• Rusiarus
    5
  • Arabia Saudităksa
    0

Rusia – Arabia Saudită 5-0. Rusia începe cu dreptul Campionatul Mondial de Fotbal 2018

David Petre
14 iunie 2018

Rusia a făcut spectacol în meciul de deschidere al Campionatului Mondial de Fotbal, depășind net apărarea caraghioasă a Arabiei Saudite.

Almuaiouf

Șapte meciuri la rând fără victorie pe scena internațională creaseră o stare de anxietate în tabăra Rusiei înainte de debutul la Cupa Mondială 2018, însă naționala țării organizatoare a profit de forma slabă a primului adversar din grupe pentru a începe turneul cu dreptul. La adăpostul unui gol marcat în minutul 12, Rusia și-a permis să cedeze posesia și a profitat din plin pe contraatac de spațiile generoase lăsate de Arabia Saudită într-o apărare pe alocuri caraghioasă, încheind jocul cu cinci goluri marcate din șapte șuturi pe poartă și stabilind astfel al doilea cel mai categoric scor într-un meci de deschidere, la 84 de ani de la un Italia – SUA 7-1.

Rusia a pornit Turneul Final de pe locul 70 în clasamentul FIFA (cea mai slabă poziție ocupată vreodată de o țară gazdă a Campionatului Mondial) și chinuită de probleme de efectiv. Atacantul vedetă Alexander Kokorin și fundașii Georgi Dzhikiya și Viktor Vasin au suferit cu toții accidentări grave în acest an, iar selecționerul Cherchesov a trebuit să îl convingă pe veteranul de 38 de ani Sergei Ignashevich să revină pe teren pentru a fi titular în cea mai prestigioasă competiție fotbalistică a lumii. În aceste condiții presa moscovită scrisese că naționala Rusiei este „menită să se facă de râs” și chiar președintele Vladimir Putin arătase încruntat cu degetul spre echipa lui Cherchesov, la patru ani după ce precedenta țară organizatoare a Mondialului suferise pe teren o umilință istorică.

Din fericire pentru ruși, primul adversar a fost unul la îndemână și cele mai sumbre predicții au fost pentru moment date uitării. Pentru naționala lui Cherchesov greul de-abia de- acum începe, însă evoluția și mai ales scorul meciului de deschidere îi dau speranțe că vor depăți faza grupelor. Doar trei poziții le despart pe cele două echipe în clasamentul FIFA, însă a fost o adevărată prăpastie între ele pe teren, unde naționala asiatică a fost net inferioară tehnic, fizic și în ceea ce privește încrederea.

Meciul nu începuse tocmai rău pentru saudiți, cu câteva schimburi de pasă în viteză ce lăsau să se întrevadă calitate, însă orice speranță la un rezultat pozitiv s-a năruit în minutul 12 după o fază elocventă pentru adevăratul lor nivel de joc: rușii au bătut slab o lovitură de colț însă apărarea arabă a respins mingea până la executantul fazei fixe, tânăra speranță Golovin a centrat bine în marginea careului de șase metri și lovitura de cap a lui Gazinski a fost imparabilă.

0

La 1-0, jocul a curs liniștit în favoarea rușilor, cu o singură sincopă: accidentarea lui Alan Dzagoev, serioasă la prima vedere, ce l-ar putea scoate din circuit pe influentul mijlocaș al lui CSKA Moscova pentru restul Cupei Mondiale. Denis Cheryshev a intrat pe teren, Golovin a fost urcat într-o poziție ceva mai avansată, iar cei doi aveau să joace roluri importante în victoria clară a formației gazdă.

Cheryshev a făcut 2-0 înainte de pauză, după un contraatac fluent ca desfășurare dar nu tocmai presis în ceea ce privește pasele, mai cu seamă ultima, ceva prea scurtă pentru o finalizare facilă din prima. Tocmai din această imprecizie s-a născut însă frumusețea golului, fiindcă jucătorul lui Villarreal a trebuit să recurgă la un artificiu tehnic prin care a năucit doi fundași adverși înainte să trimită mingea cu sete în poartă.

Dzyuba a făcut 3-0 la doar 89 de secunde la intrarea pe teren reluând cu capul centrarea ideală a lui Golovin, însă cele mai frumoase goluri ale întâlnirii aveau să fie reușite în prelungiri, un superb exterior a lui Cherysev din marginea careului, apoi o execuție imparabilă a lui Golovin din lovitură liberă lângă bară.

Curiozități statistice ale meciului Rusia – Arabia Saudită

• Niciodată în istoria Campionatului Mondial de Fotbal naționala țării organizatoare nu a pierdut primul său meci (16 victorii, 6 remize).
  • Arabia Saudită nu a câștigat nici unul din ultimele 11 meciuri la turneele finale ale Campionatului Mondial (2 remize, 11 înfrângeri). Ultima victorie a acestei țări s-a înregistrat în SUA 1994, 1-0 cu Belgia.
  • Arabia Saudită este prezentă pentru a cincea oară la Campionatul Mondial de Fotbal, însă nu a reușit niciodată să câștige primul său meci (1 remiza, patru înfrângeri).
  • Primul gol al Campionatului Mondial 2018 a fost marcat de Yuri Gazinskiy din primul șut pe poartă al Turneului Final. Din 1990 nu se mai întâmplase ca golul numărul unu al turneului să fie marcat cu capul, de la reușita lui Omam-Biyik din jocul Camerun – Argentina.
  • Gazinskiy la selecția cu numărul 7 și Cheryshev la selecția cu numărul 12 au marcat primele lor goluri pentru naționala Rusiei. Denis Cheryshev a devenit primul jucător care intră pe parcursul meciului și marchează în meciul de deschidere al Campionatului Mondial.
  • La 38 de ani si 335 de zile, Sergei Ignashevich a devenit cel mai în vârstă jucător care reprezintă Rusia sau Uniunea Sovietică la Campionatul Mondial de Fotbal.