3

Polonia – Columbia 0-3. Polonezii, eliminaţi de la Campionatul Mondial 2018

Răzvan
24 iunie 2018

Golurile lui Yerry Mina, Radamel Falcao şi Juan Cuadrado au adus victoria pentru Columbia în meciul din grupa H de la Campionatul Mondial 2018 cu Polonia

Ospina

Polonia şi Columbia s-au înfruntat în această seară pe Kazan Arena într-un meci decisiv pentru parcursul ambelor reprezentative la Campionatul Mondial 2018, după eşecurile suferite la debutul competiţiei din Rusia, cu Senegal, respectiv Japonia. Un egal ar fi păstrat vii speranţele ambelor naţionale, însă un succes era vital pentru a menţine şanse reale de a continua traseul de la Campionatul Mondial 2018 dincolo de faza grupelor.

Selecţionerul Poloniei, Adam Nawalka, a mizat pe un trident ofensiv format din Piotr Zielinski, Dawid Kownacki şi golgheterul Robert Lewandowski, cu Arkadiusz Milik rămas iniţial doar pe banca de rezerve, spre deosebire de formaţia de start a confruntării cu Senegal. De partea cealaltă, Jose Pekerman a putut alinia un compartiment ofensiv alcătuit din jucători de calitate, precum Juan Quintero, James Rodriguez şi Juan Cuadrado, cei trei aflându-se în sprijinul lui Radamel Falcao. Wilmar Barrios, respectiv Abel Aguilar au evoluat la închidere pentru reprezentanta Americii de Sud.

Conştiente de miza extrem de ridicată, cele două echipe au preferat un joc direct, purtat într-un ritm alert, cu faze care s-au succedat la cele două porţi. Polonia a avut parte de un debut de meci pozitiv, însă treptat Columbia a preluat controlul partidei de pe Kazan Arena, reuşind să îşi impună forţa fizică superioară la mijlocul terenului. Totuşi, ambele naţionale au comis numeroase erori la construcţie, irosind multe situaţii potenţial periculoase.

Insistenţa reprezentativei Americii de Sud s-a concretizat mai ales printr-o serie de acţiuni în viteză purtate pe cele două benzi ale terenului, unde Juan Quintero şi Juan Cuadrado şi-au depăşit des oamenii de marcaj şi au putut astfel furniza centrări periculoase la poarta apărată de Wojciech Szczesny: dintr-un astfel de moment a rezultat singurul gol al primei reprize, venit la capătul unei frumoase combinaţii între Juan Cuadrado şi James Rodriguez, a cărui centrare a fost reluată cu capul în poartă de fundaşul Yerry Mina, urcat în careul advers după un corner.

0

Polonia mai avea 45 de minute pentru a încerca să salveze cel puţin un punct din acest meci şi a evita astfel să piardă orice şansă de a mai obţine calificarea în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial 2018. Kamil Grosicki şi Lukasz Teodorczyk au fost mutările prin care selecţionerul Adam Nawalka a încercat sa animeze jocul ofensiv al oamenilor săi, însă polonezii s-au expus rapidelor faze de contraatac ale adversarului. Lucrurile s-au complicat cu adevărat în minutul 70, când Radamel Falcao a scăpat singur cu portarul Wojciech Szczesny ca urmare a unei splendide pase verticale a lui Juan Quintero, iar atacantul celor de la AS Monaco l-a învins pe portarul lui Juventus cu o execuţie elegantă cu exteriorul, spre entuziasmul general al numerosului public sudamerican prezent pe Kazan Arena.

Columbia şi-a asigurat apoi victoria cinci minute mai târziu, la capătul unei noi acţiuni de contraatac: de această dată Juan Cuadrado a fost cel care a depăşit în viteză defensiva poloneză şi nu i-a oferit nicio şansă lui Wojciech Szczesny, ducând scorul la 3-0 cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier al centralului mexican Cesar Ramos. Un şut al lui Grzegorz Krychowiak, respins excelent de David Ospina, a fost singurul moment important creat de oamenii lui Adam Nawalka în careul advers de-a lungul reprizei a doua, astfel că Polonia încheie într-o manieră dezamăgitoare şi al doilea meci de la Campionatul Mondial 2018 din Rusia.

Polonia – Columbia, curiozități statistice

• Meciul din această seară a fost primul dintre Polonia şi Columbia într-o competiţie oficială – reprezentanta Americii de Sud s-a impus în cea mai recentă partidă amicală disputate împotriva polonezilor, cu scorul de 2-1, în 2006.
  • Înainte de această confruntare, Columbia reuşise să se impună doar în două dintre precedentele nouă partide disputate contra unor adversari din Europa la un turneu final de Campionat Mondial, cu un bilanţ general de două rezultate de egalitate şi nouă eşecuri.
  • Niciunul dintre precedentele nouă meciuri jucate de Polonia la Campionatul Mondial împotriva unui oponent din America de Sud nu n-a încheiat la egalitate, cu un bilanţ de patru victorii şi cinci înfrângeri.
  • O singură dată s-a întâmplat ca echipa naţională a Columbiei să fie învinsă în primele două dueluri de la un Campionat Mondial: în 1994, când a pierdut cu România, respectiv Statele Unite.
  • Niciuna dintre precedentele 19 confruntări jucate de Columbia la Campionatul Mondial nu s-a încheiat fără gol marcat.
  • Polonia a pierdut şapte dintre ultimele nouă dueluri disputate la Campionatul Mondial, fără a reuşi să înscrie în şase dintre respectivele meciuri.
  • Polonia a ajuns acum la zece meciuri consecutive disputate la Campionat Mondial cu minim un gol primit: victoria contra Portugaliei, scor 1-0 în 1986, a reprezentat ultima partidă la un Campionat Mondial fără gol primit.
  • În partida pierdută contra Japoniei la debut, Juan Quintero a devenit primul jucător columbian marcator la două ediţii diferite de Campionat Mondial (2014 şi 2018).
  • Deşi nu a marcat în primul meci de la Campionatul Mondial, cu Senegal, atacantul Robert Lewandowski a înscris 21 de goluri în precedentele 16 partide pentru echipa naţională.
  • Eliminarea columbianului Carlos Sanchez în primul meci de la Campionatul Mondial 2018, contra reprezentativei Japoniei, a fost prima eliminare de la turneul final din Rusia şi prima din istoria Columbiei la un Campionat Mondial.