• Portugaliapor
    1
  • Marocmar
    0

Portugalia – Maroc 1-0. Cristiano Ronaldo trimite acasă frumoasa națională marocană

David Petre
20 iunie 2018

Cristiano Ronaldo în minutul 4 a marcat unicul gol al meciului Portugalia - Maroc din faza a doua a grupelor Campionatului Mondial de Fotbal 2018.

El Kajoui

Maroc este prima echipă eliminată de la Campionatul Mondial 2018, în ciuda unui joc neașteptat de bun contra Portugaliei în faza a doua a grupelor. Toți ochii erau ațintiți asupra lui Cristiano Ronaldo după hattrick-ul contra Spaniei, iar starul lui Real Madrid nu a dezamăgit nici de această dată și a marcat încă din minutul 4 golul care avea în final să departajeze cele două echipe. La adăpostul acestui avantaj Portugalia s-a retras conform obiceiului într-o defensivă bine organizată iar Marocul a dominat întâlnirea, însă imprecizia la finalizare i-a fost fatală în încercarea obținerii măcar a unui punct, în ciuda unui bun joc presărat cu suficiente oportunități de a marca.

Africanii au comis puține erori, însă prima dintre ele a fost cea mai gravă: era minutul 4 când au avut nerozia de a-l scăpa din marcaj tocmai pe Cristiano la o lovitură de colț, iar pedeaspa a venit imediat la lovitura puternică de cap a acestuia. Părea începutul unei noi zile de senzație a atacantului madrilen, însă aceasta avea să fie singura sa reușită într-un meci în care a irosit două lovituri libere din marginea careului și încă o acțiune clară de gol în repriza secundă.

Golul său avea totuși să fie decisiv, atât în ceea ce privește scorul final dar și desfășurarea ulterioară a meciului. Marocul a pus în scenă un joc lăudabil favorizat de recuperări rapide pe fondul unei risipe de energie la centrul terenului, însă la fel ca în meciul cu Iran a fost lipsită de luciditate în atac, reușind să cadreze doar patru din cele 16 șuturi spre poarta lui Rui Patricio. Benatia și Belhanda au avut numeroase oportunități în fața porții, cele mai multe dintre ele după faze fixe, însă Marocul nu a reușit nici în acest meci să concretizeze jocul mai bun decât cel al adversarului.

Portugalia – Maroc s-a încheiat 1-0, Cristiano Ronaldo are deja patru goluri la activ la acest Mondial, iar naționala lusitată este ca și calificată în faza eliminatorie a competiției și promite un parcurs interesant în drumul spre finală.