• Senegalsen
    0
  • Columbiacol
    1

Senegal – Columbia 0-1. Columbia câștigă grupa, Senegal iese pe criteriul fair-play

David Petre
28 iunie 2018

Senegal pierde ratează în optimile Campionatului Mondial 2018 din cauza cartonașelor galbene, după ce a pierdut cu 1-0 meciul cu Columbia.

Ospina

Într-un Mondial în care s-a discutat mai mult decât oricând despre criteriile de departajare, trebuia să se întâmple și asta: Senegal părăsește Turneul Final după aplicarea criteriului fair-play. A fost egalitate de puncte între Senegal și Japonia, cele două au avut golaveraj identic și au remizat 2-2 în meciul direct, însă două cartonașe galbene văzute de Cheikh N’Doye și Youssouf Sabaly în finalul acelui joc aveau să fie singurul element care face diferența, în defavoarea africanilor, între calificarea în optimi și eliminarea din faza grupelor.

Se numește „criteriul fair-play” și a dat câștig de cauză Japoniei, însă numai fair-play nu a fost la meciul acesteia. În timp ce la Samara senegalezii se aruncaseră cu toții în atac în căutarea golului izbăvitor, la Volgograd japonezii schimbau pase pe linia de la centrul terenului deși erau conduși, în fața unor jucători polonezi care se plimbau liniștiți pe teren.

Pentru Senegal a fost finalul trist al unei grupe din care merita mai mult. După două meciuri bune, mai ales cel contra Poloniei, a avut chiar și în fața Columbiei tactica potrivită, a dominat fără drept de apel prima repriză, dar în cele din urmă a pierdut printr-un gol marcat dintr-o fază fixă. Probabil că ambele combatante din acest meci ar fi meritat să meargă mai departe și un egal ar fi dus la acest deznodământ în condițiile în care dincolo Japonia a pierdut, însă sud-americanii nu au putut fi convinși să facă jocurile altora.

Columbia și-a găsit în Yerry Mina un neașteptat erou. Omul pe care Barcelona încearcă să îl vândă în această vară după doar șase luni petrecute pe Camp Nou începuse turneul ca rezervă, a marcat primul gol al meciului cu Polonia și astăzi a marcat unicul gol, prin care Columbia câștigă grupa H. Într-o echipă plină de talente ofensive în care James Rodriguez, Cuadrado, Quintero și Falcao au prestigiu de uriași, a fost uriașul din apărare cel care a netezit drumul sud-americanilor spre optimile de finală.

0

Meciul de la Samara a avut o primă repriză bizară. Columbia avea nevoie de victorie pentru a fi sigură de calificare, nu a putut construi nimic și totuși a avut singura bună ocazie, un șut al lui Quintero dintr-o lovitură liberă în minutul 12. De partea cealaltă, Senegal a dominat copios însă nu și-a putut crea ocazii. A fost o singură fază în care africanii au fost periculoși, o pătrundere a lui Mane care încheiată cu un tackling disperat al lui Davinson Sanchez. Centralul a acordat în prima fază penalty, dar a revenit asupra deciziei după consultarea reluărilor video care au arătat că jucătorul lui Tottenham atinsese și balonul înainte să secere picioarele atacantului lui Liverpool.

A mai fost un singur moment notabil în prima repriză: James Rodriguez a fost înlocuit după doar 30 de minute pentru ceea ce se crede a fi o problemă medicală, însă nemulțumirea sa în momentul ieșirii de pe teren ar putea lăsa loc de interpretări. Cert este că mijlocașul lui Bayern reușise în jumătate de oră doar 10 pase, iar prezența sa pe teren fusese neglijabilă în fața unei formații senegaleze care a avut aproape necontenit balonul.

Dacă la pauză scenariul unui 0-0 era bun doar pentru africani, golul marcat de Polonia în poarta Japoniei în celălalt meci schimba situația din grupă, oferind și Columbiei statutul de calificată. Era de așteptat un joc la așteptare cum văzuserăm în Franța – Danemarca, însă pacea de pe teren a fost stricată de lovitura impecabilă de cap a lui Yerry Mina la un corner bătut de pe dreapta în minutul 74.

Erou o dată în plus pentru Columbia, fundașul Barcelonei putea fi protagonist și la propria poartă. La doar două minute de la golul de 1-0 l-a pierdut lejer din marcaj pe Niang care l-a evidențiat pe Ospina, apoi a reluat neglijent cu capul spre propria poartă la un corner al senegalezilor. Imediat africanii au mai avut o ocazie la apariția lui Ismaila Sarr într-o poziție liberă în careu de unde a trimis cu latul în peluză, însă aceasta avea să fie ultima acțiune promițătoare a Senegalului, pentru care finalul acestui joc a fost totodată finalul aventurii la Campionatul Mondial 2018.

Senegal – Columbia, curiozități statistice

• Columbia s-a calificat în faza eliminatorie a Campionatului Mondial doar pentru a treia oară, după edițiile 1990 și 2014.
  • După un 1-0 cu Franța, Senegal nu a mai terminat fără gol primit nici unul din următoarele 7 meciuri la Campionatul Mondial.
  • Senegal este a treia echipă, după Iran și Serbia, care a câștigat primul meci din grupe dar nu prinde faza eliminatorie a Campionatului Mondial 2018.
  • Patru din ultimele șase goluri ale Columbiei la Campionatul Mondial au fost marcate după faze fixe.
  • Columbia este singura echipă de la Campionatul Mondial 2018 care se califică în optimi deși a pierdut meciul de debut.