• Poloniapol
    1
  • Senegalsen
    2

Polonia – Senegal 1-2. Africanii speculează la maxim erorile defensive ale Poloniei

David Petre
19 iunie 2018

Un autogol și o pasă trimisă înapoi spre propriul portar au dus la victoria Senegalului cu 2-1 în meciul cu Polonia din prima fază a grupelor la CM 2018.

NDiaye

Mare controversă pe Spartak Stadium din Moscova. Tehnologia arbitrajului video s-a dovedit utilă până acum la turneul final al Mondialului din Rusia, însă ea nu poate decât corecta anumite greșeli, fără să crească peste noapte valoarea celor trimiși să aplice regulamentul disciplinar. Eternă discuție la Campionatele Mondiale, calitatea arbitrilor din țări exotice a mai lovit o dată, iar interpretarea greșită a unei faze simple de către centralul Nawaf Shukralla s-a dovedit decisivă în stabilirea rezultatului final a duelului dintre Polonia și Senegal. Era minutul 60 când arbitrul din Bahrain i-a permis atacantului Niang să revină pe teren după ce primise îngrijiri medicale, exact în momentul în care colechipierii săi inițiaseră un contraatac din zona propriului careu de 16 metri. Polonia a recuperat mingea la centrul terenului și Grzegorz Krychowiak a jucat-o la siguranță spre propriul portar, însă Niang a apărut surprinzător din zona laterală, a interceptat și a marcat în poarta goală, după ce l-a driblat pe portarul Szczesny ieșit dintre bucuri în încercarea disperată de a interveni.

Au fost îndelungi proteste ale jucătorilor polonezi după această fază care le-a oferit africanilor un avantaj de două goluri pe fondul unui joc sigur. Pentru europeni a fost o diferență imposibil de surmontat, în ciuda unui final aprins de golul marcat de Krychowiak în minutul 86. A fost o victorie pe deplin meritată pentru Senegal, care prin perechea de înalți fundași centrali Salif Sane – Kalidou Koulibaly l-a anihilat pe principalul pericol Robert Lewandowski, iar printr-o bună posesie dată de un fluent joc de pase a controlat cea mai mare parte a jocului, trecându-și în cont alte câteva acțiuni importante.

Pentru Senegal este doar a doua prezență la Campionatul Mondial după cea din 2002, pe care a început-o cu o surprinzătoare victorie împotriva Franței în drumul spre un nesperat sfert de finală, până acum cea mai bună performanță a fotbalului african. Semne bune sunt și în acest an, în care echipa condusă de pe margine de Aliou Cisse a depășit deja cel mai important nume într-o grupă echilibrată în care Japonia câștigase ceva mai devreme jocul cu Columbia, scor 2-1.

Polonia a acuzat din plin lipsa fundașului Kamil Glik, cel supranumit „ministrul apărării”, nerefăcut după ce s-a accidentat înaintea turneului încercând o foarfecă la antrenamente. În absența sa, o primă repriză echilibrată dar viu disputată le-a adus africanilor două bune ocazii prin Niang și Sane, dar și o deschidere de scor plină de șanșă la devierea nefericită a lui Thiago Cionek în propria poartă după șutul lui Idrissa Gueye ce părea fără emoții pentru Szczesny.

0

Adam Nawalka a încercat schimbarea sistemului după pauză când a renunțat la Jakub Blaszczykowski, însă Polonia a arătat mai bine abia după golul de 2-0 marcat de Niang după neinspirata pasă înapoi dată de Krychowiak. Milik în minutul 70 a semnat prima mare ocazie a europenilor apărut bine la prima bară dar imprecis la devierea unei mingi venite din dreapta, apoi Rybus cu un șut în blocaj și Kownacki cu o lovitură de cap au prefațat golul de 1-2 marcat de Krychowiak în minutul 86 după o minge aruncată în careu dintr-o lovitură liberă. Finalul a adus un forcing polonez rămas însă fără rezultate, iar Senegal este singura echipă africană de la Mondialul 2018 care își câștigă meciul de debut.

Polonia – Senegal, curiozități statistice

• Cu trei victorii din șase meciuri, Senegal are cel mai bun procentaj de victorii dintre toate echipele africane prezente vreodată la un turneu final al Campionatului Mondial. Toate cele trei victorii au fost obținute împotriva unor rivali europeni, Franța, Suedia și acum Polonia.
  • De la un 1-0 cu Portugalia în 1986, Polonia a strâns nouă meciuri la rând cu gol primit la Campionatul Mondial. A pierdut șapte dintre ele, iar în șase nu a reușit să marcheze.
  • Thiago Cionek este primul jucător polonez care marchează în propria poartă la un turneu final mondial. De ghinionul său a profitat Senegalul, doar a doua echipă care beneficiază de un autogol la acest nivel după cel „reușit” de Andoni Zubizarreta în 1998 într-un duel Spania – Nigeria.
  • M’Baye Niang a marcat contra Poloniei primul său pentru naționala Senegalului, la a opta selecție pentru această țară.