui Rojo și de acolo la noul intrat Ighalo, al cărui șut din prima a trecut la mică distanță de poartă. Nigerienii au solicitat penalty pentru hențul în careu, turcul Cakir a consultat VAR-ul însă în cele din urmă a refuzat lovitura de penalitate.

Sampaoli a refuzat să spere în creativitatea lui Dybala, dar a mutat totuși ofensiv: Pavon în banda dreaptă, Meza în banda stângă și încă un atacant – Kun Aguero – lângă Higuan. Izbăvirea Argentinei a venit însă de la fundași: Mercado a centrat de pe dreapta și la întâlnire a apărut ultimul om la care te puteai gândi, fundașul central Rojo, cu o reluare imparabilă pentru istorie.

Messi trăiește, iar Argentina respiră. Rămâne de văzut pentru cât timp, urmând să dea piept sâmbătă cu Franța, echipă inexpresivă pe faza de atac dar care pare capabilă să ofere un joc defensiv impresionant. Nigeria părăsește Mondialul cu fruntea sus și cu o promisiune făcută la finalul acestui meci de căpitanul John Obi Mikel: „Am făcut tot posibilul, dar n-a fost să fie. Este o echipă tânără și peste patru ani mulți dintre acești jucători vor fi pregătiți pentru acest turneu”.

Nigeria – Argentina, curiozități statistice

• Cu reușita din prima repriză, Messi a pus punct unei perioade de 662 minute fără gol marcat la Campionatul Mondial, de la un meci tot cu Nigeria în faza grupelor turneului final de acum patru ani.
  • Messi a devenit al treilea argentinian care marchează la trei ediții diferite ale Campionatului Mondial (2006, 2014, 2018), după Diego Maradona (1982, 1986, 1994) și Gabriel Batistuta (1994, 1998, 2002).
  • Golul marcat de Messi în minutul 14 a fost cel cu numărul 100 la actualul turneu final.
  • Argentina este neînvinsă în ultimele 40 de meciuri de la Campionatul Mondial în care a deschis scorul (35 de victorii, 5 remize), de la un 1-3 cu Germania în 1958.
  • Pentru Marcos Rojo a fost al doilea gol la un Campionat Mondial, după cel reușit tot contra Nigeriei în 2014, acum 1462 de zile.
  • Nigeria a pierdut toate cele șase meciuri jucate la Campionatul Mondial contra echipelor din America de Sud. Cinci dintre acestea au fost împotriva Argentinei (1994, 2002, 2010, 2014, 2018).