• Serbiasrb
    1
  • Elvețiasui
    2

Serbia – Elveția 1-2. Elveția întoarce rezultatul și este aproape de optimile Campionatului Mondial

David Petre
23 iunie 2018

Serbia a condus cu 1-2 dar Elveția a întors rezultatul cu un gol marcat în minutul 90 și mai are nevoie de un punct pentru calificarea în optimile CM 2018.

Sommer

Elveția și-a onorat locul 6 în ierarhia FIFA cu o muncită întoarcere de rezultat împotriva Serbiei și are nevoie de un singur punct în meciul cu Costa Rica pentru a-și asigura biletele pentru optimile de finală ale Campionatului Mondial 2018. Sârbii au avut un început exploziv de meci, însă golul primit în minutul 90 îi obligă acum să învingă Brazilia pentru a atinge faza eliminatorie.

Cea mai înaltă echipă de la turneul final din Rusia, echipa pe care România o va întâlni în această toată în Liga Națiunilor și-a exploatat avantajul taliei, aruncând încă din start mingi înalte spre vârful Mitrovic. Jucătorul împrumutat în acest an de Newcastle la Fulham a avizat încă din minutul 4 când portarul elvețian Sommer a fost la post, însă nu a mai putut fi împiedicat să deschidă scorul la faza următoare, când a reluat perfect mingea trimisă în fața porții de Tadic.

Elveția a ieșit la joc și fază după fază a prins tot mai multă încredere, cu Schär și Xhaka jucând tot mai multe mingi între linii și cu Shaqiri foarte prezent în apropierea careului advers. Dzemaili a fost principalul pericol la poarta lui Stojkovic cu trei bune acțiuni, însă imprecizia la finalizare în primele două l-a determinat să ia o decizie curioasă la a treia, încheind faza cu o minge inutilizabilă pentru coechipieri deși avea un excelent culoar de șut. Net inferioară la construcție și cu mai puțin de jumătate din pasele Elveției, Serbia a avut totuși câteva oportunități în finalul reprizei, mai cu seamă la urcarea excelentă a lui Matic la o lovitură de colț încheiată însă cu o defectuoasă lovitură de cap.

Elveția a continuat să atace sârguincioasă și după pauză, iar golul egalizator a căzut relativ repede, în minutul 52, marcat de Xhaka cu un superb șut în diagonală din marginea careului. Shaqiri a ridicat publicul în picioare cu un șut fabulor cu mult efect care a lovit bara în minutul 60, însă tot el avea să aducă victoria Elveției în ultimul minut de joc pe contraatac, pe fondul căderii fizice a formației adverse.

0

A existat și polemică în acest joc, după ce ambii marcatori ai Elveției au celebrat golurile imitând cu mâinile vulturul de pe drapelul albanez. Problema a fost ridicată de jurnaliști la finalul jocului, însă toți cei de pe teren au preferat să evite subiectul. Shaqiri, care este născut în Kosovo, a declarat că „Mă gândesc la aceste lucruri, dar nu vreau să vorbesc despre ele. În fotbal ai întotdeauna emoții, iar gestul meu a fost doar exprimarea acestor emoții după ce am marcat un gol”.

La fel de reținuți în declarații au fost și cei doi selecționeri. Mladen Krstajic a spus că „Nu vreau să vorbesc despre lucruri de acest fel. Eu sunt un on de sport și vreau să rămân la acest nivel”, în timp ce omologul său de pe banca Elveției a declarat că „Fotbalul și politica nu ar trebui amestecate. La această Cupă Mondială este o atmosferă fantastică, o experiență pozitivă, iar fotbalul despre asta ar trebui să fie”.