• Portugaliapor
    3
  • Spaniaesp
    3

Portugalia – Spania 3-3. Hat-trick-ul lui Cristiano Ronaldo contracarează ambiția ofensivă a Spaniei

David Petre
15 iunie 2018

Portugalia - Spania 3-3, la debutul la Campionatul Mondial 2018 după un meci în care Cristiano Ronaldo a reușit un hat-trick iar Diego Costa o dublă.

De Gea

Primul duel european al Campionatului Mondial de Fotbal 2018 a avut de toate: primul penalty, primul hattrick, polemică arbitrală, o mare gafă a unuia dintre cei mai bine văzuți portari ai lumii, răsturnări de scor și, mai presus de orice, o bună calitate a fotbalului ce le recomandă pe cele două combanante pentru fazele finale ale Turneului Final. La adăpostul unui gol marcat rapid, Portugalia a făcut uz de stilul de joc ce i-a adus titlul european în urmă cu doi ani, a părut solidă în apărare și letală pe contraatac, însă a avut în față un adversar de mare valoare care țese pase ca nimeni altcineva și care a avut știința și puterea de a reveni de două ori. Meciul părea să se îndrepte spre o victorie a Spaniei, însă o execuție fantastică a lui Cristiano Ronaldo din lovitură liberă a dus scorul final la 3-3, remiză ce va menține până în ultima clipă suspansul în ceea ce privește clasamentul final al Grupei B în care Iranul și Tunisia sunt în mod evident pe o treabă valorică inferioară.

La două zile de la demiterea șocantă a lui Lopetegui și promovarea în lipsă de soluții a lui Fernando Hierro pe banca tehnică, noul selecționer a făcut alegeri inspirate înaintea unui botez pe foc. Nacho în dreapta apărării și Diego Costa în atac au avut contribuții decisive din postura de titulari, deși amicalele cu Lopetegui la cârmă păreau să îi indice pe Odriozola și Iago Aspas pentru unsprezecele de start. Meciul începuse totuși prost pentru Nacho, autor al primului penalty la Campionatul Mondial de Fotbal 2018 încă din minutul 3 după o intervenție imprudentă a lui Cristiano Ronaldo, înainte ca Spania să fi apucat să construiască vreo acțiune de atac. Vârful lui Real Madrid a executat impecabil lovitura de la unsprezece metri, iar golul picat devreme a oferit Portugaliei alibiul perfect pentru a se retrage aglomerat în apărare.

La 0-1 Spania a început lent construcția și a avut nevoie de minute bune pentru a duce mingea în careul advers, însă când a făcut-o și-a creat o bună ocazie după o deviere acrobatică a lui Diego Costa pentru David Silva, care de deasupra punctului cu var a reluat imprecis peste poartă. În fața presiunii așteptate a echipei lui Hierro, Portugalia a replicat prin contraatacuri tăioase, iar în minutul 21 a ajuns din doar trei pase într-o excelentă poziție de gol însă neinspiratul Guedes a fost deposedat în ultima clipa de Jordi Alba.

În loc de 2-0 s-a făcut 1-1 câteva minute mai târziu, după o acțiune atipică Spaniei: minge lungă a lui Busquets pentru Costa, care și-a croit ca buldozerul drum spre gol, inclusiv cu un cot aplicat în fața lui Pepe dar trecut cu vederea de centralul turc care avea la dispoziție și arbitrajul video. Imediat Isco a fost și el aproape de gol cu o ghiulea fenomenală din colțul careului ce a zguduit transversala lui Rui Patricio, apoi a venit rândul lui Iniesta să apară în fața porții după o țesătură fină de pase a Spaniei, imprecis însă la finalizare.

0

În ciuda presiunii Spaniei, la cabine s-a intrat cu avantaj pentru Portugalia: era minutul 44 când echipa lui Santos a mai pus un scenă un contraatac, șutul lui Ronaldo pe centrul porții părea fără emoții, însă De Gea a respins nefericit mingea ușoară în propria poartă.

Remediul pentru spanioli a venit rapid după pauză, la o schemă bună la o fază fixă, probabil moștenire de la Lopetegui: Iniesta a înălțat mingea pentru Busquets, acesta a trimis cu capul în fața porții și Diego Costa a semnat și el dubla. Doar două minute mai târziu Spania a intrat în avantaj după o șut minunat al lui Nacho din afara careului, cu complicitatea barei din dreapta lui Rui Patricio.

La 3-2 Spania a făcut pasul înapoi, preferând să mulțumită să se apere în fața unei echipe a Portugaliei care nu excelează la construcția pozițională pe spații închise. Părea strategia potrivită, însă nimic nu este sigur atunci când Ronaldo este pe teren. Un fault stupid al lui Pique în preajma propriului careu a oferit lusitanilor o nesperată lovitură liberă în minutul 89, iar cvintuplul câștigător al Balonului de Aur nu a avut nevoie de mai mult pentru a-și trece în cont primul hattrick la Campionatul Mondial.

Spania – Portugalia, curiozități statistice

• La 33 de ani și 130 de zile, Cristiano Ronaldo este cel mai în vârstă jucător care reușește un hattrick la Campionatul Mondial în întreaga istorie a competiției. Predecentul record îi aparținea de la ediția 1978 olandezului Rob Rensenbrink, care marcase de trei ori în poarta Iranului la vârsta de 30 de ani și 335 de zile.
  • Al 51-lea hattrick din istoria Campionatului Mondial de Fotbal a fost totodata al 51-lea hattrick personal al lui Cristiano Ronaldo în meciuri oficiale.
  • Portugalia a fost o eficiență de 100% în ceea ce pivește șuturile pe spațiul porții, toate cele trei fiind transformate în gol. Spania a marcat de trei ori din cinci șuturi pe poartă.
  • Naționala Spaniei are doar două victorii în meciurile sale de debut la un Campionat Mondial de Fotbal, în 2002 și 2006. Bilanțul La Roja este completat de patru remize și șapte înfrângeri.