• Peruper
    0
  • Danemarcaden
    1

Peru – Danemarca 0-1. Peru începe cu o înfrângere nemeritată Campionatul Mondial 2018

David Petre
16 iunie 2018

Peru a irosit un penalty și a pierdut meciul cu Danemarca de la Campionatul Mondial 2018 deși a avut cele mai mari ocazii ale întâlnirii.

Schmeichel

La prima prezență la Campionatul Mondial de Fotbal după ediția 1982, Peru a irosit un penalty la scorul de 0-0 în meciul cu Danemarca și în cele din urmă a pierdut după un gol primit pe contraatac, în ciuda unui joc frumos presărat cu numeroase ocazii de poartă.

Pentru a doua oară în ziua de sâmbătă (după Franța – Australia) a fost nevoie de arbitraj video pentru a acorda un penalty, după ce inițial centralul gambian Bakary Gassama trecuse cu vederea intervenția imprudentă a lui Yussuf Poulsen asupra lui Christian Cueva. A fost a cincea lovitură de la 11 metri acordată în doar șapte meciuri la actuala ediție a Campionatului Mondial, însă același Cueva a irosit marea ocazie de deschidere a scorului, trimițând de la punctul cu var mult peste poartă spre deziluzia celor 40.000 de fani care au călătorit în Rusia pentru a-și susține echipa favorită.

Peru a ajuns cu noroc la Turneul Final câștigând la masa verde meciul din preliminarii cu Bolivia pe care îl pierduse pe teren cu 2-0, însă contra Danemarcei a făcut un joc remarcabil din care merita să scoată cel puțin un punct. Europenii au avut nevoie de 27 de minute pentru a expedia primul șut spre poartă și 39 până la primul pe spațiul porții lui Pedro Gallese, însă în cele din urmă aveau să se dovedească mai pragmatici și experimentați, reușind să apere cu succes pe final avantajul luat prin Yussuf Poulsen pe contraatac în minutul 59 din pasa vedetei Eriksen.

Peru a avut șansa unui gol egalizator rapid prin Edison Flores care i-a prilejuit portarului Kasper Schmeichel o fenomenală interveție cu palma, apoi goalkeeperul lui Leicester a scos de pe linia porții mingea trimisă de Farfan din mijlocul careului unde apăruse fără marcaj la o centrare din partea dreaptă. Paolo Guerrero a trimis cu călcâiul la mică distanță de poartă, Poulsen a respins cu capul de pe linia porții o minge trimisă de Guerrero, iar meciul s-a încheiat 1-0 pentru Danemarca în ciuda unei bune ocazii spre final, pe un contraatac irosit de Eriksen cu un șut în portarul peruan.

Peru – Danemarca, curiozități statistice

• Danemarca a câștigat patru din cele cinci jocuri ale sale de deschidere la un Campionat Mondial, pierzând doar cu Olanda în 2010.
  • Danemarca are un bilanț pozitiv contra echipelor sud-americane la Campionatul Mondial, câștigând trei din patru meciuri. Singura excepție a fost o înfrângere împotriva Braziliei în sferturile de finală din 1998.
  • După penalty-urile ratate de Christian Cueva și Lionel Messi, după doar șapte jocuri la actuala ediție a Campionatului Mondial se înregistrează deja mai multe lovituri de pedeapsă irosite (2/5) decât la întregul turneu final din Brazilia (1/13).
  • Cu Kasper Schmeichel între buturi Danemarca nu a mai primit gol de cinci meciuri, de o reușită a irlandezului Shane Duffy în noiembrie în barajul european de calificare la Campionatul Mondial.
  • După 1-0 cu Peru, Kasper Schmeichel are deja tot atâtea meciuri fără gol primit la Campionatul Mondial (1) câte a reușit tatăl său în cinci partide.
  • Christian Eriksen a fost implicat în 17 goluri (12 marcate și 5 pase decisive) în ultimele 14 meciuri pentru Danemarca.