• Nigerianga
    2
  • Islandaisl
    0

Nigeria – Islanda 2-0. Dubla nigerianului Musa păstrează Argentina în cărți pentru calificare

David Petre
22 iunie 2018

Nigeria a câștigat cu 2-0 meciul cu Islanda prin dubla lui Ahmed Musa. Ambele echipe, alături de Argentina, rămân în cursa de calificare în optimi.

Halldórsson

Argentina rămâne în cărți pentru calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2018 și nu depinde decât de ea însăși pentru a merge mai departe, după ce a avut norocul ca meciul dintre Nigeria și Islanda să decurgă în favoarea sa. Pe hârtie Islanda pornea ca favorită, în primul rând grație unei organizări defensive apreciabile mai cu seamă în fața unei echipe tinere și lipsite de experiență precum cea a Nigeriei care în jocul de debut păruse destul de încâlcită, însă în jocul direct diferența a fost făcută de fantezia atacantului Ahmed Musa, a cărui dublă face ca suspansul în cea mai echilibrată grupă a turneului din Rusia să se mențină până la final.

Între Nigeria și Islanda s-a jucat o primă repriză foarte slabă în care africanii au avut mingea dar n-au prea știut ce să facă cu ea, în timp ce insularii s-au bazat pe jocul aerian la fazele fixe dar nici măcar așa nu au stârnit emoții la poarta tânărului de 18 ani Uzoho. Au fost doar două șuturi pe spațiul porții, în chiar primele cinci minute, ambele expediate de Sigurdsson dar fără a produce cu adevărat pericol.

În schimb a fost mult mai mult entuziam în joc după pauză, mai ales după golul oarecum neașteptat al africanilor. Fără vreo acțiune închegată în primele 45 de minute, Nigeria a deschis scorul pe contraatac după un corner al islandezilor, vârful Musa lăsând fără replică defensiva europeană cu o preluare genială la mingea centrată din dreapta de Victor Moses. Islanda s-a văzut obligată să atace și a lăsat spații în apărare, astfel că pericolul a fost tot la poarta lor, cu o intervenție excelentă a lui Halldorsson la șutul de la distanță al lui Ndidi și cu șansă la lovitura de cap a lui Balogun la o lovitură de colț.

Pe fondul unui joc dinamic dar cu destule imprecizii, Musa avea să facă din nou diferența. Atacantul împrumutat de Leicester City la CSKA Moscova s-a remarcat în minutul 72 cu un șut surprinzător din marginea careului care a mușcat transversala, însă nu a mai putut fi oprit la faza următoare, în care s-a oprit cu mingea în poartă după ce a trecut în viteză de Arnason și l-a driblat și pe Halldorsson după o minge lungă jucată din propria apărare de Omeruo.

0

La 2-0 Nigeria părea în control, însă a fost pe punctul să îl piardă după o incredibilă eroare a lui Ebuehi care l-a lovit peste picior pe Finnbodvarsson în propria suprafață de pedeapsă într-o fază lipsită de pericol. VAR-ul a confirmat penalty-ul, însă Gylfi Sigurdsson a șutat mult peste poartă, irosind marea șansă de revenire a Islandei în joc. S-a terminat 2-0, rezultat în urma căruia Argentina, Nigeria și Islanda păstrează cu toate șanse de calificare în optimi, într-o grupa din care Croația este deja calificată.

Nigeria – Islanda, curiozități statistice

• Toate cele șase victorii ale Nigeriei la Campionatul Mondial au fost obținute în fața echipelor din Europa, iar africanii și-au păstrat poarta intactă în cinci din aceste șase întâlniri.
  • Aceasta a fost prima înfrângere la un turneu final (EURO sau Campionat Mondial), după trei remize și o victorie în cele patru meciuri disputate anterior.
  • Nigeria a înregistrat doar a doua sa victorie la Campionatul Mondial în ultimele 14 meciuri (3 remize, 9 înfrângeri) după ce câștigase și cu Bosnia în 2014.
  • Islandezul Gylfi Sigurdsson a trimis două șuturi pe poartă în primele 6 minute ale meciului, tot atâtea câte reușise naționala Islandei în întregul meci cu Argentina.
  • La 18 ani și 237 de zile, nigerianul Francis Uzoho este al doilea cel mai tânăr portar care nu primește gol într-un meci de la Cupa Mondială, după nord-coreeanul Li Chan-Myong (19 ani și 198 de zile) într-un meci cu Italia din 1966.