• Rusiarus
    3
  • Egiptegy
    1

Rusia – Egipt 3-1. Naţionala ţării gazdă, aproape calificată în optimile Campionatului Mondial 2018

Răzvan
19 iunie 2018

Un autogol al lui Ahmed Fathi şi reuşitele lui Denis Cheryshev, respectiv Artem Dzyuba, au adus victoria Rusiei în meciul cu Egipt, contând pentru grupa A

El-Shenawy

Succes istoric pentru Rusia, care se impune şi în al doilea meci de la Campionatul Mondial 2018 şi este foarte aproape de a deveni prima echipă calificată în optimile de finală ale competiţiei. Va fi cu siguranţă o noapte sărbătorită intens de fanii ruşi, după ce naţională condusă de pe bancă de Stanislav Cherchesov a învins pe Egipt cu scorul de 3-1 şi a ajuns astfel la cota 6 în clasamentul grupei A, având astfel aproape asigurat un loc printre cele mai bune 16 echipe ale lumii.

Susţinută de numerosul public gazdă, Rusia a început meciul de pe Saint Petersburg Stadium într-o manieră autoritară, cu momente de presiune în jumătatea de teren adversă. Prezenţa în centrul ofensivei a unui atacant masiv şi puternic din punct de vedere fizic precum Artem Dzyuba a făcut ca Rusia să scoată des mingea în cele două benzi, unde au acţionat mai ales Aleksandr Samedov, respectiv Denis Cheryshev, susţinuţi de fundaşii laterali Mario Fernandes şi Yuri Zhirkov, în tentativa de a furniza centrări de calitate pentru vârful celor de la Arsenal Tula.

De partea cealaltă, selecţionerul Hector Cuper s-a bazat pe revenirea lui Mohamed Salah, aflat astfel la debutul său la un Campionat Mondial, după ce a fost nevoit să lipsească de la primul meci, când Egipt a fost învinsă de Uruguay, cu scorul de 1-0. Vedeta lui Liverpool este indiscutabil cel mai valoros jucător din lotul reprezentativei statului Egipt, însă spre deosebire de situaţia de la Liverpool, pentru talentatul atacant posibilitatea de a ieşi în evidenţă la echipa naţională este mai mică având în vedere calităţile tehnice ale colegilor săi. Totuşi, Salah a fost protagonistul singurelor două iniţiative ofensive ale echipei sale de-a lungul primei reprize, concretizate printr-o execuţie periculoasă din afara careului şi o pasă elegantă pentru Trezeguet, care nu a avut curajul de a finaliza din prima la poarta lui Igor Akinfeev, preferând o preluare ce a oferit defensivei adverse timpul necesar pentru a-l bloca.

După o primă repriză fără mari emoţii la cele două porţi, echilibrul meciului de pe Saint Petersburg Stadium s-a rupt în debutul părţii a doua, ca urmare a unei inexactităţi a lui Ahmed Fathi: experimentatul fundaş al celor de la Al Ahly SC a deviat decisiv un şut deloc ameninţător al lui Roman Zobnin, învingându-şi astfel propriul portar. Un gol care avea să deschidă drumul Rusiei către o foarte probabilă calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei, performanţă asigurată practic încă de la capătul primului sfert de oră al reprizei a doua.

0

Denis Cheryshev a majorat avantajul reprezentativei gazdă, după o pasă a lui Mario Fernandes şi a ajuns astfel la cel de-al treilea său gol la Campionatul Mondial 2018, pentru ca în minutul 62, Artem Dzyuba s-a ducă scorul la 3-0 printr-o reuşită în stilul caracteristic: balonul lung trimis de Ilya Kutepov a fost stopat de puternicul atacant rus, care s-a întors perfect în interiorul careului şi a avut spaţiul necesar pentru a finaliza la poarta lui Mohamed El Shenawi, învins astfel pentru a treia oară.

Cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, naţionala pregătită de Hector Cuper a început să spere la o improbabilă, dar spectaculoasă revenire, graţie golului marcat din penalty de Mohamed Salah (o lovitură de la 11 metri acordată de Enrique Caceres, după ce arbitrul din Paraguay decisese iniţial că faultul a fost comis în afara careului, însă a fost ajutat de reluările video). Avea să fie însă mult prea puţin pentru a schimba soarta celor trei puncte pe final de meci, astfel că Egipt va mai păstra doar şanse teoretice de calificare, la capătul a două eşecuri înregistrate în primele două partide de la CM 2018, înainte de ultimul duel din grupa A, programat a se disputa contra Arabiei Saudite.

Rusia – Egipt, curiozități statistice

• Partida de astazi a fost prima dintre cele două reprezentative.
  • De la destrămarea Uniunii Sovietice, Rusia nu a pierdut niciodată împotriva unei naţionale africane la un turneu final de Campionat Mondial, cu un bilanţ general de un rezultat de egalitate şi două victorii, inclusiv un succes cu scorul de 6-1 în 1994, contra reprezentativei statului Camerun, într-un meci în care Oleg Salenko a marcat de cinci ori.
  • Egipt nu a înregistrat niciun succes împotriva unei echipe europene la un Campionat Mondiale, cu un bilanţ general de două eşecuri şi două remize.
  • Victoria cu 5-0 înregistrată de Rusia contra Arabiei Saudite a fost succesul la cel mai mare număr de goluri obţinut de echipa gazdă la meciul de debut, după cel obţinut de Italia, scor 7-1 cu Statele United, în 1934.
  • După destrămarea Uniunii Sovietice, Rusia nu a reuşit să obţină calificarea în fazele eliminatorii la niciuna dintre cele trei prezenţe la Campionatul Mondial (1994, 2002, 2014), fiind de fiecare dată clasată pe locul al treilea în grupă.
  • Încă dinainte de acest meci, Rusia marcase deja mai multe goluri (cinci) decât a reuşit la fiecare dintre precedentele două turnee finale de Campionat Mondial: două goluri în 2014 şi patru în 2002.
  • Egiptul a disputat acum şase meciuri de Campionat Mondial fără a obţine nicio victorie, cu un bilanţ general de trei rezultate de egalitate si trei eşecuri: nicio reprezentantă a Africii nu a înregistrat un bilanţ mai slab.
  • Înainte de duelul cu Rusia, Egiptul nu a reuşit să înscrie niciun gol în precedentele trei partide contând pentru parcursul de la un Campionat Mondial: ultimul gol a fost marcat pe 12 iunie 1990 contra Olandei.
  • Mohamed Elneny şi-a trecut în cont 44 de pase reuşite la meciul de debut cu Uruguay, ceea ce reprezintă un record pentru un jucător din naţionala egipteană într-un meci de Campionat Mondial, din 1966 şi până în prezent.