• Serbiasrb
    0
  • Braziliabra
    2

Serbia – Brazilia 0-2. Naționala Seleção își câștigă fără emoții grupa de la Campionatul Mondial 2018

David Petre
28 iunie 2018

Brazilia a câștigat meciul cu Serbia, a terminat prima în Grupa E și va întâlni Mexic în optimile Campionatului Mondial de Fotbal 2018.

Alisson

Au fost momente de fotbal de înalt nivelt în jocul său după cum au fost și momente de cădere, dar în final Brazilia și-a îndeplinit primul obiectiv și și-a câștigat grupa de la Campionatul Mondial 2018, urmând să joace cu Mexic în primul tur eliminatoriu pe jumătatea aparent mai complicată de tablou. Se anunța un meci tensionat între Brazilia și Serbia în condițiile în care europenii ar fi obținut ei înșiși biletele pentru faza următoare în cazul unei victorii, însă trupa lui Tite și-a impus stilul de joc, și-a pus bine în valoare individualitățile și în cele din urmă s-a impus fără dubii.

Spre deosebire de Germania care a părut să experimenteze – sau mai bine zis să cârpească – în fiecare meci, Brazilia pare să aibă un plan stabil. Tite a repetat echipa de start din meciul cu Costa Rica, iar piesele au funcționat pe alocuri chiar mai bine. Neymar este în creștere și a avut cele mai multe atingeri de balon dintre toți cei de pe teren, Coutinho din nou impecabil, Gabriel Jesus rapid și dezechilibrant. Există câteva dubii la mijlocul terenului iar apărarea nu este întotdeauna sigură la jocul aerian, însă Brazilia – deși nu imbatabilă – arată bine.

Cu Serbia obligată să câștige pentru a se califica, era curios de văzut dacă Brazilia își va aștepta adversarul în apărare și va încerca pe contraatac, așa cum încercase la 1-0 cu Elveția. Nu a fost cazul, fiindcă echipa lui Tite a ieșit decisă să își facă jocul ofensiv și să caute victoria, având un pui de ocazie încă din minutul 3. Nu este greu să desfaci apărarea sârbilor, realitate de care probabil ne vom lovi și noi în această toamnă când îi vom întâlni în Liga Națiunilor, însă Brazilia a reușit să o facă printr-o circulație rapidă a mingii și soluții ingenioase ale oamenilor din față.

O primă mare ocazie pentru brazilieni s-a născut în minutul 24 când mingea a ajuns la Neymar în gura porții dar șutul spre colțul lung a fost parat cu o mână de portarul Stojkovic, iar după cinci minute Neymar a apărut în rol de servant cu o pasă lungă pentru Gabriel Jesus, blocat până la urmă din urmă în careu. Golul de 1-0 a venit în minutul 36: Paulinho a găsit un culoar liber și a pornit vijelios spre poartă, Coutinho l-a servit cu o pasa magistrală și finalizarea a fost elegantă, peste Stojkovic.

0

Condusă, Serbia a fost mai incisivă în repriza secundă pe fondul unei poziționări mai puțin fericite a Braziliei, care a pierdut pentru o vreme centrul terenului unde Paulinho și Casemiro au fost depășiți numeric. Thiago Silva și Allison au salvat în două rânduri la situațiile bune ale lui Mitrovic, însă Selecao avea să rezolve întâlnirea după un corner la care Thiago Silva a lovit decisiv cu capul.

Cu situația în grupă lămurită, finalul a fost doar spectacolul oferit de Neymar, care ar fi putut găsi golul dacă nu ar fi tratat superficial câteva bune acțiuni. S-a terminat 2-0, rezultat în urma căruia Brazilia își câștigă grupa și va juca în optimi cu Mexic, în timp ce Elveția va da piept cu Suedia. Serbia încheie Mondialul cu cele 3 puncte obținute în meciul de debut cu Costa Rica, însă cu un lot de talie înaltă și cu talentatul Milinkovic-Savic la centrul terenului promite să fie un adversar de luat în seamă în următoarele campanii.

Serbia – Brazilia, curiozități statistice

• Este al 13-lea Campionat Mondial consecutiv în care Brazilia trece de prima fază.
  • Serbia a fost eliminată în grupele Campionatului Mondial în toate cele trei ediții la care a participat ca stat independent.
  • Brazilia a câștigat meciuri consecutive la Campionatul Mondial pentru prima oară din 2010.
  • Doar Neymar și Gabriel Jesus (câte 10 goluri) au marcat mai mult pentru Brazilia sub comanda lui Tite decât Paulinho (8 goluri).
  • Ultimele trei goluri ale lui Thiago Silva pentru Brazilia au fost marcate în luna iunie.
  • Brazilia a câștigat 19 din cele 24 de meciuri sub comanda lui Tite (4 remize, 1 înfrângere).