• Rusiarus
    2
  • Croațiacro
    2

Rusia – Croația 2-2 (3-4 pen). Croația se califică după penalty-uri și va juca în semifinale cu Anglia

David Petre
8 iulie 2018

După 2-2 la capătul a 120 de minute, meciul Rusia - Croația a dat la penalty-uri câștig de cauză croaților, calificați astfel în semifinalele CM 2018.

Subašić

Printre lacrimi, suporterii ruși prezenți pe arena din Sochi au găsit puterea să își aplaude idolii după ce aceștia au părăsit cu fruntea sus Campionatul Mondial de Fotbal 2018. Penalty-urile duseseră Rusia în sferturi și tot penalty-urile i-au încheiat în această fază drumul la acest turneu, după o evoluție care a depășit totuși toate așteptările. Naționala țării gazdă se prezentase la începutul competiției după o serie de șapte meciuri la rând fără victorie pe fondul unor evoluții neconvingătoare, însă selecționerul Stanislav Cherchesov a produs o surpriză mai mult decât plăcută și a făcut din Rusia un adversar respectabil. Era un oarecare semn de întrebare după maniera machiavelică în care eliminase Spania, o apărare aglomerată timp de 120 de minute fără vreo pretenție ofensivă, însă această impresie a fost ștearsă după un fotbal pozitiv în sfertul cu Croația, plin de inimă și curaj. S-a vorbit deja în termeni elogioși despre turneul final organizat de Rusia, iar istoria va reține că și jocul prestat de ruși a fost la înălțime.

Era de așteptat ca rușii să joace și contra Croației la fel de închis cum o făcuseră cu Spania, însă așteptările au fost date peste cap. Echipa lui Cherchesov a condus cu 1-0 după o execuție care va candida la titlul de golul turneului, apoi a reușit să revină în prelungiri după ce Croația întorsese rezultatul. Între cele două reușite ale gazdelor am văzut o dominare firească a echipei lui Modric și Rakitic, mai ales începând cu a doua repriză după o modificare tactică, însă acest lucru nu face decât să dea și mai mare valoare evoluției formației gazdă. În final a părut că toată lumea a avut de câștigat: echipa mai valoroasă merge mai departe, Rusia iese cu fruntea sus, iar în semifinale a fost evitat un duel Rusia – Anglia ce ar fi putut avea o încărcătură politică nedorită.

Vom avea în schimb Anglia – Croația, iar întrebarea este în ce mod Modric și ai lui vor face față din punct de vedere fizic acelui duel. Croația vine după două meciuri consecutive decise la penalty-uri și, chiar dacă a avut un interval de șase zile între ele, au fost momente în care a părut sleită de puteri. A fost o fază cel puțin curioasă aproape de finalul primelor 90 de minute când portarul Subasic a acuzat probleme musculare într-un moment în care echipa sa făcuse deja toate cele trei înlocuiri. Croația a mai primit o schimbare în prelungiri grație noii reguli adoptate de FIFA, însă spre norocul croaților Subasic a putut să continue iar ultimul înlocuit a fost Vrsaljko, și el cu probleme medicale. Modric și Mandzukic au 32 de ani, Rakitic 30 iar Perisic 29 și cu toții vin după un sezon extenuant, astfel că modul în care vor putea fi ei recuperați în doar patru zile ar putea fi factorul decisiv în stabilirea uneia dintre finaliste.

Croația a început meciul cu Modric și Rakitic în poziții retrase, iar acest lucru a influențat desfășurarea primei reprize. Pe fondul unui joc alert, Rusia a deschis scorul în minutul 31 prin neașteptatul său erou Cheryshev care a plecat din cercul de la centrul terenului, a ajuns în poziție șut după un un-doi cu Artem Dzyuba și a catapultat spectaculos mingea peste Subasic. Avantajul a durat însă doar opt minute, anulat de croați printr-o lovitură de cap a lui Kramaric după ce apărarea rusă a fost ușor depășită și i-a permis lui Mario Mandzukic să ajungă în poziție de centrare în interiorul careului.

0

Ivan Perisic a lovit bara după o oră de joc și curând avea să fie schimbat cu Marcelo Brozovic, mutare prin care Modric și Rakitic au căpătat libertate de mișcare și Croația a preluat controlul autoritar al întâlnirii. S-a ajuns totuși în prelungiri, iar un gol marcat cu șansă de Vida părea să fi rezolvat problema câștigătoarei. Fundașul lateral Mario Fernandes a avut însă altă părere, iar golul său cu capul după o lovitură liberă a trimis meciul pe loviturile de departajare. Smolov a deschis seria cu o execuție penibilă, Kovacic a ratat pentru croați, însă Mario Fernandez a trimis pe lângă a treia lovitură iar Rakitic a fost omul care a transformat penalty-ul decisiv, așa cum o făcuse și cu Danemarca.

La Mondialul 2018 urmează două zile de pauză, apoi competiția se reia cu cele două semifinale europene, Franța – Belgia marți și Croația – Anglia miercuri.

Rusia – Croația, curiozități statistice

• Opt jucători diferiți au marcat pentru Croația la Campionatul Mondial de Fotbal 2018. Doar Belgia are mai mulți marcatori (9).
  • Șase din cele șapte goluri încasate de Rusia la actualul turneul final au fost după faze fixe.
  • Doar unul din ultimele șase meciuri cu prelungiri de la Campionatul Mondial nu a ajuns la lovituri de departajare: finala Germania – Argentina din 2014.
  • Ambele goluri ale Croației în acest meci au fost marcate cu capul. Până la acest meci, croații marcaseră în istoria prezențelor lor la Campionatul Mondial un singur gol cu capul dintr-un total de 29.
  • Artem Dzyuba a fost implicat în 5 din cele 11 goluri ale Rusiei la acest turneu final (3 goluri, 2 pase decisive).
  • Denis Cheryshev a marcat 4 goluri la acest turneu final și este depășit deocamdată în clasamentul golgheterilor doar de Harry Kane (6 goluri).