• Panamapan
    1
  • Tunisiatun
    2

Panama – Tunisia 1-2. Tunisia câștigă un meci de la Campionatul Mondial după o pauză de 40 de ani

David Petre
28 iunie 2018

Panama a condus la pauză dar Tunisia a întors rezultatul și a câștigat cu 2-1 în ultimul meci din faza grupelor Campionatului Mondial de Fotbal 2018.

Mathlouthi

Golurile marcate în repriza secundă de Fakhreddine Ben Yousseff și Wahbi Khazri au întors în favoarea Tunisiei rezultatul meciului cu Panama și au adus națiunii africane prima victorie la Campionatul Mondial de Fotbal după o secetă de 40 de ani.

Cu un fotbal combinativ mult mai fluid, Tunisia a dominat cea mai mare parte a întâlnirii și s-a bucurat de o posesie de aproape 70%, însă s-a văzut condusă la pauză cu 1-0 după ce șutul de la distanță al panamezului Luis Rodriguez a fost deviat de fundașul Yassine Meriah în propria poartă. A fost un rezultat nedrept în raport cu realitatea din teren, după ce ocaziile importante aparținuseră africanilor, cu Khazri în prim plan.

Tunisia avea să restabilească egalitatea la cinci minute de la reluare. Naim Sliti l-a jucat în dreapta pe Khazri, acesta a întors din prima în fața porții și Ben Youssef a avut de îndeplinit o simplă formalitate în a împinge mingea de pe linia careului de 6 metri în poarta Penedo. Goalkeeperul lui Dinamo, din nou cel mai bun om al naționalei Panama, s-a remarcat cu o intervenție fenomenală în duel unu contra unu cu Ben Youssef, dar nu a mai avut ce face în minutul 66 când tunisienii au combinat încă o dată în mare viteză în suprafața de pedeapsă panameză și Khazri a apărut singur în fața porții pentru golul de 2-1.

Cu câteva minute mai devreme fuseseră emoții pentru africani după ce Aymen Mathlouthi, singurul portar valid din lot, a primit o minge în față și a avut nevoie de intervenția staffului medical. Tunisia a trecut printr-o situație ieșită din comun după ce goalkeeperul titular Mouez Hassen s-a accidentat în timpul meciului de debut cu Anglia, iar apoi Farouk Ben Mustapha a devenit indisponibil după ce s-a lovit la un antrenament în ziua de marți. Oficialii federației au solicitat FIFA o dispensă specială pentru a aduce în regim de urgență un alt portar, Moez Ben Cherifia, însă cererea lor a fost respinsă.